-Reklama-

Czy można jeść i pić w trakcie porodu?

-Reklama-

Poród może trwać wiele godzin i zabiera mnóstwo energii, dlatego często pojawia się pytanie – czy w trakcie porodu można jeść i pić? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące jedzenia w trakcie porodu.

Ogólna teoria jest taka – jedzenie i picie w małych ilościach podczas porodu naturalnego jest dozwolone i bezpieczne. Co jednak z tymi porodami, które trwają dobę i są bardzo wyczerpujące dla kobiety? Czy brak możliwości jedzenia nie wpływa negatywnie na przebieg porodu? No i dlaczego część szpitali jednak zabrania jedzenia podczas porodu?

Skąd się wziął zakaz jedzenia i picia podczas porodu?

W 1946 opublikowano badania, które potwierdziły niebezpieczeństwo jedzenia podczas porodu. Sytuacja ta mogła doprowadzić do poważnej choroby ciężarnej lub nawet jej śmierci, jeśli kobieta po zjedzeniu nagle zostałaby skierowana na operację cesarskiego cięcia. Znieczulenie ogólne, które się wówczas podawało do CC, mogło sprawić, że treść z żołądka mogłaby się cofnąć nawet do płuc, co skutkowałoby zapaleniem płuc. Na podstawie tych badań wprowadzono całkowity zakaz podawania rodzącej jedzenia i picia. Zakaz ten utrzymuje się w części szpitali do dziś, mimo że dzisiejsze cesarskie cięcia wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, gdzie ryzyko zassania treści pokarmowej jest bardzo małe.

-Reklama-

UWAGA! Obowiązujące od 7 kwietnia 2011 r. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające tzw. standard opieki okołoporodowej, zawiera przepis, że rodząca może przyjmować przejrzyste płyny.

Czy zakaz jedzenia i picia podczas porodu może mieć negatywne konsekwencje?

Okazuje się, że jest takie prawdopodobieństwo (choć bardzo małe). Poza odczuwalnym brakiem energii podczas długiego i męczącego porodu, brak możliwości jedzenia i picia może mieć jeszcze inne konsekwencje dla organizmu. Podczas porodu macica zużywa pokłady glukozy, aby sprawnie funkcjonować. Jeśli ilość glukozy we krwi zostanie wyczerpana, energia zostanie pobrana ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej, która się wówczas rozkłada w organizmie tzw. lipoliza. Produktem ubocznym tego procesu są ciała ketonowe, które w nadmiarze mogą być źródłem powstania tzw. kwasicy ketonowej. Z kolei powikłaniem tej choroby jest kwasica metaboliczna prowadząca m.in. do uszkodzenia nerwów, śpiączki a nawet i śmierci.

W trakcie porodu, gdy organizm wykorzysta cały zapas glikogenu, najczęściej dochodzi do ketozy, która objawia się zmęczeniem, drżeniem, gorączką, szybkim pulsem. Objawy są podobne do tych, które często przeżywają maratończycy po biegu. Takiego stanu i potem jego konsekwencji można jednak uniknąć przez regularne przyjmowanie płynów i pokarmu. W innym przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo porodu kleszczowego, przy pomocy vacuum czy przez CC.

Są nawet badania, które potwierdzają, że rodzące, które na porodówce jedzą i piją, szybciej rodzą (nawet o 90 minut) a noworodki otrzymują większą punktację Apgar.

UWAGA! Pozwolenie na picie i jedzenie podczas porodu może zostać ograniczone w szpitalu niektórym kobietom, gdy istnieje ryzyko komplikacji i zakończenia porodu CC.

Co można jeść i pić podczas porodu?

Jeśli twój szpital pozwoli ci jeść podczas porodu, najlepiej jest przygotować sobie lekkostrawne przekąski np. batoniki muesli, jajka na miękko, owsiankę, owoce, orzechy, suszone owoce, naleśniki, zupę czy makaron. Niektóre kobiety mimo pozwolenia nie są w stanie niczego przełknąć podczas porodu, wówczas należy zadbać przede wszystkim o napoje, które jednocześnie dostarczą kalorii. Może to być np.: bulion, rozcieńczony sok owocowy, przecier owocowy, kisiel, woda kokosowa.

O czym pamiętać, pijąc podczas porodu?

Do porodu bierzemy obowiązkowo butelkę wody. Przyda się ona nie tylko rodzącej, ale i jej partnerowi, który będzie towarzyszył narodzinom dziecka. Partner powinien podawać kobiecie wodę regularnie, a ona powinna pić ją małymi łyczkami np. po każdym skurczu. Oprócz wody należy wziąć na porodówkę słomkę, która ułatwi kobiecie picie wody w pozycji leżącej.

Co się stanie, jeśli po jedzeniu zapadnie nagła decyzja o cesarskim cięciu?

Jak już wspomniałam, większość cesarskich cięć odbywa się w znieczuleniu miejscowym, który nie ma wpływu na treść żołądkową. W przypadku ogólnego znieczulenia, powinno się powiedzieć o jedzeniu anestezjologowi, choć i tutaj nie ma to większego znaczenia. Dzisiejsza medycyna różni się od tej sprzed kilkudziesięciu lat i szanse na komplikacje w trakcie CC z powodu jedzenia i picia są minimalne np. zabezpieczenie dróg oddechowych w trakcie znieczulenia ogólnego jest na wyższym poziomie niż kiedyś. W końcu na co dzień, we wszystkich szpitalach  operuje się ludzi z nagłymi przypadkami i to, czy jedli, nie ma znaczenia dla przeprowadzanej operacji.

autor: Sylwia
Foto: Jason Lander via Foter.com / CC BY
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Najlepsze miasta na weekend z dzieckiem!

Wakacje trwają dwa miesiące, a dorośli zwykle mają tylko 2-3 tygodnie urlopu. Jak zatem zagospodarować dziecku pozostały letni czas? Polecamy weekendowe wycieczki...

Zaburzenia odżywiania u dzieci – mamo, to nie jest twoja wina!

Zaburzenia odżywiania to wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice często czują się winni chorobie dziecka, szukają błędów, które popełnili. Czy obwinianie kogokolwiek pomaga...

Dlaczego dziecko nie chce myć zębów?

Skuteczna motywacja pacjenta do dbania o domową higienę jamy ustnej jest głównym celem i ważnym aspektem relacji dentysta-pacjent. Inne działania, jak zabiegi...

Nauka języka połączona z zabawą, czyli nasza przygoda z NOVAKID

Wszystko zaczęło się od planowanego wyjazdu do Londynu. Kiedy dowiedzieliśmy się o obozie syna, stwierdziliśmy, że musimy szybko poszukać kogoś, kto pomoże...

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko?...