-Reklama-

Czy można ograniczyć wypadanie włosów po ciąży? Porady i wskazówki

Ciąża jest czasem wyjątkowych zmian w organizmie kobiety - zarówno fizycznych, jak i hormonalnych. Wysoki poziom niektórych hormonów może prowadzić do zagęszczenia i poprawy kondycji włosów. Jednak po porodzie, gdy poziom hormonów wraca do normy, wiele kobiet doświadcza łysienia poporodowego.

-Reklama-

Wypadanie włosów po porodzie – najważniejsze informacje

Wypadanie włosów po ciąży, może się pojawić od 1 do 5 miesięcy po porodzie. Jest to zwykłe zjawisko tymczasowe i ma związek z różnorodnymi zmianami hormonalnymi – te towarzyszą powracaniu organizmu do stanu sprzed ciąży.

Świeżo upieczone mamy często zauważają, że podczas mycia głowy lub czesania włosów, na szczotce pozostaje więcej włosów niż zwykle. Może to mieć bezpośredni związek właśnie ze zmianami hormonalnymi.

Warto wspomnieć jednocześnie, że zmiany hormonalne, a także stres związany z macierzyństwem czy ewentualne niedobory w diecie mogą prowadzić do ogólnego osłabienia włosów. Włosy mogą stać się łamliwe i matowe, tracąc swoją dawną objętość i blask. W niektórych przypadkach wypadanie włosów może prowadzić do widocznego przerzedzenia na pewnych obszarach głowy – najczęściej w okolicach skroni. Jest to jeden z tych momentów, który u wielu kobiet wywołuje niepokój. Niekiedy zauważalne są także zmiany w teksturze włosów. Mogą one stać się szorstkie w dotyku lub pozbawione objętości.

Wrażliwość skóry głowy

W niektórych przypadkach, poporodowe wypadanie włosów może wiązać się także ze zwiększoną wrażliwością skóry głowy. Skóra głowy może stać się sucha, co dodatkowo zwiększa dyskomfort codziennej pielęgnacji włosów.

Czynniki, które mogą poprawić jakość i kondycję włosów

Odpowiednia dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze, może znacznie wpłynąć na zdrowie i wygląd włosów – szczególnie w okresie poporodowym, gdy organizm kobiety przechodzi wiele zmian. Regularne spożywanie różnorodnych i odżywczych pokarmów może zapewnić włosom wszystko, czego potrzebują, aby być silne, lśniące i zdrowe. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb i uniknąć ewentualnych braków w jadłospisie.

Na tym etapie, dietę można uzupełnić również odpowiednią suplementacją, szczególnie dedykowaną mamom karmiącym. Takim suplementem diety jest VITAPIL® mama. Zawiera on aż 18 aktywnych składników wpływających m. in. na ograniczenie wypadania włosów i porost nowych. Dostarcza również cenne składniki odżywcze dla zdrowia włosów.

Włosy są zbudowane głównie z białka – keratyny. Dieta uboga w ten składnik może prowadzić do osłabienia, łamliwości, a nawet wzmożonego wypadania włosów. Dobrymi źródłami są: mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona roślin strączkowych. Witaminy z grupy B, takie jak B6, B12, a także biotyna które znaleźć można w głównie w produktach zwierzęcego, jednak mimo to nie warto zapominać o orzechach, pełnoziarnistych zbożach, jajach, jako źródłach wielu składników, które są niezbędne dla zdrowia włosów.

Żelazo wspomaga produkcję czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do wszystkich komórek ciała, w tym komórek mieszków włosowych. Niedobór żelaza w diecie może mieć znaczenia dla osłabienia i wzmożonego wypadania włosów. W żelazo jest najlepiej dostępne z produktów takich jak mięso, ale znajdziemy je również w pestkach dyni, soczewicy, a nawet kakao. Cynk jest niezbędny dla zdrowia skóry głowy i włosów. Pomaga w regeneracji komórek i utrzymaniu równowagi hormonalnej, co jest kluczowe po ciąży. Źródła cynku to owoce morza, mięso, nabiał i orzechy. Kwasy tłuszczowe omega-3 mają wpływ na wydzielanie czynników zapalnych i mogą mieć znacz znaczenie w prawidłowym nawilżeniu skóry głowy. Znajdują się w tłustych rybach morskich oraz w oleju lnianym, rzepakowym czy orzechach. Należy też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które jest kluczowe dla ogólnego zdrowia, w tym skóry głowy i włosów.

Suplementacja ma znaczenie

Jak już wspomnieliśmy wyżej, skutecznym uzupełnieniem codziennej diety mogą być suplementy – chociaż wiele świeżo upieczonych mam często o tym zapomina, te mogą odgrywać ważną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów. VITAPIL® mama to suplement diety, który został opracowany przez ekspertów z myślą o kobietach po porodzie, w okresie laktacji. W składzie znaleźć można biotynę, selen i cynk, które pomagają zachować zdrowe włosy, a także miedź, która pozytywnie wpływa na ich pigmentację. Cynk sprzyja odpowiedniej syntezie białek, w tym białek włosa, a jod i niacyna wspomagają zachowanie zdrowej skóry głowy. Witamina B12, podobnie jak foliany uczestniczy w procesie podziału komórek, w tym także cebulki włosa. Na uwagę zasługuje również bambus, który znany jest przede wszystkim jako roślina zawierająca najwięcej cennego dla włosów krzemu, ale także słusznie jest kojarzony z szybkości wzrostu i wytrzymałością. Jako naturalne źródło krzemionki, od dawna jest stosowany w preparatach na włosy, wspomagając ich strukturę i czyniąc je mocnymi i odpornymi na uszkodzenia.

VITAPIL® mama to suplement diety, który może być stosowany wspomagająco jako uzupełnienie diety w witaminy i składniki mineralne u kobiet w okresie laktacji – zwłaszcza w celu zachowania prawidłowej kondycji włosów.

Odpowiednia pielęgnacja włosów na co dzień

Nie należy także zapominać o właściwej pielęgnacja włosów – zwłaszcza w okresie, gdy są one bardziej podatne na uszkodzenia. Jedynym z czynników, o którym należy bezwzględnie pamiętać, jest delikatne mycie włosów – należy wybierać produkty pozbawione w składzie siarczanów i parabenów, które mogą okazać się zbyt agresywne dla osłabionych włosów. Podczas mycia należy delikatnie masować skórę głowy. To pobudzi krążenie, bez narażania włosów na uszkodzenia. Spłukiwanie włosów chłodną wodą zamyka łuski, nadając im połysk i chroniąc przed uszkodzeniami.

Pocieranie włosów ręcznikiem może prowadzić do ich łamania – warto odsączać wodę, delikatnie przyciskając włosy ręcznikiem. Po umyciu warto postawić je do naturalnego wyschnięcia lub suszyć letnim powietrzem. Jak najmniej należy stosować prostownicę i lokówkę, a najlepiej w ogóle. Przed każdym użyciem należy pamiętać o zaaplikowaniu produktów termoochronnych. Ciągnięcie i szarpanie włosów podczas stylizacji może prowadzić do łamania i rozdwajania końcówek. Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia – należy unikać czesania ich zaraz po umyciu.

Podsumowując, wzmożone wypadanie włosów po ciąży jest powszechnym, ale zazwyczaj tymczasowym stanem. Poprzez odpowiednią dietę, pielęgnację i wsparcie suplementami takimi jak VITAPIL® mama, można skutecznie wspomóc zdrowie włosów i skóry głowy.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również