-Reklama-

Ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie

Ciąża jest magicznym i niezwykłym czasem dla każdej mamy. To szczególny okres oczekiwania na przyjście maluszka na świat, wypełniony przygotowaniami do porodu. Większość kobiet w czasie ciąży szczególną uwagę zwraca na swoje potrzeby, aby jak najlepiej przygotować się na wymagające pierwsze miesiące życia dziecka. W okresie ciąży, a szczególnie w ostatnim trymestrze, przyszłe mamy szczególnie starają się zadbać o swoje ciało - jest to spowodowane chęcią jak najlepszego przygotowania do porodu. Niestety, wiele kobiet zapomina, że o ciało należy wyjątkowo zadbać także po urodzeniu dziecka. Szczególną uwagę powinno się poświęcić mięśniom dna miednicy, które podczas porodu narażone są na ogromny wysiłek.

-Reklama-

Mięśnie dna miednicy w trakcie ciąży i porodu

Przez swoje umiejscowienie mięśnie dna miednicy są dość często pomijane w rozmowach o stanie własnego organizmu. To duży błąd, szczególnie w przypadku ciężarnych kobiet. Mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w ciąży. Mają niezwykle ważną funkcję, bez której prawidłowy wzrost maluszka nie byłby możliwy. Tym samym jednak mięśnie dna miednicy narażone są na ogromne obciążenie, szczególnie w końcówce ciąży, kiedy waga dziecka jest już stosunkowo wysoka.

Mięśnie dna miednicy odgrywają także kluczową rolę w trakcie samego porodu, kiedy to znacznie się rozciągają, ułatwiając dziecku przyjście na świat. Ćwiczenie tych partii mięśni w okresie ciąży jest szczególnie ważne, ponieważ ułatwia przebieg porodu. Jednym z czynników decydujących o tempie akcji porodowej jest właśnie elastyczność mięśni dna miednicy, dlatego warto zadbać o tę kwestię już w trakcie ciąży.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy po porodzie?

Praca nad dobrym stanem mięśni dna miednicy nie powinna się zakończyć z chwilą porodu. To właśnie wydanie dziecka na świat siłami natury stanowi największe obciążenie dla tej partii mięśni – z tego powodu ich samoczynny powrót do dobrej kondycji może być trudny. Warto więc pomóc organizmowi w regeneracji i zastosować odpowiedni trening, który pomoże przywrócić je do dobrego stanu.

Trening mięśni dna miednicy jest szczególnie ważny, jeśli chcesz uniknąć obniżania się narządów rodnych. Kolejnym uciążliwym problemem jest nietrzymanie moczu. Prawidłowy trening tych partii mięśniowych znacząco przyczynia się do zwalczenia wymienionych dolegliwości. Trening mięśni dna miednicy po porodzie jest również ważny dla zachowania satysfakcji ze stosunku seksualnego, ponieważ pomaga przywrócić ciało do stanu sprzed porodu.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy po porodzie?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie opierają się przede wszystkim na umożliwieniu tym partiom mięśniowym powrotu do elastyczności. Jest to możliwe dzięki cyklicznemu i systematycznemu napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy w równych odstępach czasowych. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju trening nie może trwać zbyt długo, gdyż przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Powrót mięśni dna miednicy do optymalnego stanu będzie jeszcze łatwiejszy, jeśli wprowadzisz ćwiczenia dobrze oddziałujące na elastyczność mięśni grzbietu, które pozytywnie wpływają na prawidłowe ustawienie miednicy. Pomocne mogą być także delikatne ćwiczenia pośladków. W trakcie treningu mięśni dna miednicy możesz skorzystać także z dodatkowych ułatwień, takich jak balonik do ćwiczeń. Specjalistyczny produkt medyczny to wygodne akcesorium, które ułatwia prawidłowe rozluźnianie tych partii mięśniowych, co wpływa na ich powrót do dobrego stanu. Tego typu produkt może być bezpiecznie używany po porodzie, ułatwiając powrót do pełnej sprawności.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – kiedy zacząć?

Choć trening mięśni dna miednicy jest niesamowicie istotny, nie należy go rozpoczynać zbyt szybko. Pierwsza faza połogu przeznaczona jest na odpoczynek – wysiłek w tym okresie jest groźny dla zdrowia. Ćwiczenia mięśni dna miednicy można rozpocząć najwcześniej 6-8 tygodni po porodzie. Pamiętaj jednak, że jest to wartość uśredniona, dlatego przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.