-Reklama-
-Reklama-

Chcesz wykonać test na ojcostwo, ale domniemany ojciec nie żyje? Są na to sposoby!

Pewnie nigdy nie przypuszczałaś, że będziesz musiała zlecać test na ojcostwo. Nie masz jednak wyboru. Pragniesz przecież dowiedzieć się, kto tak naprawdę jest ojcem twojej pociechy. Nie martw się, takie rzeczy się zdarzają i to częściej niż myślisz. Ciebie martwi jednak jeszcze jedna sprawa...Mężczyzna, którego podejrzewasz o biologiczne pokrewieństwo z dzieckiem już nie żyje. A takie badanie polega przecież na niczym innym, jak na porównaniu materiału genetycznego potencjalnego ojca i dziecka, który pochodzi bezpośrednio od nich. Zastanawiasz się więc, czy w twojej sytuacji analiza genetyczna będzie w ogóle możliwa? Odpowiedź brzmi TAK!

-Reklama-

Pewnie nigdy nie przypuszczałaś, że będziesz musiała zlecać test na ojcostwo. Nie masz jednak wyboru. Pragniesz przecież dowiedzieć się, kto tak naprawdę jest ojcem twojej pociechy. Nie martw się, takie rzeczy się zdarzają i to częściej niż myślisz. Ciebie martwi jednak jeszcze jedna sprawa…Mężczyzna, którego podejrzewasz o biologiczne pokrewieństwo z dzieckiem już nie żyje. A takie badanie polega przecież na niczym innym, jak na porównaniu materiału genetycznego potencjalnego ojca i dziecka, który pochodzi bezpośrednio od nich. Zastanawiasz się więc, czy w twojej sytuacji analiza genetyczna będzie w ogóle możliwa? Odpowiedź brzmi TAK!

W wyjątkowych przypadkach, czyli np. po śmierci domniemanego ojca, test DNA można zrealizować korzystając z trzech rozwiązań: przeprowadzając analizę chromosomu Y, włączając do badania najbliższych krewnych zmarłego, bądź posługując się przedmiotami używanymi przez niego jeszcze za życia. A jak to wygląda w praktyce?

Analiza chromosomu Y

Jednym ze sposobów dochodzenia spornego ojcostwa, kiedy nie dysponujemy żadną próbką pochodzącą od ojca, jest analiza chromosomu Y. Metoda ta ma jednak istotne ograniczenie. Można ją przeprowadzić tylko wtedy, gdy dziecko, w stosunku do którego sprawdza się pokrewieństwo, jest chłopcem. Jak zapewne pamiętasz, choćby z lekcji biologii, każdy zdrowy człowiek ma po dwa chromosomy płciowe w kariotypie, czyli innymi słowy zestawie wszystkich chromosomów. Mężczyźni posiadają jeden chromosom X oraz jeden chromosom Y (XY w zapisie), natomiast kobiety po dwa chromosomy X (XX w zapisie). To właśnie brak chromosomu Y sprawi, że ten typ analizy będzie u dziewczynki niewykonalny.

Chromosom Y jest dziedziczony, i to w praktycznie niezmiennej formie, przez wszystkie pokolenia spokrewnionych ze sobą mężczyzn. U wujka i bratanka czy dziadka i wnuka będzie od zatem niemal identyczny. Analiza chromosomu Y ma jednak sens jedynie wtedy, gdy przystępujące do badania osoby są 100% pewne swojego pokrewieństwa ze zmarłym.

Analiza statystyczna

Jak już wspomniano u dziecka płci żeńskiej nie da się przeprowadzić analizy chromosomu Y. Z powodzeniem można jednak wykonać tzw. analizę statystyczną.
W tym celu próbki DNA pobiera się od innych krewnych nieżyjącego ojca, np. matki, siostry, itp. Największą zaletą tej metody jest brak ograniczeń co do płci badanych. Nie ma w tym przypadku różnicy czy będą nimi kobiety czy mężczyźni. Uzyskane w trakcie analizy profile DNA porównuje się ze sobą i na tej podstawie określa procentowe prawdopodobieństwo z jakim dane osoby mogą łączyć więzy rodzinne.

Analiza mikrośladów

W przypadku braku możliwości dostarczenia wymazów z policzka, czyli standardowych źródeł materiału genetycznego, zawsze możesz dostarczyć jeszcze tzw. próbki mikrośladowe. Są one niczym innym jak przedmiotami, z których można wydobyć ludzkie DNA. Jeśli więc jesteś w posiadaniu jakiś rzeczy, których przed śmiercią na pewno używał potencjalny ociec twojego dziecka, poinformuj laboratorium o chęci wykorzystania ich podczas analizy. Do takich przedmiotów zaliczają się przede wszystkim rzeczy codziennego użytku i te najbardziej osobiste, np.: szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, paski z glukometrów, filtry z papierosów. DNA można wyizolować również z cebulki włosowej, próbki krwi, a nawet szklanki czy widelca.

autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
foto: © Klanneke/Depositphotos.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!