-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Dlaczego małe dzieci nie mają piegów i pieprzyków?

Piegi bywają urocze, ale na twarzy dziecka pojawiają się dopiero w późniejszym dzieciństwie. Skąd się biorą i dlaczego niektóre dzieci ich nie mają?

-Reklama-

Kolor skóry uzależniony jest od pigmentu, czyli melaniny. Osoby o ciemnej karnacji skóry mają naturalnie więcej melaniny niż te z jasną skórą. Mimo tych różnic, każdy organizm wytwarza dodatkowo melaninę pod wpływem promieniowania UV. Jest to swoisty mechanizm obronny – w ten sposób ciało chroni się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Melanina ma bowiem zdolność absorpcji i rozpraszania promieniowania UV.

Ludzie o ciemnej karnacji nie ulegają zwykle poparzeniom słonecznym, łatwo się opalają z powodu dodatkowej melaniny. Promienie UV są dla nich mniej groźne. W przypadku osób o jasnej cerze, ekspozycja ciała na słońce może skończyć się poparzeniem lub wystąpieniem na skórze piegów. Te zwykle pojawiają się w okolicach wystawionych na działanie słońca tj. na twarzy (policzki, nos), ramionach, dekolcie czy plecach. Piegi to mechanizm obronny przed ostrym promieniowaniem.

Dlaczego małe dzieci nie mają piegów i pieprzyków?

Największe predyspozycje do powstawania piegów mają osoby o jasnej karnacji. Piegi jednak powstają dopiero po ekspozycji na słońce. Gdyby dzieci nie były narażone na działanie promieniowania UV, na ich ciele nigdy nie wytworzyłyby się piegi. Niemowlęta, z racji chronienia ich przed działaniem promieni słonecznych, nie mają piegów i pieprzyków. Te pojawiają się dopiero wtedy, gdy maluchy dłużej przebywają na słońcu. Zazwyczaj piegi i pieprzyki pojawiają się u dzieci po 2. roku życia. Plamki zwykle mają kolor brązowy, czarny o różnych odcieniach. W zimie piegi potrafią nieco jaśnieć.

Czy piegi i pieprzyki u dziecka powinny niepokoić?

Piegi i pieprzyki na skórze są zwykle nieszkodliwym zjawiskiem. Ich duża ilość może świadczyć o zwiększonej wrażliwości na promieniowanie UV, dlatego rodzice tych dzieci powinni szczególnie dbać o ochronę skóry ich pociech. Osoby o jasnej karnacji są obarczone większym ryzykiem wystąpienia u nich czerniaka czy uszkodzeń skóry. Nie zwalnia to jednak z obowiązku ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem u dzieci o ciemniejszej karnacji. Dzieci nie powinny przebywać na słońcu w gorące dni, gdy słońce jest w szczycie. Najbezpieczniej jest korzystać ze słonecznej pogody do godziny 10-tej, a potem dopiero po 15-tej. Przed każdym wyjściem na zewnątrz należy smarować dzieci kremami z wysokim filtrem SPF50. Można też wyposażyć się w odzież ochronną z filtrem UV.

Piegi czy pieprzyki?

Piegi nie są tożsame z pieprzykami. Piegi są jaśniejsze i często blakną zimową porą, podczas gdy pieprzyki zachowują ten sam wygląd. Kiedy pieprzyki mogą niepokoić? Rak skóry u dzieci występuje bardzo rzadko, ale każdy pieprzyk na ciele dziecka powinniśmy obserwować pod kątem oznak raka: asymetrii, nierównej granicy, niejednolitej barwy, dużego rozmiaru, zmieniającego się kształtu, wielkości czy koloru.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w ciąży?

Czas ciąży nie powinien być wolny od aktywności, szczególnie jeśli wcześniej nie byłaś typem "kanapowca". Nie wszystkie jednak ćwiczenia są wskazane w tym odmiennym stanie.

Joga dla kobiet w ciąży – zapisz się na bezpłatne zajęcia!

Joga to jedne z bezpieczniejszych zajęć dla kobiet w ciąży. Zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Oczywiście, zanim zaczniemy jakąkolwiek aktywność,...

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.