-Reklama-
teddyeddie

W ciąży u dentysty

Dlaczego przed zajściem w ciążę warto udać się do dentysty? Czy to prawda, że leczenie zęba w ciąży musi odbywać się bez znieczulenia? Na te i inne pytania dotyczące zębów i ich leczenia w ciąży odpowiedzi znajdziecie w tym tekście.

-Reklama-

 

Czy stan zębów ma wpływ na płodność kobiety?

To zaskakujące odkrycie zostało ogłoszone przez helsińskich uczonych, którzy udowodnili w swoich badaniach, że obecność bakterii związanych z zapaleniem przyzębia i chorób dziąseł może opóźnić zajście w ciążę. Podczas badań okazało się, że u większości kobiet starających się bezskutecznie od roku o dziecko wykryto Porphyromonas gingivalis patogen – czyli bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych zębów i dziąseł. To właśnie te patogeny miały stanowić poważną przeszkodę w zajściu w ciążę.

Dlaczego przed planowaną ciążą warto udać się do dentysty?

Jednym z powodów, dla których warto udać się do dentysty jeszcze przed ciążą, jest m.in. wniosek jaki na podstawie swoich badań wysnuli helsińscy uczeni, czyli wyeliminowanie czynnika obniżającego płodność. Ale są też inne powody. Ponieważ skomplikowane zabiegi stomatologiczne wiążą się z pewnymi ograniczeniami dla ciężarnych, lepiej je wykonać wcześniej – zanim się zajdzie w ciążę, póki wszystko jest dozwolone i bez przeszkód można leczyć zęby również antybiotykiem. Inna sprawa, że w ciąży szybciej psują się zęby, dlatego osłabione i niewyleczone przed ciążą, mogą być w ciąży źródłem wielu przykrych dolegliwości. Jak wiadomo, stan zębów istotnie wpływa na cały organizm, dlatego niewyleczone zęby to ryzyko m. in. stanów zapalnych, które w najgorszym wypadku mogą być realnym zagrożeniem dla ciąży.

Dlaczego w ciąży zęby częściej się psują?

W ciąży kobiecy organizm musi pracować za dwoje, dlatego ma prawo być osłabiony. U ciężarnych łatwiej o stany zapalne, także przyzębia i dziąseł. Do czynników, które mają na to wpływ, dochodzi również stres przyszłej mamy i szalejące hormony. Na skutek mdłości może dojść do zwiększonej obecności kwasów żołądkowych w jamie ustnej, które niszczą szkliwo. Swoje robi również  bogata w cukry dieta.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Można, a nawet trzeba je leczyć, bo ich zaniedbanie może mieć gorsze konsekwencje dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Najbezpieczniejszym momentem na leczenie zębów jest drugi trymestr ciąży, gdy podstawowe narządy dziecka są już wykształcone a ryzyko przedwczesnego porodu minimalne. Jeśli więc planujesz zabieg u stomatologa, poczekaj do czwartego miesiąca ciąży. Jednak, jeśli odczuwasz ból zęba czy dziąseł, nie wolno ci zwlekać z pójściem do stomatologa, nawet jeśli jest to pierwszy trymestr. W trzecim trymestrze ciąży najbardziej uciążliwym może być samo leżenie na fotelu dentystycznym, ale i takie niedogodności da się znieść dla dobra dziecka.
Istnieją też zabiegi dentystyczne bezwzględnie zakazane w ciąży. Są to: dłutowanie zatrzymanych ósemek, zakładanie implantów zębów, wybielanie czy podawanie fluoru.

Prześwietlenie zęba w ciąży – bezpieczne?

Ogólnie nie zaleca się robienia prześwietlenia RTG w czasie ciąży, ale są wyjątki, gdy takie badanie jest konieczne i się je wykonuje. Prześwietlenie zęba w ciąży się zdarza wielu przyszłym mamom i z pewnością większość z nich nie odczuła żadnych negatywnych konsekwencji tego badania. Postęp w technologii RTG jest znaczący i dziś ryzyko jakichkolwiek powikłań po badaniu jest minimalne, a według wielu radiologów rentgen zęba w ciąży jest wręcz zupełnie bezpieczny, bo dawka promieniowania wykorzystywana w tym badaniu jest zbyt mała, by stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia.

Znieczulenie zęba a ciąża

W ciąży można poddać się znieczuleniu dentystycznemu. Stomatolog z pewnością dobierze jak najbardziej łagodny środek i poda jego minimalną ilość, tylko tyle by pacjentka nie czuła bólu. W stomatologii coraz częściej stosuje się lidokainę, czyli środek znieczulający w sprayu czy żelu, który nie przenika do łożyska i tym samym nie zagraża zdrowiu dziecka.

Czy w ciąży można wyrywać zęby?

Jeśli to konieczne, bo np. ząb jest popsuty i stanowi ryzyko dla zdrowia, nie można zwlekać z jego usunięciem do czasu po urodzeniu dziecka. W takiej sytuacji zawsze wybiera się mniejsze zło, a w tym przypadku jest to ekstrakcja zęba. Czasem dentysta próbuje zaleczyć ząb, jeśli pacjentka jest w pierwszym trymestrze i tym samym odwlec zabieg usunięcia do drugiego trymestru, który jest obarczony mniejszym ryzykiem. W pierwszym trymestrze może dojść do obfitego krwawienia, a i samo znieczulenie stosowane przy ekstrakcji może przeniknąć przez łożysko do dziecka, co na tym etapie mogłoby mieć poważne konsekwencje.

W ciąży u dentysty – o czym pamiętać?

  • Zawsze informuj stomatologa, że jesteś w ciąży, nawet jeśli tylko podejrzewasz u siebie ten stan.
  • Zawsze informuj stomatologa, jakie bierzesz leki.
  • Jeśli masz zaplanowane zabiegi stomatologiczne, które mogą poczekać np. założenie aparatu na zęby, piaskowanie, wybielanie, usunięcie ósemek itd. lepiej odłożyć je w czasie, gdy już urodzisz.
  • Leczenie zębów wykonuj w sprawdzonych gabinetach, u lekarzy z doświadczeniem i renomą.
  • Jeśli masz obawy dotyczące zabiegu, skonsultuj się ze swoim ginekologiem prowadzącym ciążę.

 

Zobacz jeszcze:

Lista rzeczy zakazanych w ciąży

 

autor: Sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?