-Reklama-

Czego pracodawca nie może odmówić młodej mamie?

-Reklama-

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego młoda mama ma wiele uprawnień, których pracodawca nie może jej odmówić. O jakich prawach jest tu mowa? Poniżej zestawienie wraz z krótkim komentarzem.

Choć nie wszystkie z nas to wiedzą, jako młode mamy także swoje przywileje po powrocie do pracy. Zobacz i zapamiętaj! To Twoje prawo.

  1. Prawo do płatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Musisz wiedzieć, że to zwolnienie przysługuje w takim samym wymiarze niezależnie od liczby dzieci, nie przechodzi na kolejny rok i przysługuje już od pierwszego dnia pracy. Czasem te 2 dni wcale nie równają się 16 godzinom więc musisz przekalkulować, który wariant będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. 
  2. Masz prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego do końca roku, w którym w dziecko ukończy 6. rok życia. Aby w ogóle mieć taką możliwość, musisz być zatrudniona co najmniej 6 miesięcy (gdziekolwiek, a nie u tego konkretnego pracodawcy), a wymiar urlopu to 36 miesięcy na każde dziecko. Na urlopie wychowawczym, co do zasady, korzystasz z ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy ale z wyjątkami np. dotyczącymi likwidacji stanowiska pracy.
  3. Masz też prawo do przerwania urlopu wychowawczego po uprzednim powiadomieniu pracodawcy, jednak najpóźniej na 30 dni przed terminem podjęcia pracy.
  4. Jeśli przysługuje Ci prawo do urlopu wychowawczego, masz także prawo do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, który pracodawca musi uwzględnić. Z ochroną stosunku pracy w trakcie pracy w obniżonym wymiarze jest podobnie jak na urlopie wychowawczym. Pamiętaj, że maksymalny wymiar, do którego można obniżyć etat to ½.
  5. Prawo do zwolnienia od pracy na zdrowe dziecko do ukończenia 8 lat przysługuje m.in. w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, przy czym chodzi o takie zamknięcie tych placówek, o którym zostałaś zawiadomiona w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia. W takiej sytuacji przysługuje Ci prawo do zasiłku opiekuńczego 80% w wymiarze do 14 dni w roku.
  6. Prawo do zwolnienia od pracy na chore dziecko do ukończenia 14 lat przysługuje w wymiarze do 60 dni w roku. Zasiłek ten wypłaca się temu z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. W przypadku sprawowania opieki nad starszymi dziećmi lub innymi członkami rodziny, łączna pula dni, za które przysługuje zasiłek to 60.
  7. Jeśli karmisz piersią, masz prawo do przerw na karmienie, przy czym prawo to jak i wymiar przerwy zależne są od tego, ile godzin dziennie pracujesz np. gdy czas pracy nie przekracza 6 godzin, w przypadku jednego dziecka przysługuje Ci jedna półgodzinna przerwa na karmienie.
  8. Karmiąc piersią nie możesz wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie i karmienie dziecka. W tym przypadku, wyjątkowo, przy zatrudnianiu przy pracach wymienionych w takim wykazie pracodawca może od Ciebie żądać informacji czy karmisz piersią a Ty masz obowiązek udzielić mu takiej informacji.
  9. Jako mama karmiąca masz również prawo do skorzystania w pracy ze specjalnego pomieszczenia do wypoczynku w pozycji leżącej. Pracodawca ma obowiązek urządzić takie pomieszczenie, o ile zatrudnia co najmniej 20 kobiet na jedną zmianę w jednym budynku.
  10. Gdy opiekujesz się dzieckiem do lat 4 możesz odmówić pracy w pewnych „okolicznościach”, np.: pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, delegowania poza stałe miejsce pracy, czy pracy ponad 8 godzin np. w systemie równoważnego czasu pracy. Pamiętaj tylko, że gdy obydwoje rodzice pracują na etacie, to uprawnienie przysługuje tylko jednemu z nich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam na kobietopracuj.pl

-Reklama-

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...