-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Czego nauczysz się na macierzyńskim?

Żyjemy w czasach, kiedy ze wszystkiego chcemy mieć jakieś korzyści - uwielbiamy podróże, bierzemy udział w szkoleniach, warsztatach, kończymy kolejne studia, kursy… Wiadomo? Może się kiedyś przyda? A macierzyństwo? Pusta luka w życiorysie? Czy staracie się wykorzystać ten czas także dla siebie? Czy czas opieki nad dzieckiem może nas czegoś nauczyć?

-Reklama-

Żyjemy w czasach, kiedy ze wszystkiego chcemy mieć jakieś korzyści – uwielbiamy podróże, bierzemy udział w szkoleniach, warsztatach, kończymy kolejne studia, kursy… Wiadomo? Może się kiedyś przyda? A macierzyństwo? Pusta luka w życiorysie? Czy staracie się wykorzystać ten czas także dla siebie? Czy czas opieki nad dzieckiem może nas czegoś nauczyć?

O wiele więcej niż myślisz! Usiądź (pewnie najbliższą chwilę będziesz miała jak maleństwo uśnie 😉 i przeanalizuj sobie np. jak wygląda twój dzień – ile rzeczy zrobiłaś, jakie towarzyszyły ci emocje i z czego jesteś naprawdę dumna. Pewnie nie raz zdarzyło ci się powiedzieć: „zanim zostałam mamą…”, „jak nie miałam dzieci…”, „kiedy byliśmy sami…” no właśnie – czasu było dużo więcej, ale i tak nie na wszystko go wystarczało?  A teraz? Doba się rozciągnęła?

Lepsza organizacja czasu

Nie, po prostu im więcej mamy do zrobienia, tym więcej czynności jesteśmy w stanie wykonać w tym samym czasie. Tej umiejętności nie nauczy cię nawet najlepszy coach, a twoje własne dziecko. A raczej jego wymagania, którym musimy sprostać. „Szef, którego nosimy na rękach…” hehe

Podzielność uwagi

A zdajesz sobie sprawę, że aby wykonać te wszystkie codzienne czynności, musisz pewne rzeczy robić jednocześnie – nawet po kilka naraz! Mama tak naprawdę nigdy nie jest w pełni „na luzie” – bez przerwy na pełnych obrotach! Znasz to uczucie, kiedy dziecko zasypia, a ty analizujesz w głowie co zrobisz przez czas jego drzemki, a jak tylko odpłynie w objęcia Morfeusza, po prostu nie wiesz od czego zacząć i w co ręce włożyć? Co więcej, nawet kiedy ono śpi, ty masz uruchomiono wszystkie zmysły, by usłyszeć płacz czy kwilenie, mimo że skupiasz się na danej czynności. Że nie wspomnę o nocnym stand-by`u. Jak twardo byś nie spała, pewnie usłyszysz malucha, zanim zrobi to twój partner 😉

Odwaga

Matka, jak nikt inny walczy o dobro swojego dziecka. Zdarzyło ci się już nie poznać samej siebie, kiedy jak lwica wykłócałaś się o wizytę w przychodni albo kiedy jakiś rozwydrzony dzieciak sypnął twojemu piachem w oczy? Zawsze taka byłaś? I to nie jest tylko kwestia zmęczenia i rozdrażnienia.

Cierpliwość

Płacz dziecka – szczególnie gdy nie ustępuje od kilku godzin, potrafi wyprowadzić z równowagi i ten gwizd w głowie… jesteś zdenerwowana i rozdrażniona, to ludzkie, ale jednocześnie masz pretensję do samej siebie, że nie jesteś w stanie pomóc własnemu dziecku. Zanim zostałaś mamą, posądzałaś siebie o to? Że tak spokorniejesz?

Uwierzysz, że tego wszystkiego nauczyłaś się lub opanowałaś do perfekcji jako mama? Niektórzy uczą się tego latami. Dlatego pamiętaj też, że masz prawo do odpoczynku! I nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia! Nawet cybermama musi czasem podładować akumulatory.

Czego może nauczyć cię twoje własne dziecko?

Żeby nie było już tak bardzo tylko pragmatycznie, zauważ też te najbardziej pozytywne strony macierzyństwa. Dziecko przychodzi na świat z czystą kartą, jego emocje są tak naturalne i niestłumione żadną barierą – wstydu czy obaw, że zostanie się skrytykowanym. A ty z całym swoim bagażem życiowych doświadczeń nie masz już ochoty na emocje, radość z byle powodu, spontaniczność… Zobacz jak robi to twoje dziecko i czerp z niego wzorce! Nikt was przecież nie widzi 😉 Jak nie teraz, to kiedy? Powiesz, że to dziecko powinno się uczyć od ciebie? Spokojnie. To ty nadal jesteś głównodowodzącą i ty rozdajesz karty, korzystaj jednak z czasu, który masz dla dziecka, także z myślą o sobie. Uwierz, oboje na tym skorzystacie!

Czy ktoś ci kiedyś zarzucił, że marnujesz się na macierzyńskim lub zapytał czy się nudzisz? 🙂

foto: pxabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.