-Reklama-

Czy to normalne, że dziecko robi kupę po każdym karmieniu?

-Reklama-

To pytanie pada dość często, szczególnie od mam noworodków, które boją się, że tak częste wypróżnianie dziecka może być oznaką niewłaściwego karmienia. Zatem, czy to normalne, że dziecko robi kupę po każdym karmieniu? Odpowiadamy!

Kupa po każdym karmieniu

Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, z pewnością zauważyłaś, że twoje dziecko wypróżnia się tuż po karmieniu, a nawet podczas jedzenia. Choć może cię to irytować – wszak dopiero co przewinęłaś malucha przed karmieniem, a teraz znów trzeba to powtórzyć – nie jest to niepokojące zjawisko. Ba, jest ono całkiem normalne.

Noworodki i niemowlęta wypróżniają się częściej niż starsze dzieci. Ale na to też nie ma reguły, bo są maluchy, co robią kupkę raz na kilka dni, a inne kilka razy dziennie. Wszystko tak naprawdę zależy od kilku czynników – m.in. od rodzaju pokarmu oraz wieku dziecka. U dzieci na różnych etapach rozwoju, nieco inaczej funkcjonują narządy wewnętrzne – mają swój indywidualny rytm pracy. Układ pokarmowy jak cały organizm dojrzewa razem z dzieckiem.

Dziecko robi kupę po każdym karmieniu

-Reklama-

Wypróżnianie po każdym karmieniu jest najpowszechniejsze u noworodków karmionych piersią. To nawet dobry znak, bo informuje nas, że maluch dostaje odpowiednią ilość pokarmu. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym wypróżnienia mogą być rzadsze, choć zdarza się, że również pojawiają się po każdym karmieniu.

Częstotliwość wypróżnień – kiedy się zmienia?

Dzieci zaczynają rzadziej robić kupę między 3. a 6. tygodniem życia, ale na to również nie ma reguły. Nie powinny nas niepokoić te częste wypróżnienia, jeśli nie towarzyszą im inne objawy np. stolec stał się nagle wodnisty albo maluch płacze przy wypróżnianiu.

Częste wypróżnienia u małego dziecka nie mają wpływu na jego zdrowie i przybieranie wagi, ale z pewnością nie pozostają obojętne dla skóry okolicy okołopieluszkowej. Takie maluchy są bardziej narażone na odparzenia, więc przy częstych wypróżnieniach ważne jest regularne zmienianie pieluszki i przemywanie skóry.

Kupa dziecka – od noworodka do niemowlęcia

Zarówno częstotliwość wypróżniania się dziecka, jak i wygląd kupy zmienia się z wiekiem malucha. Jak to zwykle wygląda?

 1. Smółka – pierwsza dziecięca kupa, powstała z płynów owodniowych połkniętych przez dziecko oraz nabłonka pochodzącego ze śluzówki przewodu pokarmowego. Kupka jest czarna lub ciemnozielona, gęsta i lepka. Raczej nie ma zapachu. Maluch oddaje smółkę do drugiej lub trzeciej doby życia.
 2. Kupa przejściowa – jest jaśniejsza od smółki, zwykle jasno zielona. Nie jest już tak lepka i gęsta. Zazwyczaj to pierwsza kupka po otrzymaniu pokarmu mlecznego.
 3. Kupa po karmieniu piersią – kolejny etap wydalania pokarmu matki. Zwykle ma kolor żółty lub zielonkawy, a jej tekstura papkowata może nie być gładka (kupa zawiera czasem drobinki przypominające małe ziarenka). Najczęściej jednak przypomina musztardę 🙂
 4. Pienista zielona kupa – może być powodem zbyt szybkiego przerywania karmienia piersią (lub zmiany piersi podczas karmienia), gdy maluch nie miał okazji otrzymać z piersi wysokokalorycznego pokarmu. W takiej sytuacji przy kolejnym karmieniu warto przystawić malucha do piersi, na której skończyło jeść wcześniej.
 5. Kupka z czarnymi plamkami (niejednolicie czarna) – najczęściej oznacza to, że maluch podczas karmienia nałykał się z mlekiem również krwi z poranionych sutków mamy. Nie jest to groźne dla dziecka.
 6. Kupa po karmieniu mlekiem modyfikowanym – ma zwykle kolor beżowy, jasno brązowy, zbliżona jest wyglądem do masła orzechowego.
 7. Kupa przy rozszerzaniu diety o pokarmy stałe – ciemna, papkowata, lepka. Najczęściej ma kolor brązowy, ale jej wygląd może się zmieniać w zależności od podanego dziecku pokarmu np. po bananach i szpinaku bywa bardzo ciemna.
 8. Twarda, kamienista kupa – jest oznaką zatwardzenia u malucha. Podawaj dziecku częściej picie. Jeśli zatwardzenie trwa dłużej niż 2 dni lub w pieluszce pojawią się ślady krwi, warto zastosować coś na rozluźnienie stolca.
 9. Strzelająca, płynna kupa – jest oznaką biegunki. Może mieć różny kolor – zielony, żółty lub brązowy. Jeśli trwa dłużej niż jeden dzień albo towarzyszą jej inne niepokojące objawy np. gorączka – skontaktuj się z lekarzem. Przedłużająca się biegunka może prowadzić do odwodnienia dziecka.
 10. Kupa zielona ze śluzem – może być oznaką alergii pokarmowej lub infekcji. Jeśli trwa dłużej niż 2 dni, skontaktuj się z pediatrą.
 11. Kupa z krwią – może być oznaką infekcji lub wynikać z zaparć. Czasem jest oznaką alergii. Skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Odśwież swoje ubrania na wiosnę! Oto nasze odkrycie miesiąca

Jeśli prasowanie kojarzy ci się z męczącym i nudnym zajęciem, to urządzenie powinno cię ucieszyć. Parownica, którą właśnie odkryliśmy, nie tylko uprzyjemnia...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
408ObserwującyObserwuj
Pielęgnacja i stylizacja włosów - porównaj na Ceneo

Przeczytaj również

KONKURS: „Moje ząbki jak perełki!”

Już po raz drugi - razem z marką enel-med stomatologia, zapraszamy was do fantastycznego KONKURSU! Zadanie...

Modna sukienka dla mamy – sprawdź, jaka powinna być

Sukienka to must have w szafie każdej kobiety! Możesz założyć ją na każda okazję, a odpowiednio dobrane dodatki w kilku sekund potrafią...

Skąd ten lęk? Czyli jakie doświadczenia powodują niechęć do wizyt u stomatologa?

Wywołanie z lekcji na wizytę w szkolnym gabinecie dentystycznym, to dla wielu z nas - dorosłych wspomnienie przyprawiające o dreszcze. U niektórych...

Gdy nie umiemy ze sobą rozmawiać

Trudność porozumienia się jest jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów w związku, a co za tym idzie – pośrednią przyczyną rozstań. Wystarczyłoby jednak...

Jak powinna wyglądać pielęgnacja niemowlęcia? Zobacz ten rozkład dnia

Dbanie o higienę niemowlaka to obowiązkowy element opieki nad maluszkiem. Małe dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, która wymaga odpowiedniej troski. Nie zaniedbuj...