-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Czego pracodawca nie może odmówić młodej mamie?

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego młoda mama ma wiele uprawnień, których pracodawca nie może jej odmówić. O jakich prawach jest tu mowa? Poniżej zestawienie wraz z krótkim komentarzem.

-Reklama-

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego młoda mama ma wiele uprawnień, których pracodawca nie może jej odmówić. O jakich prawach jest tu mowa? Poniżej zestawienie wraz z krótkim komentarzem.

Choć nie wszystkie z nas to wiedzą, jako młode mamy także swoje przywileje po powrocie do pracy. Zobacz i zapamiętaj! To Twoje prawo.

  1. Prawo do płatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Musisz wiedzieć, że to zwolnienie przysługuje w takim samym wymiarze niezależnie od liczby dzieci, nie przechodzi na kolejny rok i przysługuje już od pierwszego dnia pracy. Czasem te 2 dni wcale nie równają się 16 godzinom więc musisz przekalkulować, który wariant będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. 
  2. Masz prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego do końca roku, w którym w dziecko ukończy 6. rok życia. Aby w ogóle mieć taką możliwość, musisz być zatrudniona co najmniej 6 miesięcy (gdziekolwiek, a nie u tego konkretnego pracodawcy), a wymiar urlopu to 36 miesięcy na każde dziecko. Na urlopie wychowawczym, co do zasady, korzystasz z ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy ale z wyjątkami np. dotyczącymi likwidacji stanowiska pracy.
  3. Masz też prawo do przerwania urlopu wychowawczego po uprzednim powiadomieniu pracodawcy, jednak najpóźniej na 30 dni przed terminem podjęcia pracy.
  4. Jeśli przysługuje Ci prawo do urlopu wychowawczego, masz także prawo do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, który pracodawca musi uwzględnić. Z ochroną stosunku pracy w trakcie pracy w obniżonym wymiarze jest podobnie jak na urlopie wychowawczym. Pamiętaj, że maksymalny wymiar, do którego można obniżyć etat to ½.
  5. Prawo do zwolnienia od pracy na zdrowe dziecko do ukończenia 8 lat przysługuje m.in. w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, przy czym chodzi o takie zamknięcie tych placówek, o którym zostałaś zawiadomiona w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia. W takiej sytuacji przysługuje Ci prawo do zasiłku opiekuńczego 80% w wymiarze do 14 dni w roku.
  6. Prawo do zwolnienia od pracy na chore dziecko do ukończenia 14 lat przysługuje w wymiarze do 60 dni w roku. Zasiłek ten wypłaca się temu z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. W przypadku sprawowania opieki nad starszymi dziećmi lub innymi członkami rodziny, łączna pula dni, za które przysługuje zasiłek to 60.
  7. Jeśli karmisz piersią, masz prawo do przerw na karmienie, przy czym prawo to jak i wymiar przerwy zależne są od tego, ile godzin dziennie pracujesz np. gdy czas pracy nie przekracza 6 godzin, w przypadku jednego dziecka przysługuje Ci jedna półgodzinna przerwa na karmienie.
  8. Karmiąc piersią nie możesz wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie i karmienie dziecka. W tym przypadku, wyjątkowo, przy zatrudnianiu przy pracach wymienionych w takim wykazie pracodawca może od Ciebie żądać informacji czy karmisz piersią a Ty masz obowiązek udzielić mu takiej informacji.
  9. Jako mama karmiąca masz również prawo do skorzystania w pracy ze specjalnego pomieszczenia do wypoczynku w pozycji leżącej. Pracodawca ma obowiązek urządzić takie pomieszczenie, o ile zatrudnia co najmniej 20 kobiet na jedną zmianę w jednym budynku.
  10. Gdy opiekujesz się dzieckiem do lat 4 możesz odmówić pracy w pewnych „okolicznościach”, np.: pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, delegowania poza stałe miejsce pracy, czy pracy ponad 8 godzin np. w systemie równoważnego czasu pracy. Pamiętaj tylko, że gdy obydwoje rodzice pracują na etacie, to uprawnienie przysługuje tylko jednemu z nich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam na kobietopracuj.pl

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?