-Reklama-teddyeddie

Ciemiączko u noworodka

U noworodka, niemowlaka i małego dziecka do około 18 miesiąca życia wybadać można na czubku głowy ciemię. Budzi ono niepokój wielu rodziców, ponieważ jest delikatne i można obserwować jak pulsuje. Co to jest, kiedy się zrasta, a tym bardziej, jaka jest jego rola - nie wszyscy wiedzą. Marzena Langner - Pawliczek, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, postara się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z ciemiączkiem.

-Reklama-

Jak wygląda i gdzie znajduje się ciemiączko?

Kiedy dobrze zbadamy główkę noworodka okazuje się, że ciemiączka są dwa, a u wcześniaków, szczególnie tych skrajnych, nawet cztery.
Ciemię przednie, na szczycie główki, może mieć różne wymiary. Ma kształt rombu o bokach 2x2cm, czasami bywa większe, nawet do 5x5cm. Gładząc delikatnie główkę malucha, zwłaszcza noworodka, bez większego trudu możemy pomiędzy kośćmi czaszki wyczuć miękką powierzchnię. To właśnie jest ciemię duże. Z tyłu główki, na potylicy, wybadamy jeszcze ciemię małe tylne o wymiarze ok. jednego centymetra. Ma zwykle kształt trójkąta i zrasta się dużo szybciej niż przednie, bo między szóstym tygodniem a czwartym miesiącem życia dziecka. Bywa, że u wcześniaków, jak wspomniałam, można jeszcze wybadać dwa ciemiączka boczne skroniowe.

Większość rodziców boi się dotykać ciemiączka ze względu na brak kości w tym miejscu. Obawy są zupełnie zbyteczne. Błona, która pokrywa to miejsce, jest bardzo mocna i sprężysta, dlatego doskonale ochrania mózg dziecka. Reaguje na zmianę ciśnienia w główce dziecka .Unosi się i opada kiedy dziecko płacze. Delikatne pulsowanie odzwierciedla rytm serca dziecka. Są to objawy zupełnie naturalne. Prawidłowo wyglądające ciemiączko jest płaskie, ale lekko wyczuwalne.

Co to jest ciemiączko i kiedy się zrasta?

Ciemiączko to nic innego jak nieskostniała błona łącząca kości czaszki noworodka, umożliwiająca dopasowanie rodzącej się główki do kanału rodnego. Główka dziecka w kanale rodnym musi zmniejszyć swój obwód, kości zachodzą wtedy na siebie i to właśnie umożliwiają elastyczne ciemiona.
Zanim ciemię duże zacznie zarastać, jest doskonałym miejscem do diagnostyki mózgu na wypadek takiej potrzeby. Na wizytach kontrolnych u pediatry, a także podczas wizyt patronażowych położnej, sprawdzana jest jego wielkość i sprężystość.

Jeśli tempo zarastania jest zbyt wolne, pediatra na pewno zaleci zwiększenie dawki witaminy D3, chociaż często ciemię zarasta wolniej bez żadnej przyczyny. Pediatra może też zlecić kontrolę poziomu wapnia we krwi. Opóźnione zarastanie ciemienia może mieć również związek z uwarunkowaniami genetycznymi u dziecka, zaburzeniami hormonalnymi, a także podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym (wodogłowie). O opóźnionym zarastaniu ciemiączka mówi się, gdy jego wielkość nie zmienia się do 18 miesiąca życia dziecka.
Konsekwencją zbyt szybkiego z kolei zarośnięcia ciemiączka jest małogłowie. Dlatego ważne jest regularne mierzenie główki dziecka.

Kiedy wygląd ciemiączka powinien niepokoić?

Niepokojące jest zapadniecie się ciemiączka, co może sygnalizować odwodnienie dziecka, szczególnie w czasie upałów. Biegunka, wymioty i gorączka również mogą być powodem zapadnięcia się ciemiączka .Zwykle z objawami odwodnienia łączą się skąpe oddawane moczu i suche śluzówki w buzi. Z kolei twarde i wypukłe ciemiączko mimo, że dziecko jest spokojne wręcz nienaturalnie senne, może sugerować infekcję, zapalenie opon mózgowych.
Bardzo ważne jest, aby bez konsultacji z pediatrą nie zmieniać dawek wit. D3 podawanych dziecku, a tym bardziej jej nie odstawiać. Ważna jest także opinia neurologa i wykonanie badań, dlatego nie należy wpadać w panikę, tylko z pomocą specjalistów rozwiać obawy i wątpliwości.

Pielęgnacja ciemiączka

Pielęgnacja ciemiączka nie jest wcale skomplikowana. W trakcie głaskania naszego dziecka po główce jesteśmy w stanie określić, jak zachowuje się błona na ciemiączku. Trzeba spokojnie obserwować także ogólne zachowanie dziecka i wszystko razem da nam właściwy obraz. Zachowaj ostrożność, jeżeli masz nieco starsze dziecko w domu. Kontroluj, aby w trakcie głaskania malucha starszy brat lub siostra nie uciskały zbytnio paluszkami tego delikatnego miejsca.

Skóra na główce dziecka jest równie delikatna, jak na całym ciele.
Używamy preparatów wyłącznie do pielęgnacji niemowląt. Mycia skóry główki, nawet mocno owłosionej, nie trzeba wykonywać codziennie. Należy natomiast czesać, szczotkować, masować. Należy wybrać dobrą szczotkę, najlepiej z włosia. Wtedy łatwiej będzie uniknąć ciemieniuchy, która jest trudna i uciążliwa w pielęgnacji.

 

Autor: położna Marzena Langner – Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal2018.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!