-Reklama-

Chcesz wykonać test na ojcostwo, ale domniemany ojciec nie żyje? Są na to sposoby!

Pewnie nigdy nie przypuszczałaś, że będziesz musiała zlecać test na ojcostwo. Nie masz jednak wyboru. Pragniesz przecież dowiedzieć się, kto tak naprawdę jest ojcem twojej pociechy. Nie martw się, takie rzeczy się zdarzają i to częściej niż myślisz. Ciebie martwi jednak jeszcze jedna sprawa...Mężczyzna, którego podejrzewasz o biologiczne pokrewieństwo z dzieckiem już nie żyje. A takie badanie polega przecież na niczym innym, jak na porównaniu materiału genetycznego potencjalnego ojca i dziecka, który pochodzi bezpośrednio od nich. Zastanawiasz się więc, czy w twojej sytuacji analiza genetyczna będzie w ogóle możliwa? Odpowiedź brzmi TAK!

-Reklama-

Pewnie nigdy nie przypuszczałaś, że będziesz musiała zlecać test na ojcostwo. Nie masz jednak wyboru. Pragniesz przecież dowiedzieć się, kto tak naprawdę jest ojcem twojej pociechy. Nie martw się, takie rzeczy się zdarzają i to częściej niż myślisz. Ciebie martwi jednak jeszcze jedna sprawa…Mężczyzna, którego podejrzewasz o biologiczne pokrewieństwo z dzieckiem już nie żyje. A takie badanie polega przecież na niczym innym, jak na porównaniu materiału genetycznego potencjalnego ojca i dziecka, który pochodzi bezpośrednio od nich. Zastanawiasz się więc, czy w twojej sytuacji analiza genetyczna będzie w ogóle możliwa? Odpowiedź brzmi TAK!

W wyjątkowych przypadkach, czyli np. po śmierci domniemanego ojca, test DNA można zrealizować korzystając z trzech rozwiązań: przeprowadzając analizę chromosomu Y, włączając do badania najbliższych krewnych zmarłego, bądź posługując się przedmiotami używanymi przez niego jeszcze za życia. A jak to wygląda w praktyce?

Analiza chromosomu Y

Jednym ze sposobów dochodzenia spornego ojcostwa, kiedy nie dysponujemy żadną próbką pochodzącą od ojca, jest analiza chromosomu Y. Metoda ta ma jednak istotne ograniczenie. Można ją przeprowadzić tylko wtedy, gdy dziecko, w stosunku do którego sprawdza się pokrewieństwo, jest chłopcem. Jak zapewne pamiętasz, choćby z lekcji biologii, każdy zdrowy człowiek ma po dwa chromosomy płciowe w kariotypie, czyli innymi słowy zestawie wszystkich chromosomów. Mężczyźni posiadają jeden chromosom X oraz jeden chromosom Y (XY w zapisie), natomiast kobiety po dwa chromosomy X (XX w zapisie). To właśnie brak chromosomu Y sprawi, że ten typ analizy będzie u dziewczynki niewykonalny.

Chromosom Y jest dziedziczony, i to w praktycznie niezmiennej formie, przez wszystkie pokolenia spokrewnionych ze sobą mężczyzn. U wujka i bratanka czy dziadka i wnuka będzie od zatem niemal identyczny. Analiza chromosomu Y ma jednak sens jedynie wtedy, gdy przystępujące do badania osoby są 100% pewne swojego pokrewieństwa ze zmarłym.

Analiza statystyczna

Jak już wspomniano u dziecka płci żeńskiej nie da się przeprowadzić analizy chromosomu Y. Z powodzeniem można jednak wykonać tzw. analizę statystyczną.
W tym celu próbki DNA pobiera się od innych krewnych nieżyjącego ojca, np. matki, siostry, itp. Największą zaletą tej metody jest brak ograniczeń co do płci badanych. Nie ma w tym przypadku różnicy czy będą nimi kobiety czy mężczyźni. Uzyskane w trakcie analizy profile DNA porównuje się ze sobą i na tej podstawie określa procentowe prawdopodobieństwo z jakim dane osoby mogą łączyć więzy rodzinne.

Analiza mikrośladów

W przypadku braku możliwości dostarczenia wymazów z policzka, czyli standardowych źródeł materiału genetycznego, zawsze możesz dostarczyć jeszcze tzw. próbki mikrośladowe. Są one niczym innym jak przedmiotami, z których można wydobyć ludzkie DNA. Jeśli więc jesteś w posiadaniu jakiś rzeczy, których przed śmiercią na pewno używał potencjalny ociec twojego dziecka, poinformuj laboratorium o chęci wykorzystania ich podczas analizy. Do takich przedmiotów zaliczają się przede wszystkim rzeczy codziennego użytku i te najbardziej osobiste, np.: szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, paski z glukometrów, filtry z papierosów. DNA można wyizolować również z cebulki włosowej, próbki krwi, a nawet szklanki czy widelca.

autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
foto: © Klanneke/Depositphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...