-Reklama-

Co zrobić, gdy dziecko nie chce spać? 5 porad dla rodziców

Często zdarza się, że maluch kojarzy kładzenie się spać z czymś negatywnym, a takie podejście na pewno nie ułatwia mu zaśnięcia. Stanowi to dosyć duży kłopot, ponieważ chronicznie niewyspane dziecko staje się przewlekle zmęczone i bardzo drażliwe. Jeżeli taka sytuacja trwa długo, przekłada się na zachowanie i oceny w szkole oraz nawiązywanie relacji z innymi. Może nawet powodować rozmaite dolegliwości zdrowotne, takie jak schorzenia w obrębie układu nerwowego. Warto więc postarać się, aby maluch kładł się do łóżka znacznie chętniej niż do tej pory. Jak to zrobić?

-Reklama-

1. Zadbaj o odpowiedniej jakości materac

Zdarza się, że meblowanie pokoju dziecięcego przebiega w pośpiechu i przy ograniczonym budżecie, dlatego nie zawsze będziesz w stanie dopilnować wszystkich aspektów, które mogą istotnie wpłynąć na funkcjonowanie dziecka. Myśląc o ergonomii, rodzice często skupiają się na zapewnieniu odpowiedniego biurka oraz krzesła do odrabiania lekcji czy też spędzaniu czasu przy komputerze. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że najważniejszym meblem dla naszego zdrowia i sprawności jest łóżko. Dziecko spędza około 8 godzin dziennie na spaniu, dlatego przede wszystkim należy zatroszczyć się o dobór odpowiedniego materaca. Źle dopasowany model będzie wywoływał dyskomfort i tym samym niechęć do zasypiania. Warto odwiedzić stronę internetową https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200, aby odnaleźć jak najlepszy materac dla dziecka lub nastolatka. Marka Hilding zasługuje na szczególne wyróżnienie spośród działających na rynku firm, głównie ze względu na innowacyjne rozwiązania, z jakich korzysta, oraz wysoką jakość i trwałość swoich produktów.

2. Zainwestuj w wygodną poduszkę

Nawiązując jeszcze do punktu 1 – komfort jest dla dziecka bardzo ważny, jeżeli ma chętnie położyć się do łóżka i zasnąć. Liczy się nie tylko dobrze dopasowany materac, ale również zachęcająca do odpoczywania pościel. Aktualnie dostępne poduszki do spania występują w tylu różnorodnych wariantach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zabrać dziecko do sklepu, aby mogło przetestować różne modele i wybrać najodpowiedniejszy. Zyska wtedy poczucie, że jego zdanie oraz wygoda są dla rodziców ważne, co pozwoli uczynić zasypianie nieco przyjemniejszym. Ponadto stosowne podparcie głowy znacznie zminimalizuje ryzyko wystąpienia zwyrodnień w szyjnym odcinku kręgosłupa w przyszłości, co stanowi obecnie dosyć powszechną dolegliwość.

3. Postaw na atrakcyjną aranżację pokoju dziecięcego

Aby dziecko w ogóle chciało przebywać w swoim pokoju, powinien on zostać urządzony w sposób, jaki pasuje do preferencji malucha. Niekiedy może się to nieco kłócić z estetyką rodziców, ale jeżeli chcesz osiągnąć konkretne rezultaty wychowawcze, to trzeba czasem pójść na kompromis. Syn lub córka znacznie chętniej położy się spać na przykład w pościeli z postaciami z ulubionej bajki. W tym celu również warto udać się na wspólne zakupy. Da to dziecku poczucie, że ma duży wkład w projektowanie swojego pokoju i pomoże w budowaniu poczucia decyzyjności oraz określaniu swoich upodobań. Wiele maluchów lubi ponadto przytulać się do czegoś, kiedy zasypia. Świetny pomysł stanowi kupienie dużego pluszaka do spania, co znacząco zwiększy komfort zapadania w sen.

4. Pamiętaj o wyciszeniu przed spaniem

Żeby szybko zasnąć, układ nerwowy potrzebuje odpoczynku i wyciszenia. Mowa tu zarówno o dorosłych, jak i o dzieciach. Z tego powodu należy unikać puszczania maluchowi wieczorem bajek, które wywołują silne pobudzenie emocjonalne. Najlepiej zachęcić go do wspólnej aktywności, która nie wymaga korzystania z elektroniki, gdyż niebieskie światło z ekranów niekorzystnie wpływa na higienę snu, chociażby poprzez ograniczenie produkcji melatoniny w mózgu. Wielu rodziców proponuje dziecku, że przeczyta mu bajkę na dobranoc. To doskonały sposób na wyciszenie się przed zaśnięciem, a ponadto umożliwia zacieśnienie więzi rodzinnych. Nie zawsze w ciągu dnia, w ferworze codziennych obowiązków macie bowiem czas na skupienie się na sobie nawzajem.

5. Wysłuchaj potrzeb dziecka

Wszystko ma jakąś przyczynę – dotyczy to również niechęci malucha do spania. Warto zapytać go, dlaczego nie chce się kłaść. Być może kolega w szkole lub w przedszkolu opowiedział mu jakąś straszną historię i teraz obawia się zasypiania. Czasami powód stanowi lęk przed ciemnością, co da się łatwo pokonać, na przykład poprzez kupienie lampki. Występują one w wielu kształtach i kolorach, a bardziej zaawansowane modele umożliwiają regulowanie natężenia i barwy światła. Nie każdy maluch będzie w stanie określić, dlaczego nie chce kłaść się spać, ale zawsze powinno się spróbować zrozumieć powód problemu, aby go skutecznie wyeliminować.

art. sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również