Dermokosmetyki to produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry z problemami takimi jak np. atopia, przebarwienie, czasem także łuszczyca. Pomimo tych właściwości, dermokosmetyki nadal pozostają jednak tylko kosmetykami, nie są lekami, dlatego nie możemy ich wykorzystać do leczenia konkretnej przypadłości, ale do ewentualnego wspomagania jej leczenia, łagodzenia pewnych zmian.
Na pewno cechą charakterystyczną dermokosmetyków jest to, że zawierają zdecydowanie mniej składników powodujących uczulenie. To dlatego, wskazane są nie tylko dla osób mających problemy ze skórą, ale także dla kobiet w ciąży, małych dzieci oraz starszych osób.
Czym się charakteryzują dermokosmetyki?
Główną cechą dermokosmetyków – tak jak wspomnieliśmy – jest to, że są one pozbawione substancji uczulających. Mają one jednak bardzo różne zastosowanie i różne przeznaczenie. Choć z reguły osoby mające tendencję do uczuleń i podrażnienia wybierają kosmetyki do konkretnej części ciała, wskazane jest, by cała ich kosmetyczka zawierała wyłącznie kosmetyki z tej grupy – dermokosmetyki. Bardzo często osoby mające problem ze skórą np. z nadmierną suchością, mają także problemy ze skórą głowy i wtedy sięgają po dermokosmetyki do włosów. Skóra głowy to bardzo newralgiczne i specyficzne miejsce i ciężko jest o nie dbać tak jak o pozostałe części ciała. Wsród dermokosmetyków do włosów znajdziemy szampony, odżywki, ale też wcierki. Są w tej grupie także specyfiki dedykowane konkretnym przypadłościom jak np. łupież. Są też takie, które wspomagają leczenie skóry przy łojotokowym zapaleniu skóry, ale też takie, które hamują albo łagodzą stany zapalne np. przy łuszczycy. Warto sięgnąć po kosmetyki z tej grupy także wtedy, kiedy mamy uczucie naciągnięcia skóry głowy, swędzenia, zaczerwieniania i wszelkie inne niepokojące i dające dyskomfort zmiany na głowie.
Zastosowanie dermokosmetyków
Dermokosmetyki mają bardzo szerokie zastosowanie. Podobnie jak każde inne kosmetyki, z powodzeniem mogą być stosowane do twarzy, ciała i (tak jak wspomnieliśmy) włosów. Nie jest też powiedziane, że mogą z nich korzystać tylko osoby mające konkretne problemy. Z drugiej strony, nie wszystkim każdy kosmetyk będzie tak samo pomagał. W przypadku dermokosmetyków – jak i każdego innego kosmetyku, najważniejsze jest czytanie składu i dopasowanie go do własnych tolerancji. Jeśli mamy problemy ze skórą, warto zapisywać sobie po jakich kosmetykach nastąpiło nasilenie stanu zapalnego i starać się omijać wszystkie o podobnym składzie.
Kto najczęściej sięga po dermokosmetyki?
Jedną z grup, która najchętniej sięga po dermokosmetyki do ciała są kobiety w ciąży. To dlatego, że skóra w tym odmiennym stanie jest szczególnie wrażliwa. W organizmie kobiety spodziewającej się dziecka zachodzi bardzo dużo zmian. To za sprawą hormonów, które buzują w ciele mającym teraz tak dużo zadań. Drugą grupą osób, które korzystają z dermokosmetyków są małe dzieci – noworodki i niemowlaki. W tym przypadku, nie mamy jeszcze pewności jak tak delikatna skóra zareaguje na kosmetyki, dlatego lepiej jest dmuchać na zimne. Bardzo często po kosmetyki apteczne – bo tak też bywają często nazywane dermokosmetyki, sięgają osoby starsze, których skóra jest wrażliwa i nieodporna na barwniki, czy substancje zapachowe zawarte w wielu dostępnych w większości drogerii kosmetykach.
Dermokosmetyki w służbie urody
W trosce o swoją urodę, a także bardzo delikatną skórę twarzy, kobiety bardzo często wybierają dermokosmetyki do twarzy. To dlatego, że skóra na twarzy jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, a właściwa pielęgnacja zapewnia jej zdrowie i piękny wygląd na długi czas.
W tej grupie dermokosmetyków – podobnie jak w kosmetykach tradycyjnych mamy podział na rodzaj skóry (sucha, mieszana, przetłuszczająca się), ale też np. wiek. Inne kosmetyki będą dla kobiet dojrzałych, inne dla nastolatków. Możemy wybrać kosmetyki przeciwtrądzikowe, przeciwzmarszczkowe czy po prostu nawilżające.
W obecnych czasach warto sięgać po dermokosmetyki, które mają zdecydowanie bezpieczniejszy i łagodniejszy skład dla naszej skóry.