-Reklama-

Czy to normalne, że dziecko robi kupę po każdym karmieniu?

To pytanie pada dość często, szczególnie od mam noworodków, które boją się, że tak częste wypróżnianie dziecka może być oznaką niewłaściwego karmienia. Zatem, czy to normalne, że dziecko robi kupę po każdym karmieniu? Odpowiadamy!

-Reklama-

Kupa po każdym karmieniu

Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, z pewnością zauważyłaś, że twoje dziecko wypróżnia się tuż po karmieniu, a nawet podczas jedzenia. Choć może cię to irytować – wszak dopiero co przewinęłaś malucha przed karmieniem, a teraz znów trzeba to powtórzyć – nie jest to niepokojące zjawisko. Ba, jest ono całkiem normalne.

Noworodki i niemowlęta wypróżniają się częściej niż starsze dzieci. Ale na to też nie ma reguły, bo są maluchy, co robią kupkę raz na kilka dni, a inne kilka razy dziennie. Wszystko tak naprawdę zależy od kilku czynników – m.in. od rodzaju pokarmu oraz wieku dziecka. U dzieci na różnych etapach rozwoju, nieco inaczej funkcjonują narządy wewnętrzne – mają swój indywidualny rytm pracy. Układ pokarmowy jak cały organizm dojrzewa razem z dzieckiem.

Dziecko robi kupę po każdym karmieniu

Wypróżnianie po każdym karmieniu jest najpowszechniejsze u noworodków karmionych piersią. To nawet dobry znak, bo informuje nas, że maluch dostaje odpowiednią ilość pokarmu. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym wypróżnienia mogą być rzadsze, choć zdarza się, że również pojawiają się po każdym karmieniu.

Częstotliwość wypróżnień – kiedy się zmienia?

Dzieci zaczynają rzadziej robić kupę między 3. a 6. tygodniem życia, ale na to również nie ma reguły. Nie powinny nas niepokoić te częste wypróżnienia, jeśli nie towarzyszą im inne objawy np. stolec stał się nagle wodnisty albo maluch płacze przy wypróżnianiu.

Częste wypróżnienia u małego dziecka nie mają wpływu na jego zdrowie i przybieranie wagi, ale z pewnością nie pozostają obojętne dla skóry okolicy okołopieluszkowej. Takie maluchy są bardziej narażone na odparzenia, więc przy częstych wypróżnieniach ważne jest regularne zmienianie pieluszki i przemywanie skóry.

Kupa dziecka – od noworodka do niemowlęcia

Zarówno częstotliwość wypróżniania się dziecka, jak i wygląd kupy zmienia się z wiekiem malucha. Jak to zwykle wygląda?

 1. Smółka – pierwsza dziecięca kupa, powstała z płynów owodniowych połkniętych przez dziecko oraz nabłonka pochodzącego ze śluzówki przewodu pokarmowego. Kupka jest czarna lub ciemnozielona, gęsta i lepka. Raczej nie ma zapachu. Maluch oddaje smółkę do drugiej lub trzeciej doby życia.
 2. Kupa przejściowa – jest jaśniejsza od smółki, zwykle jasno zielona. Nie jest już tak lepka i gęsta. Zazwyczaj to pierwsza kupka po otrzymaniu pokarmu mlecznego.
 3. Kupa po karmieniu piersią – kolejny etap wydalania pokarmu matki. Zwykle ma kolor żółty lub zielonkawy, a jej tekstura papkowata może nie być gładka (kupa zawiera czasem drobinki przypominające małe ziarenka). Najczęściej jednak przypomina musztardę 🙂
 4. Pienista zielona kupa – może być powodem zbyt szybkiego przerywania karmienia piersią (lub zmiany piersi podczas karmienia), gdy maluch nie miał okazji otrzymać z piersi wysokokalorycznego pokarmu. W takiej sytuacji przy kolejnym karmieniu warto przystawić malucha do piersi, na której skończyło jeść wcześniej.
 5. Kupka z czarnymi plamkami (niejednolicie czarna) – najczęściej oznacza to, że maluch podczas karmienia nałykał się z mlekiem również krwi z poranionych sutków mamy. Nie jest to groźne dla dziecka.
 6. Kupa po karmieniu mlekiem modyfikowanym – ma zwykle kolor beżowy, jasno brązowy, zbliżona jest wyglądem do masła orzechowego.
 7. Kupa przy rozszerzaniu diety o pokarmy stałe – ciemna, papkowata, lepka. Najczęściej ma kolor brązowy, ale jej wygląd może się zmieniać w zależności od podanego dziecku pokarmu np. po bananach i szpinaku bywa bardzo ciemna.
 8. Twarda, kamienista kupa – jest oznaką zatwardzenia u malucha. Podawaj dziecku częściej picie. Jeśli zatwardzenie trwa dłużej niż 2 dni lub w pieluszce pojawią się ślady krwi, warto zastosować coś na rozluźnienie stolca.
 9. Strzelająca, płynna kupa – jest oznaką biegunki. Może mieć różny kolor – zielony, żółty lub brązowy. Jeśli trwa dłużej niż jeden dzień albo towarzyszą jej inne niepokojące objawy np. gorączka – skontaktuj się z lekarzem. Przedłużająca się biegunka może prowadzić do odwodnienia dziecka.
 10. Kupa zielona ze śluzem – może być oznaką alergii pokarmowej lub infekcji. Jeśli trwa dłużej niż 2 dni, skontaktuj się z pediatrą.
 11. Kupa z krwią – może być oznaką infekcji lub wynikać z zaparć. Czasem jest oznaką alergii. Skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.