-Reklama-

Ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie

Ciąża jest magicznym i niezwykłym czasem dla każdej mamy. To szczególny okres oczekiwania na przyjście maluszka na świat, wypełniony przygotowaniami do porodu. Większość kobiet w czasie ciąży szczególną uwagę zwraca na swoje potrzeby, aby jak najlepiej przygotować się na wymagające pierwsze miesiące życia dziecka. W okresie ciąży, a szczególnie w ostatnim trymestrze, przyszłe mamy szczególnie starają się zadbać o swoje ciało - jest to spowodowane chęcią jak najlepszego przygotowania do porodu. Niestety, wiele kobiet zapomina, że o ciało należy wyjątkowo zadbać także po urodzeniu dziecka. Szczególną uwagę powinno się poświęcić mięśniom dna miednicy, które podczas porodu narażone są na ogromny wysiłek.

-Reklama-

Mięśnie dna miednicy w trakcie ciąży i porodu

Przez swoje umiejscowienie mięśnie dna miednicy są dość często pomijane w rozmowach o stanie własnego organizmu. To duży błąd, szczególnie w przypadku ciężarnych kobiet. Mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w ciąży. Mają niezwykle ważną funkcję, bez której prawidłowy wzrost maluszka nie byłby możliwy. Tym samym jednak mięśnie dna miednicy narażone są na ogromne obciążenie, szczególnie w końcówce ciąży, kiedy waga dziecka jest już stosunkowo wysoka.

Mięśnie dna miednicy odgrywają także kluczową rolę w trakcie samego porodu, kiedy to znacznie się rozciągają, ułatwiając dziecku przyjście na świat. Ćwiczenie tych partii mięśni w okresie ciąży jest szczególnie ważne, ponieważ ułatwia przebieg porodu. Jednym z czynników decydujących o tempie akcji porodowej jest właśnie elastyczność mięśni dna miednicy, dlatego warto zadbać o tę kwestię już w trakcie ciąży.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy po porodzie?

Praca nad dobrym stanem mięśni dna miednicy nie powinna się zakończyć z chwilą porodu. To właśnie wydanie dziecka na świat siłami natury stanowi największe obciążenie dla tej partii mięśni – z tego powodu ich samoczynny powrót do dobrej kondycji może być trudny. Warto więc pomóc organizmowi w regeneracji i zastosować odpowiedni trening, który pomoże przywrócić je do dobrego stanu.

Trening mięśni dna miednicy jest szczególnie ważny, jeśli chcesz uniknąć obniżania się narządów rodnych. Kolejnym uciążliwym problemem jest nietrzymanie moczu. Prawidłowy trening tych partii mięśniowych znacząco przyczynia się do zwalczenia wymienionych dolegliwości. Trening mięśni dna miednicy po porodzie jest również ważny dla zachowania satysfakcji ze stosunku seksualnego, ponieważ pomaga przywrócić ciało do stanu sprzed porodu.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy po porodzie?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie opierają się przede wszystkim na umożliwieniu tym partiom mięśniowym powrotu do elastyczności. Jest to możliwe dzięki cyklicznemu i systematycznemu napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy w równych odstępach czasowych. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju trening nie może trwać zbyt długo, gdyż przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Powrót mięśni dna miednicy do optymalnego stanu będzie jeszcze łatwiejszy, jeśli wprowadzisz ćwiczenia dobrze oddziałujące na elastyczność mięśni grzbietu, które pozytywnie wpływają na prawidłowe ustawienie miednicy. Pomocne mogą być także delikatne ćwiczenia pośladków. W trakcie treningu mięśni dna miednicy możesz skorzystać także z dodatkowych ułatwień, takich jak balonik do ćwiczeń. Specjalistyczny produkt medyczny to wygodne akcesorium, które ułatwia prawidłowe rozluźnianie tych partii mięśniowych, co wpływa na ich powrót do dobrego stanu. Tego typu produkt może być bezpiecznie używany po porodzie, ułatwiając powrót do pełnej sprawności.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – kiedy zacząć?

Choć trening mięśni dna miednicy jest niesamowicie istotny, nie należy go rozpoczynać zbyt szybko. Pierwsza faza połogu przeznaczona jest na odpoczynek – wysiłek w tym okresie jest groźny dla zdrowia. Ćwiczenia mięśni dna miednicy można rozpocząć najwcześniej 6-8 tygodni po porodzie. Pamiętaj jednak, że jest to wartość uśredniona, dlatego przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również