-Reklama-
-Reklama-

Czy jest sposób na uniknięcie wypowiedzenia po powrocie z urlopu macierzyńskiego (rodzicielskiego)?

-Reklama-

Co musisz wiedzieć o obniżeniu wymiaru czasu pracy?

Z obniżenia wymiaru czasu pracy możesz skorzystać jeśli spełnisz dwa warunki:

Pierwszy: masz uprawnienie do obniżenia wymiaru czasu pracy jeśli przysługuje Ci prawo do urlopu wychowawczego. Wtedy zamiast o wychowawczy możesz złożyć wniosek o obniżenie wymiaru.

-Reklama-

Drugi: Twój obecny etat musi być wyższy niż ½ pełnego wymiaru, bo etat możesz obniżyć maksymalnie właśnie do połowy wymiaru pełnego.

Wniosek, który pracodawca musi uwzględnić:

Aby obniżyć wymiar czasu pracy musisz wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem. Tutaj znajdziesz darmowy wzór takiego wniosku do pobrania. Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku, zarówno co do wymiaru etatu jak i okresu, w którym będzie obowiązywał obniżony wymiar. Jeśli jednak chodzi o rozkład czasu pracy (czyli rozplanowanie dni pracy, dni wolnych od pracy oraz godzin jej rozpoczęcia i zakończenia) to ostateczna decyzja należy już do pracodawcy.

Termin złożenia wniosku:

Wniosek o obniżenie wymiaru należy złożyć co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeśli nie dochowasz tego terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Od 7/8 do ½ etatu:

Przepisy nie określają minimalnego wymiaru obniżenia. W praktyce najpopularniejszy wymiar to 7/8 etatu, czyli obniżenie o 1/8. Maksymalny wymiar obniżenia to połowa wymiaru pełnego etatu.

Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy:

Wspomniany przepis art. 1868 Kodeksu pracy wprowadza szczególną ochronę trwałości stosunku pracy i zabrania wypowiedzenia, jak i rozwiązania umowy o pracę w przypadku skorzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy. Są tu jednak wyjątki. 

Ochrona stosunku pracy przysługuje od dnia złożenia wniosku, chyba że wniosek o obniżenie zostanie złożony w terminie dłuższym niż 21 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Wtedy ochrona zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z uprawnienia. Okres ochronny trwa od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Wyjątki od zasady ochrony stosunku pracy:

  • wypowiedzenie umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • w przypadku wystąpienia przesłanek z art. 52 Kodeksu pracy czyli zwolnienia dyscyplinarnego,
  • likwidacja stanowiska pracy i zwolnienia grupowe (wyjątek ten dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników). Ważne jest, że u mniejszych pracodawców (zatrudniających poniżej 20 pracowników) ten wyjątek od ochrony nie występuje.

Wynagrodzenie:

Obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje proporcjonalne zmniejszenie przysługującego pracownikowi wynagrodzenia co ma znaczenie np. w przypadku kolejnej ciąży na zmniejszonym etacie. Wówczas zmniejszeniu ulegnie również podstawa obliczenia wynagrodzenia chorobowego czy późniejszego zasiłku macierzyńskiego.

Łączenie obniżenia z przerwą na karmienie czyli jak wrócić na 6 godzin zamiast na 8:

O ile wciąż karmisz piersią, obniżenie wymiaru czasu pracy możesz połączyć z przerwą na karmienie, wtedy zamiast na 8 godzin możesz wrócić na 6, a wynagrodzenie otrzymujesz za 7 godzin.

Więcej o tym pisałam na kobietopracuj.pl

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

foto: pexels.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...