-Reklama-

Bezpieczne wakacje z dzieckiem – RADY

Wakacje to czas relaksu i beztroski. Niestety to również czas mniejszej koncentracji i większe ryzyko ściągnięcia na dziecko niebezpieczeństwa. Jak mimo wakacji zachować zdrowy rozsądek i czego się wystrzegać na urlopie?

-Reklama-

Na urlopie często tracimy czujność, którą mamy na co dzień. Pozwalamy sobie na więcej, zresztą nie tylko sobie, ale i dzieciom. Zapominamy przy tym, że wakacje to wzmożony okres wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem dzieci. Na szczęście, stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, ryzyko niebezpieczeństwa minimalizujemy prawie do zera… O czym trzeba zatem pamiętać?

Na plaży

Przede wszystkim należy zadbać o właściwe przygotowanie się do plażowania. Na plażę zabieramy nie tylko zabawki do kąpieli i koce, ale i kremy z filtrem, wodę do picia i nakrycie na głowę. Idąc z dzieckiem w upalny dzień na plażę, zapewniamy maluchowi cień – przynajmniej do godziny 14-15. Stosujemy krem z wysokim filtrem – u dzieci nawet faktor 50. Najlepiej posmarować się nie na plaży, ale jeszcze przed wyjściem na dwór – jakieś 20 minut przed ekspozycją na słońce. Pamiętajmy, że kremu przeciwsłonecznego używamy nawet w pochmurny dzień – słońce i tak opala. Jeśli dziecko będzie się kąpać, należy stosować krem wodoodporny. Ciało dziecka smarujemy kremem co dwie godziny. Podczas pobytu na plaży dbamy o ciągłe nawodnienie – poimy dzieci wodą. Nie zapominamy o przewiewnym nakryciu głowy.

Jeśli zamierzamy się kąpać, wybierajmy plaże strzeżone przez ratownika. Stosujmy się się do zaleceń – przestrzegajmy zakazu wchodzenia do wody nawet wtedy, gdy morze nie wydaje się nam zbyt wzburzone. Przy dużych falach nie pływajmy na pontonach i materacach, które woda może łatwo porwać. Dziecko musi się kąpać zawsze pod opieką osoby dorosłej. Nie pozwólmy bez opieki wchodzić dziecku do wody nawet jeśli chce tylko zmoczyć nogi.

W górach

Idąc w góry, nawet na najprostszy szlak, weźmy ze sobą odpowiednie wyposażenie. Na wycieczkę wybierzmy się tylko w dobrą pogodę, musimy być pewni, że na szlaku nie zaskoczy nas deszcz czy burza. Dodatkowe ubranie, wygodne buty, naładowany telefon z zapisanym numerem alarmowym, mapa, jedzenie i picie – to podstawa. Jeśli dziecko jest małe i może mieć problem z długim chodzeniem, warto zabrać również nosidło. Wychodząc w góry, zawsze trzeba o tych planach poinformować kogoś jeszcze np. gospodarzy ośrodka, w którym mieszkamy lub rodzinę. W górach należy szczególnie uważać na dzieci, które lubią zbaczać ze szlaku. Pilnujmy, by trzymały się blisko nas i nie podchodziły do krawędzi urwiska, które mogą być niestabilne. Nie pozwalajmy dzieciom na wspinanie się po skałach.

W hotelu

Po pierwsze upewnijmy się, że miejsce spania dziecka jest bezpieczne. Jeśli jest zlokalizowane blisko okna lub balkonu – odsuńmy je nieco dalej, by dziecko samodzielnie się nie wspięło. Na noc zamykajmy okna i drzwi, nie zostawiajmy dziecka nawet na chwilę samego w pokoju. Może się obudzić, gdy nas nie będzie i przerażone wyjść z pokoju w poszukiwaniu rodziców. Nie zostawiajmy również dziecka bez opieki w ciągu dnia, nawet jeśli teren hotelu jest ogrodzony i zamknięty. Na terenie hotelu jest wiele niebezpiecznych miejsc, w których dziecko nie powinno się znaleźć np. okolice basenu, kotłowni czy rozdzielni elektrycznej. Trzeba uważać również na innych turystów, którzy są dla nas obcymi ludźmi i nie możemy mieć pewności, że bawiąc się z naszym dzieckiem, mają dobre intencje. Jeśli musimy zostawić dziecko na chwilę, najlepiej zrobić to w specjalnych hotelowych przedszkolach, w których będzie miało zapewnioną właściwą opiekę.

W restauracji

Szczególną uwagę zwracajmy na to, co nasze dziecko je na wakacjach, szczególnie jeśli mamy do czynienia z lokalną kuchnią, nieznaną nam wcześniej. W przypadku małych dzieci, nakarmienie alergizującym jedzeniem może mieć zgubne skutki, a o właściwą opiekę medyczną może nie być tak łatwo, jak w swoim miejscu zamieszkania. Jeżeli nasze dziecko jest na coś uczulone – warto przetłumaczyć sobie alergeny na język kraju, do którego jedziemy na wakacje. Pomoże nam to m.in. zamówić właściwy posiłek w restauracji. Pamiętajmy również, by opiekując się dziećmi nie pić alkoholu – zawsze jeden z opiekunów dziecka musi być trzeźwy. Choć to wakacje, nikt nie zwalnia nas z odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Jadąc do innego kraju, poznaj wcześniej jego kulturę. W odległych krajach to, co u nas jest normą np. wysadzanie dziewczynek przez ojców, w innych może być uznane za pedofilię. W niektórych krajach nie wolno na dziecko krzyczeć – uznaje się to za formę przemocy.

Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu medycznym. W bagażu zawsze powinny się znaleźć najważniejsze leki dla dzieci – przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, elektrolity, środki dezynfekujące, lekarstwa na problemy żołądkowe, plastry czy spreje na oparzenia. W obcym kraju ciężko znaleźć odpowiedniki znanych nam leków. Warto również zapewnić całej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie medyczne na wypadek, gdybyśmy na wakacjach potrzebowali konsultacji lekarskiej bądź hospitalizacji. Na terenie Unii Europejskiej obowiązują Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), które można wyrobić przed wyjazdem za granicę za darmo. Uprawniają one do bezpłatnej opieki zdrowotnej podczas pobytu w dowolnym kraju na terenie UE.

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również