Oszczędność na używanej wyprawce może być znaczna, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę te najbardziej kosztowne jej elementy takie jak: wózek, łóżeczko czy fotelik samochodowy. Jak się jednak okazuje, nie zawsze używane znaczy lepsze. Czasem na drugiej szali tej wagi stoi również bezpieczeństwo dziecka. Sprawdź, co warto kupić używanego a co nowego i dlaczego.
JAKICH UŻYWANYCH PRZEDMIOTÓW NIE KUPOWAĆ?
Z pewnością tych osobistych i najtańszych. Począwszy od smoczków, gryzaków, przez butelki czy nakładki na piersi do karmienia. To przedmioty, które w sklepie nie kosztują dużo a różnica między nowymi a używanymi ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa malucha. Z większych przedmiotów nie zaleca się również kupowania używanego laktatora. Mimo sterylizacji, zawsze istnieje ryzyko, że przyrząd będzie „zamieszkany” przez groźne dla dziecka drobnoustroje. Nie warto również kupować używanego materacyka, pieluch tetrowych i flanelowych czy pościeli, gdyż zwykle stanowią one siedlisko bakterii. Przyszła mama powinna zrezygnować z pomysłu kupowania używanych osobistych rzeczy np. stanika do karmienia, koszuli nocnej czy majtek poporodowych. Szczególną ostrożność powinniśmy mieć podczas zakupu lekarstw, mleka czy środków do pielęgnacji dziecka – czasem mamy wyprzedają ich nadmiernie kupioną ilość. Jeśli nie znamy źródła, lepiej zrezygnować, bo ryzykujemy zakup zepsutego lub przeterminowanego towaru. Te produkty warto kupić w sklepie. To samo tyczy się zabawek – pluszaków czy grzechotek, które ciężko zdezynfekować.
KTÓRE UŻYWANE RZECZY MUSZĄ POCHODZIĆ Z ZAUFANEGO ŹRÓDŁA?
Takim przedmiotem z pewnością są foteliki samochodowe. Jeśli decydujemy się na ich zakup na rynku wtórnym, najlepiej jest popytać o to wśród znajomych. W ogłoszeniach czy na giełdach trudno liczyć na stuprocentową pewność, że fotelik jest bezwypadkowy. Trzeba pamiętać, że fotelik, który brał udział w jakiejkolwiek kolizji samochodowej, może mieć naruszone systemy bezpieczeństwa.
Rozsądek należy zachować również przy zakupie używanych ubranek – szczególnie tych najbliższych ciału np. bodziaków, czapeczek, skarpetek. Nie mając pewności, skąd pochodzą ubranka, nie możemy również wiedzieć, jak wiele dzieci z nich korzystało. Najlepiej więc jest kupować ubranka po dzieciach w rodzinie czy wśród znajomych, gdzie mamy pewność, że rzeczy będą czyste i niezniszczone.
KTÓRE RZECZY Z WYPRAWKI LEPIEJ KUPIĆ UŻYWANE?
Z pewnością warto rozejrzeć się za używanym wózkiem, łóżeczkiem, monitorem oddechu, nianią elektryczną czy lampką do łóżeczka. Możemy pomyśleć również o zakupie wanienki do kąpieli (ale bez używanych wkładów typu gąbka), wagi niemowlęcej, nosidła lub chusty, podgrzewacza czy ubranek wierzchnich takich jak kombinezon czy kurteczka.
O CZYM PAMIĘTAĆ, KUPUJĄC UŻYWANE RZECZY DLA NOWORODKA?
Wiedząc, że kupujemy te rzeczy dla narażonej na wiele niebezpieczeństw osóbki, musimy przykładać ogromną wagę do wyboru jak najlepszego produktu. Pamiętajmy, że musi być on bezpieczny – urządzenia muszą więc posiadać odpowiednie atesty, najlepiej kupować te przedmioty tylko wtedy, gdy są na gwarancji. Nie kupujmy rzeczy starych np. 5-letniego fotelika samochodowego. Zwykle po takim czasie wiele rzeczy jest już bardzo wysłużonych. Sprawdzajmy również dokładnie wygląd każdej używanej rzeczy – rezygnujmy z zakupu, jeśli widzimy jakieś wady. Nie ufajmy ogłoszeniom, w których zdjęciem obrazującym przedmiot sprzedaży jest fotka ściągnięta z internetu a nie ta rzeczywista. Nie dajmy się również nabrać na podejrzanie niskie ceny – to zawsze oznacza coś więcej niż cenową promocję…