-Reklama-

Dieta dla kobiet w ciąży

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta przyszłej mamy jest jednym z głównych czynników, który bezpośrednio odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Odpowiednio skomponowany jadłospis pozwala także uniknąć niekontrolowanego przyrostu wagi i daje większą kontrolę nad jej ciałem. Niestety, wielogodzinne planowanie i przygotowywanie posiłków wymagają siły oraz czasu, na które nie każda kobieta w ciąży może sobie pozwolić. Rozwiązaniem może okazać się specjalny catering dedykowany przyszłym mamom.

-Reklama-

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta przyszłej mamy jest jednym z głównych czynników, który bezpośrednio odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Odpowiednio skomponowany jadłospis pozwala  także uniknąć niekontrolowanego przyrostu wagi i daje większą kontrolę nad jej ciałem. Niestety, wielogodzinne planowanie i  przygotowywanie posiłków wymagają siły oraz czasu, na które nie każda kobieta w ciąży może sobie pozwolić. Rozwiązaniem może okazać się specjalny catering dedykowany przyszłym mamom. 

Sposób odżywiania się kobiety w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Posiłki, na które decyduje się przyszła mama trafiają również do organizmu maleństwa – dlatego dieta ciężarnych rządzi się swoimi prawami. Właściwy jadłospis przyszłej mamy jest zbilansowany pod kątem kluczowych składników, zawiera właściwą ilość białka, węglowodanów, a także zdrowych tłuszczy. We właściwej diecie możemy znaleźć chude mięso, nabiał oraz warzywa strączkowe, a posiłki powinny bazować  na produktach pełnoziarnistych oraz różnych źródłach błonnika pokarmowego. Równie ważne jest, aby w diecie zawarte zostały także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Przyszła mama nie może zapominać o kolorowych warzywach i owocach – cennym źródle witamin, minerałów oraz zdrowych, naturalnych cukrów. 

Istotna jest częstotliwość i regularność jedzenia: optymalne są trzy duże posiłki i dwie przekąski w ciągu dnia. Przyszła mama powinna również pić minimum dwa litry wody dziennie, ograniczyć kawę oraz bezwzględne unikać alkoholu, papierosów, nabiału przygotowanego z niepasteryzowanego mleka oraz surowego: mięsa, ryb i jaj. 

Jedzenie odpowiednio skomponowanych posiłków procentuje nie tylko zdrowiem rozwijającego się płodu, ale również pozwala ciężarnej łatwiej przetrwać ten niezwykle wymagający dla jej ciała czas: bez podkrążonych oczu, bladej cery, męczących zaparć czy zgagi. Może uchronić ją też przed koniecznością wydania fortuny na dentystę, bo bez odpowiedniego wzmocnienia, zęby w ciąży psują się dużo szybciej. 

O specjalnych wymogach żywieniowych w ciąży słyszała chyba każda przyszła mama. Wiedza nie zawsze jednak przekłada się na wystarczającą siłę i motywację do wielogodzinnego przygotowywania posiłków. Na szczęście kobieta w ciąży może szukać wsparcia i skorzystać z pomocy. Dlaczego nie otworzyć się właśnie na pomoc w kuchni? 

Firmy, które specjalizują się w komponowaniu diet pudełkowych, jak np. catering Pomelo coraz częściej wychodzą naprzeciw kobietom w ciąży. Oferują klientkom zbilansowane , starannie zaplanowane przez dietetyków posiłki, które są bezpiecznie przygotowane i zapakowane. Każdego dnia trafiają pod drzwi wielu mam, redukując tym samym godziny , które musiałyby spędzić na zakupach i na gotowaniu, odciążają ich obolałe nogi i kręgosłup.

Najważniejsze zasady żywieniowe w ciąży wg Anny Foszer i Edyty Litwiniuk

Szukając optymalnego rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo, wygodę i profesjonalne podejście do tematu dwie healthy-mamy, specjalizujące się w zakresie zdrowego stylu życia i żywienia kobiet w ciąży. Anna Foszer – założycielka cateringu Pomelo i Edyta Litwiniuk – trenerka personalna i dietetyczka radzą, jakimi zasadami powinny się kierować przyszłe mamy, aby zadbać nie tylko o zdrowie (swoje i maluszka), ale także dobre samopoczucie. 

To sprawdzona pigułka wiedzy, która pozwala na ułożenie żywieniowego rozkładu jazdy podczas 9 ciążowych miesięcy i w okresie karmienia piersią

  • Jedz regularnie. Dla naszego organizmu ważne jest, aby zasiadać do stołu o stałych porach dnia. 
  • Posilaj się 5 razy dziennie. Wiadomo, że w ciąży bywa różnie, szczególnie na początku, gdy kobietę dopadają poranne (niestety tylko z nazwy) mdłości. Najlepiej jest spożywać 3 duże posiłki oraz 2 mniejsze przekąski. Nocne wycieczki do lodówki raczej nie są wskazane.
  • Włącz do diety różnokolorowe warzywa i owoce. Poza niską wartością kaloryczną mają wielką wartość odżywczą – podczas komponowania diety należy zwracać na to uwagę. Dążymy do tego, aby dieta była odżywcza, a nie tylko wysokokaloryczna. Produkty te zawierają cenne witaminy oraz składniki mineralne, których tak bardzo mamie i maluszkowi potrzeba. Najlepiej, aby pochodziły od sprawdzonych dostawców, co jest gwarancją bezpieczeństwa, jakości i smaku. 
  • Zadbaj o odpowiednią suplementację (kwas foliowy, witamina D, omega3, żelazo)
  • Ogranicz do minimum wysoko przetworzoną żywność. Grupy produktów zaliczane do kategorii żywności ultra przetworzonej, zostały poddane tak wielu procesom przetwórczym, że w zasadzie nie dostarczają organizmowi niczego poza energią, a w ciąży mogą jedynie zaszkodzić. Są to m.in.: lody, chipsy, kostki rosołowe, paluszki, słodzone płatki śniadaniowe, margaryny twarde, tanie przetwory mięsne, jedzenie w proszku lub instant, żywność typu fast food.
  • Zakaz wjazdu dla cukierków i deserów. Jest to najczęstszy czynnik wzrostu wagi w ciąży. Choć może trudno w to uwierzyć, bez cukru da się żyć. Jeżeli bardzo potrzebujesz słodyczy, lepiej zastąpić je słodkim owocem czy łyżeczką miodu.
  • Pij wodę. W ciąży ważne jest picie minimum dwóch litrów wody dziennie,.
  • Ogranicz spożycie kawy. Najlepiej, nie pić jej w okresie ciąży wcale, ale dopuszczalna jest ilość od 1 do 2 filiżanek dziennie.
  • Nie stosuj używek. Bezwzględnie unikaj alkoholu i papierosów (również e-papierosów, palenie czynne i bierne).
  • Wyklucz z diety surowe produkty: mięso, ryby, jaja oraz niepasteryzowane mleko i przygotowane z niego przetwory.
  • Pamiętaj o dodatkowej energii – w czasie ciąży, wraz z maluszkiem rośnie wydatek energetyczny kobiety. O ile w ciągu pierwszych trzech miesięcy nie ma dodatkowego zapotrzebowania na kalorie, to w II trymestrze zwiększa się on o ok. 360 kal, a w III trymestrze można sobie pozwolić na dodatkowe 450 kal dziennie.

Powyższe zasady żywieniowe są w pełni zachowane podczas układania jadłospisu, gotowania oraz doboru składników potraw w cateringu dietetycznym Pomelo. 

Dieta dla kobiet w ciąży bazuje na produktach produktach najwyższej jakości, jest bogate w cenne mikroskładniki w ilościach zalecanych przez lekarzy. Ponadto możliwa jest eliminacja składników, których przyszła mama nie akceptuje. Każdy jadłospis komponowany jest w sposób indywidualny, z poszanowaniem szanując preferencji żywieniowych przyszłych mam.

Różnorodność dostępnych na rynku diet sprawia, że kobiety w ciąży mogą ściśle dopasować opcję dla siebie, z wykluczeniem niektórych pokarmów włącznie. Dzięki opisywanym programom zjadają pięć zbilansowanych przez dietetyków posiłków dziennie, dostarczając zarazem wymaganą ilość energii, wartości odżywczych, witamin i minerałów. Niegasnące zainteresowanie cateringami pokazuje, że stają się nieocenionym partnerem w trosce o zdrowie mamy i dziecka.

Więcej na: https://pomelo.com.pl/diety/dieta-dla-kobiet-w-ciazy/

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również