-Reklama-

Dlaczego małe dzieci nie mają piegów i pieprzyków?

Piegi bywają urocze, ale na twarzy dziecka pojawiają się dopiero w późniejszym dzieciństwie. Skąd się biorą i dlaczego niektóre dzieci ich nie mają?

-Reklama-

Kolor skóry uzależniony jest od pigmentu, czyli melaniny. Osoby o ciemnej karnacji skóry mają naturalnie więcej melaniny niż te z jasną skórą. Mimo tych różnic, każdy organizm wytwarza dodatkowo melaninę pod wpływem promieniowania UV. Jest to swoisty mechanizm obronny – w ten sposób ciało chroni się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Melanina ma bowiem zdolność absorpcji i rozpraszania promieniowania UV.

Ludzie o ciemnej karnacji nie ulegają zwykle poparzeniom słonecznym, łatwo się opalają z powodu dodatkowej melaniny. Promienie UV są dla nich mniej groźne. W przypadku osób o jasnej cerze, ekspozycja ciała na słońce może skończyć się poparzeniem lub wystąpieniem na skórze piegów. Te zwykle pojawiają się w okolicach wystawionych na działanie słońca tj. na twarzy (policzki, nos), ramionach, dekolcie czy plecach. Piegi to mechanizm obronny przed ostrym promieniowaniem.

Dlaczego małe dzieci nie mają piegów i pieprzyków?

Największe predyspozycje do powstawania piegów mają osoby o jasnej karnacji. Piegi jednak powstają dopiero po ekspozycji na słońce. Gdyby dzieci nie były narażone na działanie promieniowania UV, na ich ciele nigdy nie wytworzyłyby się piegi. Niemowlęta, z racji chronienia ich przed działaniem promieni słonecznych, nie mają piegów i pieprzyków. Te pojawiają się dopiero wtedy, gdy maluchy dłużej przebywają na słońcu. Zazwyczaj piegi i pieprzyki pojawiają się u dzieci po 2. roku życia. Plamki zwykle mają kolor brązowy, czarny o różnych odcieniach. W zimie piegi potrafią nieco jaśnieć.

Czy piegi i pieprzyki u dziecka powinny niepokoić?

Piegi i pieprzyki na skórze są zwykle nieszkodliwym zjawiskiem. Ich duża ilość może świadczyć o zwiększonej wrażliwości na promieniowanie UV, dlatego rodzice tych dzieci powinni szczególnie dbać o ochronę skóry ich pociech. Osoby o jasnej karnacji są obarczone większym ryzykiem wystąpienia u nich czerniaka czy uszkodzeń skóry. Nie zwalnia to jednak z obowiązku ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem u dzieci o ciemniejszej karnacji. Dzieci nie powinny przebywać na słońcu w gorące dni, gdy słońce jest w szczycie. Najbezpieczniej jest korzystać ze słonecznej pogody do godziny 10-tej, a potem dopiero po 15-tej. Przed każdym wyjściem na zewnątrz należy smarować dzieci kremami z wysokim filtrem SPF50. Można też wyposażyć się w odzież ochronną z filtrem UV.

Piegi czy pieprzyki?

Piegi nie są tożsame z pieprzykami. Piegi są jaśniejsze i często blakną zimową porą, podczas gdy pieprzyki zachowują ten sam wygląd. Kiedy pieprzyki mogą niepokoić? Rak skóry u dzieci występuje bardzo rzadko, ale każdy pieprzyk na ciele dziecka powinniśmy obserwować pod kątem oznak raka: asymetrii, nierównej granicy, niejednolitej barwy, dużego rozmiaru, zmieniającego się kształtu, wielkości czy koloru.





-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również