-Reklama-

Czego nie lubi niemowlęca pupa?

Niemowlęca pupa to część ciała najbardziej narażona na podrażnienia . Nie dość, że w tym miejscu skóra malucha bywa bardzo wrażliwa, to na dodatek środowisko, w którym się znajduje - bardzo jej szkodzi. Brak ciągłego dostępu do świeżego powietrza, ucisk, wilgoć, działanie szkodliwych bakterii i ogólny dyskomfort to codzienność niemowlęcej pupy. Czy da się jakoś temu zaradzić?

-Reklama-

Jakie problemy miewa niemowlęca pupa?

Najczęstsze skórne problemy pojawiające się u niemowląt są związane z pupą. Najbardziej popularną dolegliwością są odparzenia, czyli stany zapalne skóry objawiające się najpierw zaczerwienieniem, a potem obrzękiem i sączeniem powierzchniowym. Ogromną uciążliwością dla dziecka mającego odparzenia jest nie tylko dyskomfort spowodowany swędzeniem, ale i duża bolesność tego miejsca.

Odparzenia powstają na skutek wielu czynników. Podstawowym jest wilgoć i brak dostępu świeżego powietrza do skóry. Zbyt długie pozostawianie dziecka w mokrej pieluszce czy nieosuszanie skóry po przewinięciu, może powodować zmiany skórne. Dodatkowym szkodliwym czynnikiem bywa działanie moczu i kału, które zawierają drażniący amoniak, dlatego tak ważna jest dokładna higiena malucha. Do odparzeń może dojść również z powodu ucisku wrażliwego miejsca i pocierania skóry o inną powierzchnię, choć jeszcze innym winowajcą bywa zwykłe uczulenie dziecka np. na materiał pieluszki bądź stosowany kosmetyk. Warto wiedzieć, że odparzenia pieluszkowe nasilają się najczęściej się upalnym latem, kiedy „zaparzaniu” się pupy sprzyjają wysokie temperatury.

Jak nie dopuścić do odparzeń?

Odpowiedzią na potrzeby niemowlęcej pupy jest przede wszystkim czystość, suchość i wygoda. Jak zapewnić je maluchowi?

Właściwa pielęgnacja pupy

Tak naprawdę wszystko w rękach mamy i taty. Najważniejsze jest dbanie o higienę skóry poprzez częste przewijanie, nawet w nocy – jeśli dziecko na przykład robi wtedy kupę. Nie powinno się dopuszczać do przepełniania pieluchy, a przy przewijaniu należy być bardzo dokładnym. Po pierwsze należy starannie oczyścić skórę, następnie trochę ją „przewietrzyć” pozwalając maluchowi leżeć kilka chwil bez pieluszki . Niezwykle istotne jest w tym przypadku również stosowanie odpowiednich i przyjaznych skórze dziecka kosmetyków. Chusteczki nawilżone dobrze usuwają zanieczyszczenia, a przy tym nie podrażniają skóry. Oczyszczone miejsca narażone na działanie moczu i kału należy natłuścić, nakładając krem lub maść zostawiające na skórze filtr ochronny. Ponieważ maluch może być uczulony na niektóre składniki kosmetyków, warto dokładnie obserwować reakcję skóry po posmarowaniu i stosować wypróbowane środki, a nie zmieniać je co chwilę, korzystając na przykład z aktualnych promocji. Niektórym maluchom wystarcza czasem zwykła tłusta maść, a inne wymagają mocniejszej ochrony w postaci kremów cynkowych. To kwestia indywidualna i takiego też podejścia potrzebuje skóra dziecka.

Odpowiednia pielucha

Drugą istotną kwestią jest wybór dobrej pieluszki. Ponieważ pupa dziecka ma niemal całą dobę kontakt z pieluchą, warto wybrać taką, która nie powoduje u niego podrażnień i uczucia dyskomfortu. Po pierwsze pielucha musi być zrobiona przepuszczającego powietrze materiału, by nie zaparzała skóry malucha. Ważne jest także to, by była chłonna i szybko izolowała mocz i kał, by miały jak najmniejszy kontakt ze skórą dziecka. Niezwykłe istotne jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru pieluchy do pupy. Zbyt duża pielucha nie będzie zatrzymywała wypróżnień i zmuszała nie tylko do ciągłego przewijania i przebierania dziecka, ale również narażała inne partie ciała na kontakt z moczem i stolcem. Zbyt mała pielucha może natomiast powodować ogromny dyskomfort dziecka i wywoływać dodatkowe podrażnienia w miejscach największego ucisku. Dobra pielucha nie uciska, ale też nie jest zbyt luźna, najlepiej gdy jest elastyczna i łatwo dostosowuje się do rozmiaru niemowlęcia.

autor: Ania
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również