-Reklama-
-Reklama-

Ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie

Ciąża jest magicznym i niezwykłym czasem dla każdej mamy. To szczególny okres oczekiwania na przyjście maluszka na świat, wypełniony przygotowaniami do porodu. Większość kobiet w czasie ciąży szczególną uwagę zwraca na swoje potrzeby, aby jak najlepiej przygotować się na wymagające pierwsze miesiące życia dziecka. W okresie ciąży, a szczególnie w ostatnim trymestrze, przyszłe mamy szczególnie starają się zadbać o swoje ciało - jest to spowodowane chęcią jak najlepszego przygotowania do porodu. Niestety, wiele kobiet zapomina, że o ciało należy wyjątkowo zadbać także po urodzeniu dziecka. Szczególną uwagę powinno się poświęcić mięśniom dna miednicy, które podczas porodu narażone są na ogromny wysiłek.

-Reklama-

Mięśnie dna miednicy w trakcie ciąży i porodu

Przez swoje umiejscowienie mięśnie dna miednicy są dość często pomijane w rozmowach o stanie własnego organizmu. To duży błąd, szczególnie w przypadku ciężarnych kobiet. Mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w ciąży. Mają niezwykle ważną funkcję, bez której prawidłowy wzrost maluszka nie byłby możliwy. Tym samym jednak mięśnie dna miednicy narażone są na ogromne obciążenie, szczególnie w końcówce ciąży, kiedy waga dziecka jest już stosunkowo wysoka.

Mięśnie dna miednicy odgrywają także kluczową rolę w trakcie samego porodu, kiedy to znacznie się rozciągają, ułatwiając dziecku przyjście na świat. Ćwiczenie tych partii mięśni w okresie ciąży jest szczególnie ważne, ponieważ ułatwia przebieg porodu. Jednym z czynników decydujących o tempie akcji porodowej jest właśnie elastyczność mięśni dna miednicy, dlatego warto zadbać o tę kwestię już w trakcie ciąży.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy po porodzie?

Praca nad dobrym stanem mięśni dna miednicy nie powinna się zakończyć z chwilą porodu. To właśnie wydanie dziecka na świat siłami natury stanowi największe obciążenie dla tej partii mięśni – z tego powodu ich samoczynny powrót do dobrej kondycji może być trudny. Warto więc pomóc organizmowi w regeneracji i zastosować odpowiedni trening, który pomoże przywrócić je do dobrego stanu.

Trening mięśni dna miednicy jest szczególnie ważny, jeśli chcesz uniknąć obniżania się narządów rodnych. Kolejnym uciążliwym problemem jest nietrzymanie moczu. Prawidłowy trening tych partii mięśniowych znacząco przyczynia się do zwalczenia wymienionych dolegliwości. Trening mięśni dna miednicy po porodzie jest również ważny dla zachowania satysfakcji ze stosunku seksualnego, ponieważ pomaga przywrócić ciało do stanu sprzed porodu.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy po porodzie?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie opierają się przede wszystkim na umożliwieniu tym partiom mięśniowym powrotu do elastyczności. Jest to możliwe dzięki cyklicznemu i systematycznemu napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy w równych odstępach czasowych. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju trening nie może trwać zbyt długo, gdyż przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Powrót mięśni dna miednicy do optymalnego stanu będzie jeszcze łatwiejszy, jeśli wprowadzisz ćwiczenia dobrze oddziałujące na elastyczność mięśni grzbietu, które pozytywnie wpływają na prawidłowe ustawienie miednicy. Pomocne mogą być także delikatne ćwiczenia pośladków. W trakcie treningu mięśni dna miednicy możesz skorzystać także z dodatkowych ułatwień, takich jak balonik do ćwiczeń. Specjalistyczny produkt medyczny to wygodne akcesorium, które ułatwia prawidłowe rozluźnianie tych partii mięśniowych, co wpływa na ich powrót do dobrego stanu. Tego typu produkt może być bezpiecznie używany po porodzie, ułatwiając powrót do pełnej sprawności.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – kiedy zacząć?

Choć trening mięśni dna miednicy jest niesamowicie istotny, nie należy go rozpoczynać zbyt szybko. Pierwsza faza połogu przeznaczona jest na odpoczynek – wysiłek w tym okresie jest groźny dla zdrowia. Ćwiczenia mięśni dna miednicy można rozpocząć najwcześniej 6-8 tygodni po porodzie. Pamiętaj jednak, że jest to wartość uśredniona, dlatego przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?