-Reklama-

BON turystyczny –  w jaki sposób można jeszcze z niego skorzystać? 

Polski Bon Turystyczny powstał w ramach wsparcia dla polskich rodzin i branży turystycznej, która straciła bardzo dużo w związku z pandemią COVID-19. Bon został uruchomiony w dniu 1 sierpnia 2020 roku.

-Reklama-

Jego podstawą prawną jest Ustawa z dnia 15 lipca 2020 roku o Polskim Bonie Turystycznym. Polski Bon Turystyczny otrzymują rodzice wychowujący dzieci do 18. roku życia. Jego wysokość to 500 złotych na jedno dziecko. Dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przewidziano jedno dodatkowe świadczenia, które ma być uzupełnieniem bonu i ono również wynosi 500 złotych. Gdy rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, wówczas jest to 250 złotych dla każdego z nich. Świadczenie jest wolne od podatku. 

Przyznawany rodzinom bon ma postać dokumentu elektronicznego składającego się z 16-cyfrowego numeru. Aby go pobrać, trzeba mieć dostęp do internetu oraz do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na dokumencie widnieje łączna kwota przyznawanych świadczeń, z wyszczególnieniem, ile przysługuje na każde dziecko oraz informacja, kto jest uprawniony do otrzymania środków. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości można również skorzystać z oficjalnej infolinii pod numerem telefonu 22 11 22 111. Jest ona czynna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. 

Polskie Bony Turystyczne są ważne do 30 września 2022 roku. Jeżeli nie zostaną wykorzystane we wskazanym terminie, wówczas przepadają, chyba że do płatności dojdzie wcześniej. Wówczas można z niego skorzystać w późniejszym terminie. 

Gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

Przed planowanym wyjazdem warto sprawdzić, czy miejsce, do którego się wybieramy honoruje bony turystyczne. Można bezpośrednio skontować się z hotelem czy pensjonatem lub skorzystać z oficjalnej wyszukiwarki: 

Należy pamiętać, że pod wskazanym linkiem widnieją nazwy zgodne z KRS, więc nie zawsze oficjalna nazwa hotelu będzie taka sama jak dostępna w wyszukiwarce.

Bon turystyczny można zrealizować w hotelach, pensjonatach oraz innych miejscach noclegowych, które je honorują. Ważne, by płatność obejmowała co najmniej jeden nocleg. Ewentualnie może również dotyczyć dodatkowych usługi takich jak obiad w restauracji, basen lub inne atrakcje. Nie można skorzystać jedynie z części gastronomicznej czy rekreacyjnej bez opłaty za nocowanie. Inaczej wygląda sytuacja, gdy świadczenie ma zostać przeznaczone na imprezę turystyczną, wtedy nocleg nie jest koniecznością. Jednak organizacją przedsięwzięcia musi zająć się organizator turystyki lub organizacja pożytku publicznego i być realizowana na terenie kraju. Nie wszystkie środki trzeba wykorzystać jednorazowo.

Czy z bonu można skorzystać w sklepie?

Nie ma możliwości realizacji płatności bonem w sklepach, mimo iż znajdują się one na liście miejsc akceptujących omawiane świadczenie. Może to wprowadzić niektórych w błąd. Wynika to z faktu, że dany sklep prowadzi również działalność związaną z turystyką. Nie istnieje możliwość jego wymiany na gotówkę czy inne środki płatnicze. 

autor: Patrycja Augustyniak

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również