Wkrótce zmęczenie jest tak duże, że zaczynasz czuć się tak beznadziejnie, że nie liczysz już na pozytywną ocenę twojej pracy. Niektórym kobietom, towarzyszą właśnie takie uczucia, gdy na świecie pojawia się dziecko. W tym tekście poznasz sekrety depresji poporodowej!
Co to jest depresja poporodowa?
Depresja poporodowa (zwana również PPD) to schorzenie, na które cierpi wiele kobiet po urodzeniu dziecka. To silne uczucie smutku, niepokoju i zmęczenia, które utrzymuje się przez dłuższy czas po porodzie.
Powstałe uczucia mogą utrudniać Ci dbanie zarówno o siebie, jak i swoje dziecko. PPD może się zdarzyć w dowolnym momencie po porodzie. Najczęściej zaczyna się w ciągu pierwszych 3 tygodni od urodzenia dziecka.
Depresja poporodowa to poważna choroba psychiczna, która obejmuje mózg i wpływa na Twoje zachowanie i zdrowie fizyczne. Jeśli masz depresję, uczucia niepokoju i smutku nie znikną i mogą przeszkadzać w codziennym życiu.
W dzisiejszych czasach psychoterapia online to wygodny sposób jak osiągnąć profesjonalną pomoc bez wychodzenia z domu.
Jak odróżnić smutek poporodowy od depresji poporodowej?
Wiele osób po porodzie odczuwa smutek poporodowy. Jednak łatwo pomylić go z depresją, ponieważ mają podobne objawy.
Objawy baby blues, zazwyczaj utrzymują się około 10 dni i charakteryzują się mniejszą intensywnością, natomiast objawy depresji poporodowej mogą trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy i są one bardzo nasilone.
Charakterystyczne objawy baby blues to:
- smutek i płacz,
- brak apetytu,
- nagłe zmiany nastroju,
- problemy ze snem.
Pamiętaj, że skonsultowanie swoich objawów z lekarzem nigdy nie zaszkodzi i w razie potrzeby oceni, czy potrzebujesz leczenia.
Co wywołuje depresję poporodową?
Eksperci nie mogą jednoznacznie stwierdzić, czy jest jakikolwiek związek między depresją a szybkim spadkiem hormonów po porodzie. Podczas ciąży, poziom estrogenu i progesteronu jest dziesięciokrotnie większy niż zazwyczaj, a po porodzie gwałtownie spada.
Oprócz zmian chemicznych występują także zmiany psychologiczne i społeczne, związane z urodzeniem dziecka, przez które ryzyko pojawienia się depresji poporodowej jest większe.
Przykłady tych zmian dotyczą nie tylko fizycznych zmian, jakie nastąpiły w ciele, ale także braku snu, objawów związanych z rodzicielstwem oraz zmian w twoich relacjach z partnerem po porodzie.
Kogo dotyka depresja poporodowa?
Depresja poporodowa jest powszechnym schorzeniem. Aż 75% kobiet doświadcza baby blues po porodzie, natomiast u 15% z tej grupy rozwinie się depresja poporodowa.
Co więcej, u jednej na tysiąc kobiet, rozwija psychoza poporodowa.
Jak długo trwa depresja poporodowa?
Depresja poporodowa może występować nawet do roku po porodzie. Jednak nie oznacza to, że zostaniesz „wyleczony” w tym czasie, ponieważ objawy mogą utrzymywać się nawet przez znacznie dłuższy czas.
Warto skonsultować z lekarzem swoje objawy oraz to, w jaki sposób przebiega leczenie. Pamiętaj, aby być szczerym w opisywaniu swoich uczuć!
Ważne!
Jeśli uważasz, że możesz mieć depresję, jak najszybciej porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, położną lub pielęgniarką środowiskową, aby uzyskać potrzebne wsparcie.
Nie walcz sam i nie myśl, że problem zniknie. Może trwać to miesiącami lub nawet latami. Stan z pewnością się pogorszy, jeśli nic nie zostanie zrobione. Depresję można leczyć, a dzięki odpowiedniej pomocy możesz w pełni się wyleczyć.
Warto pamiętać, że ojcowie i partnerzy mogą również popaść w depresję po urodzeniu dziecka.