Bóle brzucha mogą być tępe, ostre lub skurczowe. Dodatkowo, często nie są jedyną oznaką, że z organizmem dziecka dzieje się coś niedobrego. Charakter symptomów, a także analiza okoliczności, np. to czy dziecko zjadło coś co mogłoby wywołać ból, pozwoli na szybką diagnozę. Mimo to, w sytuacjach kiedy nie jesteśmy pewni, bądź co gorsza, objawy nie ustępują, koniecznie trzeba udać się do lekarza, który rozwieje nasze wątpliwości.
„Ból brzucha u dziecka może występować w wielu chorobach – od zatruć pokarmowych, przez anginę, kolkę, różnego rodzaju zakażenia, po alergię pokarmową, wgłobienie jelita czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli wywiad z rodzicem nie przyniesie rozwiązania, należy wykonać szereg badań laboratoryjnych oraz USG jamy brzusznej, które pomogą w ustaleniu przyczyny. Najważniejsze, aby bólu brzucha u dziecka nie bagatelizować, co może doprowadzić do zaostrzenia stanu chorobowego” – powiedział dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra.
Najczęstsze przyczyny bólu brzucha
Najczęstszą i jednocześnie najłagodniejszą przyczyną bólu małego brzuszka jest zatrucie pokarmowe, które najłatwiej rozpoznać po towarzyszącej mu biegunce. Jak wynika z raportu marki Tasectan, aż 69% dzieci mających problemy z rozwolnieniem, skarży się również na bolący brzuszek. Warto zastanowić się co nasze dziecko jadło danego dnia. Możliwe, że zatrucie to nic innego jak nietolerancja któregoś z pokarmów, np. mleka, jajek bądź produktów zawierających gluten. W takiej sytuacji, gdy tylko dziecko wydobrzeje, należy wykonać testy alergologiczne. Doraźnie warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i uzupełnieniu elektrolitów, ponieważ w organizmie małego człowieka bardzo szybko dochodzi do odwodnienia. Poza wodą i elektrolitami, warto stosować herbatkę z mięty lub rumianku, która dodatkowo działa przeciwzapalnie i rozluźniająco. Jeśli dodatkowo maluch ma mdłości, dobrze sprawdzi się również napój z imbiru. Z kolei, aby skrócić czas trwania biegunki należy pamiętać o preparacie przeciwbiegunkowym.
Jeśli dziecko skarży się na ból brzucha, a my zaobserwowaliśmy u niego brak stolca w ciągu ostatnich 2 dni, możliwe, że maluch cierpi na zaparcie. W tej sytuacji warto do diety wprowadzić, bądź zwiększy
ilość produktów bogatych w błonnik. Płatki owsiane, musli, warzywa i owoce, a zwłaszcza suszone śliwki, morele i rodzynki, w połączeniu z odpowiednią ilością wody, powinny w naturalny sposób zaradzić tej przypadłości.
Najgroźniejszą przyczyną bólu brzucha, której nie można lekceważyć, jest zapalenia wyrostka robaczkowego. Jeśli dziecko skarży się na bardzo silny ból z prawej strony, który dodatkowo, po naciśnięciu danego miejsca, jest jeszcze silniejszy po zwolnieniu ucisku – nie możemy tego zbagatelizować. W tego typu sytuacji nie ma miejsca na domowe sposoby i należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zapalenie wyrostka robaczkowego dotyka niemal 15% populacji i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zabiegów operacyjnych jamy brzusznej, dlatego nie należy popadać w panikę. Szybka diagnoza pozwoli na odpowiednie leczenie.