-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

W ciąży u dentysty

Dlaczego przed zajściem w ciążę warto udać się do dentysty? Czy to prawda, że leczenie zęba w ciąży musi odbywać się bez znieczulenia? Na te i inne pytania dotyczące zębów i ich leczenia w ciąży odpowiedzi znajdziecie w tym tekście.

-Reklama-

 

Czy stan zębów ma wpływ na płodność kobiety?

To zaskakujące odkrycie zostało ogłoszone przez helsińskich uczonych, którzy udowodnili w swoich badaniach, że obecność bakterii związanych z zapaleniem przyzębia i chorób dziąseł może opóźnić zajście w ciążę. Podczas badań okazało się, że u większości kobiet starających się bezskutecznie od roku o dziecko wykryto Porphyromonas gingivalis patogen – czyli bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych zębów i dziąseł. To właśnie te patogeny miały stanowić poważną przeszkodę w zajściu w ciążę.

Dlaczego przed planowaną ciążą warto udać się do dentysty?

Jednym z powodów, dla których warto udać się do dentysty jeszcze przed ciążą, jest m.in. wniosek jaki na podstawie swoich badań wysnuli helsińscy uczeni, czyli wyeliminowanie czynnika obniżającego płodność. Ale są też inne powody. Ponieważ skomplikowane zabiegi stomatologiczne wiążą się z pewnymi ograniczeniami dla ciężarnych, lepiej je wykonać wcześniej – zanim się zajdzie w ciążę, póki wszystko jest dozwolone i bez przeszkód można leczyć zęby również antybiotykiem. Inna sprawa, że w ciąży szybciej psują się zęby, dlatego osłabione i niewyleczone przed ciążą, mogą być w ciąży źródłem wielu przykrych dolegliwości. Jak wiadomo, stan zębów istotnie wpływa na cały organizm, dlatego niewyleczone zęby to ryzyko m. in. stanów zapalnych, które w najgorszym wypadku mogą być realnym zagrożeniem dla ciąży.

Dlaczego w ciąży zęby częściej się psują?

W ciąży kobiecy organizm musi pracować za dwoje, dlatego ma prawo być osłabiony. U ciężarnych łatwiej o stany zapalne, także przyzębia i dziąseł. Do czynników, które mają na to wpływ, dochodzi również stres przyszłej mamy i szalejące hormony. Na skutek mdłości może dojść do zwiększonej obecności kwasów żołądkowych w jamie ustnej, które niszczą szkliwo. Swoje robi również bogata w cukry dieta.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Można, a nawet trzeba je leczyć, bo ich zaniedbanie może mieć gorsze konsekwencje dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Najbezpieczniejszym momentem na leczenie zębów jest drugi trymestr ciąży, gdy podstawowe narządy dziecka są już wykształcone a ryzyko przedwczesnego porodu minimalne. Jeśli więc planujesz zabieg u stomatologa, poczekaj do czwartego miesiąca ciąży. Jednak, jeśli odczuwasz ból zęba czy dziąseł, nie wolno ci zwlekać z pójściem do stomatologa, nawet jeśli jest to pierwszy trymestr. W trzecim trymestrze ciąży najbardziej uciążliwym może być samo leżenie na fotelu dentystycznym, ale i takie niedogodności da się znieść dla dobra dziecka.
Istnieją też zabiegi dentystyczne bezwzględnie zakazane w ciąży. Są to: dłutowanie zatrzymanych ósemek, zakładanie implantów zębów, wybielanie czy podawanie fluoru.

Prześwietlenie zęba w ciąży – bezpieczne?

Ogólnie nie zaleca się robienia prześwietlenia RTG w czasie ciąży, ale są wyjątki, gdy takie badanie jest konieczne i się je wykonuje. Prześwietlenie zęba w ciąży się zdarza wielu przyszłym mamom i z pewnością większość z nich nie odczuła żadnych negatywnych konsekwencji tego badania. Postęp w technologii RTG jest znaczący i dziś ryzyko jakichkolwiek powikłań po badaniu jest minimalne, a według wielu radiologów rentgen zęba w ciąży jest wręcz zupełnie bezpieczny, bo dawka promieniowania wykorzystywana w tym badaniu jest zbyt mała, by stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia.

Znieczulenie zęba a ciąża

W ciąży można poddać się znieczuleniu dentystycznemu. Stomatolog z pewnością dobierze jak najbardziej łagodny środek i poda jego minimalną ilość, tylko tyle by pacjentka nie czuła bólu. W stomatologii coraz częściej stosuje się lidokainę, czyli środek znieczulający w sprayu czy żelu, który nie przenika do łożyska i tym samym nie zagraża zdrowiu dziecka.

Czy w ciąży można wyrywać zęby?

Jeśli to konieczne, bo np. ząb jest popsuty i stanowi ryzyko dla zdrowia, nie można zwlekać z jego usunięciem do czasu po urodzeniu dziecka. W takiej sytuacji zawsze wybiera się mniejsze zło, a w tym przypadku jest to ekstrakcja zęba. Czasem dentysta próbuje zaleczyć ząb, jeśli pacjentka jest w pierwszym trymestrze i tym samym odwlec zabieg usunięcia do drugiego trymestru, który jest obarczony mniejszym ryzykiem. W pierwszym trymestrze może dojść do obfitego krwawienia, a i samo znieczulenie stosowane przy ekstrakcji może przeniknąć przez łożysko do dziecka, co na tym etapie mogłoby mieć poważne konsekwencje.

W ciąży u dentysty – o czym pamiętać?

  • Zawsze informuj stomatologa, że jesteś w ciąży, nawet jeśli tylko podejrzewasz u siebie ten stan.
  • Zawsze informuj stomatologa, jakie bierzesz leki.
  • Jeśli masz zaplanowane zabiegi stomatologiczne, które mogą poczekać np. założenie aparatu na zęby, piaskowanie, wybielanie, usunięcie ósemek itd. lepiej odłożyć je w czasie, gdy już urodzisz.
  • Leczenie zębów wykonuj w sprawdzonych gabinetach, u lekarzy z doświadczeniem i renomą.
  • Jeśli masz obawy dotyczące zabiegu, skonsultuj się ze swoim ginekologiem prowadzącym ciążę.

 

Zobacz jeszcze:

Lista rzeczy zakazanych w ciąży

 

autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?