-Reklama-
-Reklama-

Czy jest sposób na uniknięcie wypowiedzenia po powrocie z urlopu macierzyńskiego (rodzicielskiego)?

Tak. Taką możliwość dają przepisy art. 186(7) i 186(8) Kodeksu pracy, dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy. Trzeba jednak pamiętać, że obniżenie wymiaru czasu pracy przede wszystkim ma służyć łączeniu opieki nad dzieckiem z pracą zawodową a nie uzyskaniu ochrony przed wypowiedzeniem. Ochrona przed wypowiedzeniem mimo, że bardzo istotna, ma tu drugorzędny charakter.

-Reklama-

Co musisz wiedzieć o obniżeniu wymiaru czasu pracy?

Z obniżenia wymiaru czasu pracy możesz skorzystać jeśli spełnisz dwa warunki:

Pierwszy: masz uprawnienie do obniżenia wymiaru czasu pracy jeśli przysługuje Ci prawo do urlopu wychowawczego. Wtedy zamiast o wychowawczy możesz złożyć wniosek o obniżenie wymiaru.

Drugi: Twój obecny etat musi być wyższy niż ½ pełnego wymiaru, bo etat możesz obniżyć maksymalnie właśnie do połowy wymiaru pełnego.

Wniosek, który pracodawca musi uwzględnić:

Aby obniżyć wymiar czasu pracy musisz wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem. Tutaj znajdziesz darmowy wzór takiego wniosku do pobrania. Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku, zarówno co do wymiaru etatu jak i okresu, w którym będzie obowiązywał obniżony wymiar. Jeśli jednak chodzi o rozkład czasu pracy (czyli rozplanowanie dni pracy, dni wolnych od pracy oraz godzin jej rozpoczęcia i zakończenia) to ostateczna decyzja należy już do pracodawcy.

Termin złożenia wniosku:

Wniosek o obniżenie wymiaru należy złożyć co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeśli nie dochowasz tego terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Od 7/8 do ½ etatu:

Przepisy nie określają minimalnego wymiaru obniżenia. W praktyce najpopularniejszy wymiar to 7/8 etatu, czyli obniżenie o 1/8. Maksymalny wymiar obniżenia to połowa wymiaru pełnego etatu.

Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy:

Wspomniany przepis art. 1868 Kodeksu pracy wprowadza szczególną ochronę trwałości stosunku pracy i zabrania wypowiedzenia, jak i rozwiązania umowy o pracę w przypadku skorzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy. Są tu jednak wyjątki. 

Ochrona stosunku pracy przysługuje od dnia złożenia wniosku, chyba że wniosek o obniżenie zostanie złożony w terminie dłuższym niż 21 dni przed datą rozpoczęcia korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Wtedy ochrona zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z uprawnienia. Okres ochronny trwa od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Wyjątki od zasady ochrony stosunku pracy:

  • wypowiedzenie umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • w przypadku wystąpienia przesłanek z art. 52 Kodeksu pracy czyli zwolnienia dyscyplinarnego,
  • likwidacja stanowiska pracy i zwolnienia grupowe (wyjątek ten dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników). Ważne jest, że u mniejszych pracodawców (zatrudniających poniżej 20 pracowników) ten wyjątek od ochrony nie występuje.

Wynagrodzenie:

Obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje proporcjonalne zmniejszenie przysługującego pracownikowi wynagrodzenia co ma znaczenie np. w przypadku kolejnej ciąży na zmniejszonym etacie. Wówczas zmniejszeniu ulegnie również podstawa obliczenia wynagrodzenia chorobowego czy późniejszego zasiłku macierzyńskiego.

Łączenie obniżenia z przerwą na karmienie czyli jak wrócić na 6 godzin zamiast na 8:

O ile wciąż karmisz piersią, obniżenie wymiaru czasu pracy możesz połączyć z przerwą na karmienie, wtedy zamiast na 8 godzin możesz wrócić na 6, a wynagrodzenie otrzymujesz za 7 godzin.

Więcej o tym pisałam na kobietopracuj.pl

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

foto: pexels

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!