-Reklama-
teddyeddie

Dlaczego małe dzieci nie mają piegów i pieprzyków?

Piegi bywają urocze, ale na twarzy dziecka pojawiają się dopiero w późniejszym dzieciństwie. Skąd się biorą i dlaczego niektóre dzieci ich nie mają?

-Reklama-

Kolor skóry uzależniony jest od pigmentu, czyli melaniny. Osoby o ciemnej karnacji skóry mają naturalnie więcej melaniny niż te z jasną skórą. Mimo tych różnic, każdy organizm wytwarza dodatkowo melaninę pod wpływem promieniowania UV. Jest to swoisty mechanizm obronny – w ten sposób ciało chroni się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Melanina ma bowiem zdolność absorpcji i rozpraszania promieniowania UV.

Ludzie o ciemnej karnacji nie ulegają zwykle poparzeniom słonecznym, łatwo się opalają z powodu dodatkowej melaniny. Promienie UV są dla nich mniej groźne. W przypadku osób o jasnej cerze, ekspozycja ciała na słońce może skończyć się poparzeniem lub wystąpieniem na skórze piegów. Te zwykle pojawiają się w okolicach wystawionych na działanie słońca tj. na twarzy (policzki, nos), ramionach, dekolcie czy plecach. Piegi to mechanizm obronny przed ostrym promieniowaniem.

Dlaczego małe dzieci nie mają piegów i pieprzyków?

Największe predyspozycje do powstawania piegów mają osoby o jasnej karnacji. Piegi jednak powstają dopiero po ekspozycji na słońce. Gdyby dzieci nie były narażone na działanie promieniowania UV, na ich ciele nigdy nie wytworzyłyby się piegi. Niemowlęta, z racji chronienia ich przed działaniem promieni słonecznych, nie mają piegów i pieprzyków. Te pojawiają się dopiero wtedy, gdy maluchy dłużej przebywają na słońcu. Zazwyczaj piegi i pieprzyki pojawiają się u dzieci po 2. roku życia. Plamki zwykle mają kolor brązowy, czarny o różnych odcieniach. W zimie piegi potrafią nieco jaśnieć.

Czy piegi i pieprzyki u dziecka powinny niepokoić?

Piegi i pieprzyki na skórze są zwykle nieszkodliwym zjawiskiem. Ich duża ilość może świadczyć o zwiększonej wrażliwości na promieniowanie UV, dlatego rodzice tych dzieci powinni szczególnie dbać o ochronę skóry ich pociech. Osoby o jasnej karnacji są obarczone większym ryzykiem wystąpienia u nich czerniaka czy uszkodzeń skóry. Nie zwalnia to jednak z obowiązku ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem u dzieci o ciemniejszej karnacji. Dzieci nie powinny przebywać na słońcu w gorące dni, gdy słońce jest w szczycie. Najbezpieczniej jest korzystać ze słonecznej pogody do godziny 10-tej, a potem dopiero po 15-tej. Przed każdym wyjściem na zewnątrz należy smarować dzieci kremami z wysokim filtrem SPF50. Można też wyposażyć się w odzież ochronną z filtrem UV.

Piegi czy pieprzyki?

Piegi nie są tożsame z pieprzykami. Piegi są jaśniejsze i często blakną zimową porą, podczas gdy pieprzyki zachowują ten sam wygląd. Kiedy pieprzyki mogą niepokoić? Rak skóry u dzieci występuje bardzo rzadko, ale każdy pieprzyk na ciele dziecka powinniśmy obserwować pod kątem oznak raka: asymetrii, nierównej granicy, niejednolitej barwy, dużego rozmiaru, zmieniającego się kształtu, wielkości czy koloru.





-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?