Taras na dachu to marzenie wielu inwestorów. Od czego zacząć planowanie budowy? Czy są wymagane pozwolenia na budowę, a może wystarczy zgłoszenie? Jakich materiałów użyć, by taki taras służył przez lata? Sprawdź, co musisz wiedzieć marząc o tarasie na dachu.
Pozwolenie czy zgłoszenie? Formalności
Na początek warto zastanowić się, jak ma wyglądać wymarzony taras i jakimi schodami będzie można na niego wejść. Przepisy dotyczące tej kwestii znajdziemy w prawie budowlanym, ponieważ takie zmiany określa się mianem przebudowy. Należy więc ustalić, które prace wymagają jedynie zgłoszenia, a które specjalnych pozwoleń. Zgłoszenie najczęściej wystarczy w przypadku przebudowy, która nie zwiększa obszaru oddziaływania budynku. Nie unikniemy jednak sporządzenia projektu budowlanego. Wszystko przez to, że zmiany dokonywane są w konstrukcji nośnej dachu. Ważne w projekcie jest więc m.in. połączenie tarasu ze ścianami i sposoby wykończenia krawędzi.
Projekt niezbędny przy budowie tarasu na dachu
Nowoczesne domy z płaskim dachem świetnie nadają się do zaplanowania tarasu na dachu. Aby był on w pełni funkcjonalny, należy zwrócić się do projektanta. Dzięki temu będzie dopasowany do przestrzeni oraz naszych wymagań. To również pewność, że dach będzie bezpieczny i wytrzymały. Niebagatelne znaczenie ma bowiem wówczas konstrukcja, nośność stropu, czy odprowadzenie wody np. po deszczu. Projekt tarasu na dachu zawiera więc m.in. informacje na temat robót budowlanych, rodzaju materiałów czy nawet systemu hydroizolacji i izolacji. Wówczas można przejść do wykonywania prac.
Dobrym rozwiązaniem jest taras na dachu garażu, ponieważ zwykle jest on płaski. Można również zaprojektować taras na dachu bloku, trzeba jednak mieć na uwadze kwestię praw własności.
Jakie materiały do wykończenia tarasu na dachu?
Duże znaczenie ma to, jakich materiałów użyjemy do stworzenia takiego rodzaju tarasu. Powinien on zostać wykończony tak, aby był odporny na różne warunki atmosferyczne, np. opady deszczu czy zalegający śnieg.
Do dobrych i praktycznych rozwiązań można zaliczyć m.in.:
• zastosowanie materiałów odpornych na śnieg, słońce czy deszcz,
• wybór antypoślizgowej posadzki,
• zakup balustrad, które zapewnią bezpieczeństwo dorosłym i dzieciom,
• zadaszenie części tarasu, które pozwoli na relaks nawet podczas gorszej pogody.
Ważne jest, aby wybrać dobrą warstwę hydroizolacyjną. Idealnie sprawdzi się do tego papa termozgrzewalna. Może to być także zwykła wylewka betonowa. Następnie należy ułożyć warstwę dociskową, np. z 5-centymetrowej gładzi cementowej. Na tym etapie należy zaplanować także szczeliny dylatacyjne. Ostatnia z warstw to warstwa wykończeniowa, która musi być wykonana z materiału odpornego na wchłanianie wody. Najlepsze w tym celu będą np. mrozoodporne płytki.
Dobrze zaprojektowany taras na dachu może zastąpić jednocześnie balkon, wykusz i taras. Po przemyśleniu i wykonaniu odpowiedniej konstrukcji tarasu, możemy dać się porwać wodzom fantazji w kwestii jego wykończenia. Można podzielić taras na dachu na strefy i stworzyć np. część jadalną, miejsce na wypoczynek czy opalanie oraz kącik zabaw dla najmłodszych. Odpowiednie zabezpieczenie krawędzi balustradami sprawi, że bez obaw dzieci będą mogły bawić się na takim tarasie. Nie zapominaj o dekoracjach i oświetleniu oraz roślinach, które dopełnią całość i stworzą niepowtarzalną, przytulną przestrzeń.
Ile kosztuje taras na dachu?
Przerobienie dachu na taras nie należy do tanich prac. Jest to stosunkowo rzadko wykonywana usługa, której nie podejmie się każda firma budowlana. Niestety trudno jest jednoznacznie oszacować cenę tarasu, ponieważ zależna jest m.in. od zastosowanych materiałów, a przede wszystkim od jego wielkości. Wykończenie standardowego tarasu to koszt około 15 tysięcy złotych, trzeba więc założyć, że taras na dachu może kosztować nawet kilkukrotnie więcej. Koszty generuje nie tylko wykonanie odpowiedniego podłoża, ale także zakup balustrady czy stworzenie częściowego zadaszenia, które będzie bardzo praktyczne w przypadku niepogody.
Zielony taras – co to takiego?
Zielony taras na dachu to nic innego niż przestrzeń pokryta roślinnością. Pokrycie dachowe wykonane w technologii zielonego dachu jest wielowarstwowe i wymaga odpowiedniego zaprojektowania.
Roślinność to zatem nieodłączny element takiej przestrzeni. Działa ona relaksująco, a dodatkowo aranżacja dzięki zielonym i naturalnym dodatkom nabiera zupełnie innego charakteru. Szukając inspiracji, warto zapoznać się z trzema rodzajami zielonego tarasu. To przestrzenie przeznaczone jedynie dla roślin, które nadają niepowtarzalnego stylu i wyglądu. Jak więc można zaplanować roślinny taras na dachu?
• Taras intensywny – to ogród na dachu wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Wymaga solidnego podłoża, dlatego nie na każdym dachu będzie można go wykonać. Często znajdują się na nim drzewa, ale także krzewy czy trawa. Uprawia się na nim rośliny wymagające, jednocześnie utrzymując poziom zazielenia porównywalny do pełnowartościowych ogrodów. Możliwości kształtowania są zależne od uwarunkowań stanowiska dachu (przede wszystkim od statyczności budynku). Jeżeli chcemy wykonać taki dach, powinien być on praktycznie całkowicie płaski, o połaci dachowej o kącie nachylenia od 0 do 5°.
• Taras ekstensywny – można stworzyć praktycznie wszędzie. To bardziej ogród, który będziemy podziwiać, niż miejsce codziennego odpoczynku i spotkań. Rośliny tam zaplanowane są samowystarczalne i niewielkie, np. siewne trawy, mchy czy zioła. Zazwyczaj wymagają jedynie niewielkiej pielęgnacji. Gatunki dostosowane są do warunków na dachu, a więc mrozu i silnego wiatru. Taki taras przeznaczony jedynie dla roślin można urządzić na dachu o kącie nachylenia do 45°.
• Taras półintensywny – jest rozwiązaniem pośrednim między powyżej opisanymi rodzajami. Rośliny na nim uprawiane nie są aż tak wymagające, jak na tarasie intensywnym, a jednocześnie są bardziej wymagające od tych na tarasie ekstensywnym. To złoty środek dla tych, którzy nie mogą się zdecydować lub za bardzo martwią się, że nie podołają uprawie wymagających roślin.
Taras na dachu, jakkolwiek urządzony, to niewątpliwie idealne miejsce odpoczynku, zabawy z dziećmi, wspólnych rozmów czy organizacji przyjęć. Może prezentować się imponująco, a wspaniałe widoki i otoczenie natury to tylko kilka zalet takiego rozwiązania. Warto pamiętać, że taras na dachu nie zawsze oznacza przestrzeń, z której korzystają ludzie. Czasem jest to po prostu ogród.