-Reklama-

Czy jest sposób na uniknięcie wypowiedzenia po powrocie z urlopu macierzyńskiego (rodzicielskiego)?

-Reklama-

Co musisz wiedzieć o obniżeniu wymiaru czasu pracy?

Z obniżenia wymiaru czasu pracy możesz skorzystać jeśli spełnisz dwa warunki:

Pierwszy: masz uprawnienie do obniżenia wymiaru czasu pracy jeśli przysługuje Ci prawo do urlopu wychowawczego. Wtedy zamiast o wychowawczy możesz złożyć wniosek o obniżenie wymiaru.

-Reklama-

Drugi: Twój obecny etat musi być wyższy niż ½ pełnego wymiaru, bo etat możesz obniżyć maksymalnie właśnie do połowy wymiaru pełnego.

Wniosek, który pracodawca musi uwzględnić:

Aby obniżyć wymiar czasu pracy musisz wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem. Tutaj znajdziesz darmowy wzór takiego wniosku do pobrania. Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku, zarówno co do wymiaru etatu jak i okresu, w którym będzie obowiązywał obniżony wymiar. Jeśli jednak chodzi o rozkład czasu pracy (czyli rozplanowanie dni pracy, dni wolnych od pracy oraz godzin jej rozpoczęcia i zakończenia) to ostateczna decyzja należy już do pracodawcy.

Termin złożenia wniosku:

Wniosek o obniżenie wymiaru należy złożyć co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeśli nie dochowasz tego terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Od 7/8 do ½ etatu:

Przepisy nie określają minimalnego wymiaru obniżenia. W praktyce najpopularniejszy wymiar to 7/8 etatu, czyli obniżenie o 1/8. Maksymalny wymiar obniżenia to połowa wymiaru pełnego etatu.

Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy:

Wspomniany przepis art. 1868 Kodeksu pracy wprowadza szczególną ochronę trwałości stosunku pracy i zabrania wypowiedzenia, jak i rozwiązania umowy o pracę w przypadku skorzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy. Są tu jednak wyjątki. 

Ochrona stosunku pracy przysługuje od dnia złożenia wniosku, chyba że wniosek o obniżenie zostanie złożony w terminie dłuższym niż 21 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Wtedy ochrona zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z uprawnienia. Okres ochronny trwa od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Wyjątki od zasady ochrony stosunku pracy:

  • wypowiedzenie umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • w przypadku wystąpienia przesłanek z art. 52 Kodeksu pracy czyli zwolnienia dyscyplinarnego,
  • likwidacja stanowiska pracy i zwolnienia grupowe (wyjątek ten dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników). Ważne jest, że u mniejszych pracodawców (zatrudniających poniżej 20 pracowników) ten wyjątek od ochrony nie występuje.

Wynagrodzenie:

Obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje proporcjonalne zmniejszenie przysługującego pracownikowi wynagrodzenia co ma znaczenie np. w przypadku kolejnej ciąży na zmniejszonym etacie. Wówczas zmniejszeniu ulegnie również podstawa obliczenia wynagrodzenia chorobowego czy późniejszego zasiłku macierzyńskiego.

Łączenie obniżenia z przerwą na karmienie czyli jak wrócić na 6 godzin zamiast na 8:

O ile wciąż karmisz piersią, obniżenie wymiaru czasu pracy możesz połączyć z przerwą na karmienie, wtedy zamiast na 8 godzin możesz wrócić na 6, a wynagrodzenie otrzymujesz za 7 godzin.

Więcej o tym pisałam na kobietopracuj.pl

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

foto: pexels.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Odśwież swoje ubrania na wiosnę! Oto nasze odkrycie miesiąca

Jeśli prasowanie kojarzy ci się z męczącym i nudnym zajęciem, to urządzenie powinno cię ucieszyć. Parownica, którą właśnie odkryliśmy, nie tylko uprzyjemnia...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
408ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamy pomagają mamom – takie inicjatywy wspieramy!

Dzień Mamy to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w kalendarzu świąt. Mama to ważna osoba w życiu każdego człowieka: to ona uczy,...

Wizyta adaptacyjna – poznajmy się bliżej w gabinecie stomatologicznym

mę. Rodzice borykający się z problemami wizyt u stomatologa również odczuwają z tego powodu ogromny stres, bezsilność i niepokój. Dobro wychowanka leży w rękach opiekuna. Jaką więc metodę wychowawczą powinni przyjąć opiekunowie, aby dziecko było zdrowe i chętnie odwiedzało dentystę?

Szumiś pomaga maluchom z Ukrainy

Szumisie dla dzieci z Ukrainy - najpiękniejsze ukraińskie kołysankami na spokojny sen maluchów. Dzień Dziecka to święto maluchów na...

Mamo, zrób sobie przerwę!

O tym, jak silne potrafimy być, często przekonujemy się w momencie, gdy zostajemy mamami. Nagle okazuje się, że skrócenie czasu snu o...

Baby Shower – co można robić na takim przyjęciu?

Baby Shower to przyjęcie organizowane na część nienarodzonego jeszcze dziecka. To świetny pretekst dla przyszłej mamy do spotkania w gronie swoich przyjaciół...