-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Czy jest sposób na uniknięcie wypowiedzenia po powrocie z urlopu macierzyńskiego (rodzicielskiego)?

Tak. Taką możliwość dają przepisy art. 186(7) i 186(8) Kodeksu pracy, dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy. Trzeba jednak pamiętać, że obniżenie wymiaru czasu pracy przede wszystkim ma służyć łączeniu opieki nad dzieckiem z pracą zawodową a nie uzyskaniu ochrony przed wypowiedzeniem. Ochrona przed wypowiedzeniem mimo, że bardzo istotna, ma tu drugorzędny charakter.

-Reklama-

Co musisz wiedzieć o obniżeniu wymiaru czasu pracy?

Z obniżenia wymiaru czasu pracy możesz skorzystać jeśli spełnisz dwa warunki:

Pierwszy: masz uprawnienie do obniżenia wymiaru czasu pracy jeśli przysługuje Ci prawo do urlopu wychowawczego. Wtedy zamiast o wychowawczy możesz złożyć wniosek o obniżenie wymiaru.

Drugi: Twój obecny etat musi być wyższy niż ½ pełnego wymiaru, bo etat możesz obniżyć maksymalnie właśnie do połowy wymiaru pełnego.

Wniosek, który pracodawca musi uwzględnić:

Aby obniżyć wymiar czasu pracy musisz wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem. Tutaj znajdziesz darmowy wzór takiego wniosku do pobrania. Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku, zarówno co do wymiaru etatu jak i okresu, w którym będzie obowiązywał obniżony wymiar. Jeśli jednak chodzi o rozkład czasu pracy (czyli rozplanowanie dni pracy, dni wolnych od pracy oraz godzin jej rozpoczęcia i zakończenia) to ostateczna decyzja należy już do pracodawcy.

Termin złożenia wniosku:

Wniosek o obniżenie wymiaru należy złożyć co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeśli nie dochowasz tego terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Od 7/8 do ½ etatu:

Przepisy nie określają minimalnego wymiaru obniżenia. W praktyce najpopularniejszy wymiar to 7/8 etatu, czyli obniżenie o 1/8. Maksymalny wymiar obniżenia to połowa wymiaru pełnego etatu.

Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy:

Wspomniany przepis art. 1868 Kodeksu pracy wprowadza szczególną ochronę trwałości stosunku pracy i zabrania wypowiedzenia, jak i rozwiązania umowy o pracę w przypadku skorzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy. Są tu jednak wyjątki. 

Ochrona stosunku pracy przysługuje od dnia złożenia wniosku, chyba że wniosek o obniżenie zostanie złożony w terminie dłuższym niż 21 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Wtedy ochrona zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z uprawnienia. Okres ochronny trwa od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Wyjątki od zasady ochrony stosunku pracy:

  • wypowiedzenie umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • w przypadku wystąpienia przesłanek z art. 52 Kodeksu pracy czyli zwolnienia dyscyplinarnego,
  • likwidacja stanowiska pracy i zwolnienia grupowe (wyjątek ten dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników). Ważne jest, że u mniejszych pracodawców (zatrudniających poniżej 20 pracowników) ten wyjątek od ochrony nie występuje.

Wynagrodzenie:

Obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje proporcjonalne zmniejszenie przysługującego pracownikowi wynagrodzenia co ma znaczenie np. w przypadku kolejnej ciąży na zmniejszonym etacie. Wówczas zmniejszeniu ulegnie również podstawa obliczenia wynagrodzenia chorobowego czy późniejszego zasiłku macierzyńskiego.

Łączenie obniżenia z przerwą na karmienie czyli jak wrócić na 6 godzin zamiast na 8:

O ile wciąż karmisz piersią, obniżenie wymiaru czasu pracy możesz połączyć z przerwą na karmienie, wtedy zamiast na 8 godzin możesz wrócić na 6, a wynagrodzenie otrzymujesz za 7 godzin.

Więcej o tym pisałam na kobietopracuj.pl

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

foto: pexels

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...