-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Czy można jeść i pić w trakcie porodu?

Poród może trwać wiele godzin i zabiera mnóstwo energii, dlatego często pojawia się pytanie – czy w trakcie porodu można jeść i pić? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące jedzenia w trakcie porodu.

-Reklama-

Ogólna teoria jest taka – jedzenie i picie w małych ilościach podczas porodu naturalnego jest dozwolone i bezpieczne. Co jednak z tymi porodami, które trwają dobę i są bardzo wyczerpujące dla kobiety? Czy brak możliwości jedzenia nie wpływa negatywnie na przebieg porodu? No i dlaczego część szpitali jednak zabrania jedzenia podczas porodu?

Skąd się wziął zakaz jedzenia i picia podczas porodu?

W 1946 opublikowano badania, które potwierdziły niebezpieczeństwo jedzenia podczas porodu. Sytuacja ta mogła doprowadzić do poważnej choroby ciężarnej lub nawet jej śmierci, jeśli kobieta po zjedzeniu nagle zostałaby skierowana na operację cesarskiego cięcia. Znieczulenie ogólne, które się wówczas podawało do CC, mogło sprawić, że treść z żołądka mogłaby się cofnąć nawet do płuc, co skutkowałoby zapaleniem płuc. Na podstawie tych badań wprowadzono całkowity zakaz podawania rodzącej jedzenia i picia. Zakaz ten utrzymuje się w części szpitali do dziś, mimo że dzisiejsze cesarskie cięcia wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, gdzie ryzyko zassania treści pokarmowej jest bardzo małe.

UWAGA! Obowiązujące od 7 kwietnia 2011 r. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające tzw. standard opieki okołoporodowej, zawiera przepis, że rodząca może przyjmować przejrzyste płyny.

Czy zakaz jedzenia i picia podczas porodu może mieć negatywne konsekwencje?

Okazuje się, że jest takie prawdopodobieństwo (choć bardzo małe). Poza odczuwalnym brakiem energii podczas długiego i męczącego porodu, brak możliwości jedzenia i picia może mieć jeszcze inne konsekwencje dla organizmu. Podczas porodu macica zużywa pokłady glukozy, aby sprawnie funkcjonować. Jeśli ilość glukozy we krwi zostanie wyczerpana, energia zostanie pobrana ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej, która się wówczas rozkłada w organizmie tzw. lipoliza. Produktem ubocznym tego procesu są ciała ketonowe, które w nadmiarze mogą być źródłem powstania tzw. kwasicy ketonowej. Z kolei powikłaniem tej choroby jest kwasica metaboliczna prowadząca m.in. do uszkodzenia nerwów, śpiączki a nawet i śmierci.

W trakcie porodu, gdy organizm wykorzysta cały zapas glikogenu, najczęściej dochodzi do ketozy, która objawia się zmęczeniem, drżeniem, gorączką, szybkim pulsem. Objawy są podobne do tych, które często przeżywają maratończycy po biegu. Takiego stanu i potem jego konsekwencji można jednak uniknąć przez regularne przyjmowanie płynów i pokarmu. W innym przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo porodu kleszczowego, przy pomocy vacuum czy przez CC.

Są nawet badania, które potwierdzają, że rodzące, które na porodówce jedzą i piją, szybciej rodzą (nawet o 90 minut) a noworodki otrzymują większą punktację Apgar.

UWAGA! Pozwolenie na picie i jedzenie podczas porodu może zostać ograniczone w szpitalu niektórym kobietom, gdy istnieje ryzyko komplikacji i zakończenia porodu CC.

Co można jeść i pić podczas porodu?

Jeśli twój szpital pozwoli ci jeść podczas porodu, najlepiej jest przygotować sobie lekkostrawne przekąski np. batoniki muesli, jajka na miękko, owsiankę, owoce, orzechy, suszone owoce, naleśniki, zupę czy makaron. Niektóre kobiety mimo pozwolenia nie są w stanie niczego przełknąć podczas porodu, wówczas należy zadbać przede wszystkim o napoje, które jednocześnie dostarczą kalorii. Może to być np.: bulion, rozcieńczony sok owocowy, przecier owocowy, kisiel, woda kokosowa.

O czym pamiętać, pijąc podczas porodu?

Do porodu bierzemy obowiązkowo butelkę wody. Przyda się ona nie tylko rodzącej, ale i jej partnerowi, który będzie towarzyszył narodzinom dziecka. Partner powinien podawać kobiecie wodę regularnie, a ona powinna pić ją małymi łyczkami np. po każdym skurczu. Oprócz wody należy wziąć na porodówkę słomkę, która ułatwi kobiecie picie wody w pozycji leżącej.

Co się stanie, jeśli po jedzeniu zapadnie nagła decyzja o cesarskim cięciu?

Jak już wspomniałam, większość cesarskich cięć odbywa się w znieczuleniu miejscowym, który nie ma wpływu na treść żołądkową. W przypadku ogólnego znieczulenia, powinno się powiedzieć o jedzeniu anestezjologowi, choć i tutaj nie ma to większego znaczenia. Dzisiejsza medycyna różni się od tej sprzed kilkudziesięciu lat i szanse na komplikacje w trakcie CC z powodu jedzenia i picia są minimalne np. zabezpieczenie dróg oddechowych w trakcie znieczulenia ogólnego jest na wyższym poziomie niż kiedyś. W końcu na co dzień, we wszystkich szpitalach  operuje się ludzi z nagłymi przypadkami i to, czy jedli, nie ma znaczenia dla przeprowadzanej operacji.

autor: Sylwia
Foto: Jason Lander via Foter.com / CC BY

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?