Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego młoda mama ma wiele uprawnień, których pracodawca nie może jej odmówić. O jakich prawach jest tu mowa? Poniżej zestawienie wraz z krótkim komentarzem.
Choć nie wszystkie z nas to wiedzą, jako młode mamy także swoje przywileje po powrocie do pracy. Zobacz i zapamiętaj! To Twoje prawo.
- Prawo do płatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Musisz wiedzieć, że to zwolnienie przysługuje w takim samym wymiarze niezależnie od liczby dzieci, nie przechodzi na kolejny rok i przysługuje już od pierwszego dnia pracy. Czasem te 2 dni wcale nie równają się 16 godzinom więc musisz przekalkulować, który wariant będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.
- Masz prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego do końca roku, w którym w dziecko ukończy 6. rok życia. Aby w ogóle mieć taką możliwość, musisz być zatrudniona co najmniej 6 miesięcy (gdziekolwiek, a nie u tego konkretnego pracodawcy), a wymiar urlopu to 36 miesięcy na każde dziecko. Na urlopie wychowawczym, co do zasady, korzystasz z ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy ale z wyjątkami np. dotyczącymi likwidacji stanowiska pracy.
- Masz też prawo do przerwania urlopu wychowawczego po uprzednim powiadomieniu pracodawcy, jednak najpóźniej na 30 dni przed terminem podjęcia pracy.
- Jeśli przysługuje Ci prawo do urlopu wychowawczego, masz także prawo do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, który pracodawca musi uwzględnić. Z ochroną stosunku pracy w trakcie pracy w obniżonym wymiarze jest podobnie jak na urlopie wychowawczym. Pamiętaj, że maksymalny wymiar, do którego można obniżyć etat to ½.
- Prawo do zwolnienia od pracy na zdrowe dziecko do ukończenia 8 lat przysługuje m.in. w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, przy czym chodzi o takie zamknięcie tych placówek, o którym zostałaś zawiadomiona w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia. W takiej sytuacji przysługuje Ci prawo do zasiłku opiekuńczego 80% w wymiarze do 14 dni w roku.
- Prawo do zwolnienia od pracy na chore dziecko do ukończenia 14 lat przysługuje w wymiarze do 60 dni w roku. Zasiłek ten wypłaca się temu z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. W przypadku sprawowania opieki nad starszymi dziećmi lub innymi członkami rodziny, łączna pula dni, za które przysługuje zasiłek to 60.
- Jeśli karmisz piersią, masz prawo do przerw na karmienie, przy czym prawo to jak i wymiar przerwy zależne są od tego, ile godzin dziennie pracujesz np. gdy czas pracy nie przekracza 6 godzin, w przypadku jednego dziecka przysługuje Ci jedna półgodzinna przerwa na karmienie.
- Karmiąc piersią nie możesz wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie i karmienie dziecka. W tym przypadku, wyjątkowo, przy zatrudnianiu przy pracach wymienionych w takim wykazie pracodawca może od Ciebie żądać informacji czy karmisz piersią a Ty masz obowiązek udzielić mu takiej informacji.
- Jako mama karmiąca masz również prawo do skorzystania w pracy ze specjalnego pomieszczenia do wypoczynku w pozycji leżącej. Pracodawca ma obowiązek urządzić takie pomieszczenie, o ile zatrudnia co najmniej 20 kobiet na jedną zmianę w jednym budynku.
- Gdy opiekujesz się dzieckiem do lat 4 możesz odmówić pracy w pewnych „okolicznościach”, np.: pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, delegowania poza stałe miejsce pracy, czy pracy ponad 8 godzin np. w systemie równoważnego czasu pracy. Pamiętaj tylko, że gdy obydwoje rodzice pracują na etacie, to uprawnienie przysługuje tylko jednemu z nich.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam na kobietopracuj.pl
autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.