-Reklama-

Bezpieczne wakacje – o czym należy pamiętać, podróżując?

Wakacje to czas, w którym oddając się błogiemu relaksowi, często zapomina się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – zupełnie niesłusznie. Jesteśmy narażeni na wiele nieprzyjemnych doświadczeń, rozpoczynając od kradzieży, różnego rodzaju chorób i wypadków, kończąc na ekstremalnych zjawiskach naturalnych, jak np. gwałtowne burze czy nawet trzęsienia ziemi. Sprawdź, jakie przygotowania warto podjąć przed wyjazdem – zwłaszcza te formalne – by móc spokojnie stwierdzić: „Tak, to będą bezpieczne wakacje”.

-Reklama-

Bezpieczne wakacje – formalności przed wyjazdem

Zanim wyjedziesz na wymarzone wakacje, musisz przygotować co najmniej kilka dokumentów. Jeśli podróżujesz do państwa, które znajduje się poza Unią Europejską, koniecznie będzie posiadanie paszportu – pamiętaj, by sprawdzić jego ważność odpowiednio wcześniej. Proces wyrabiania nowego może potrwać nawet miesiąc. W strefie Schengen wystarczy tylko dowód osobisty (w przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia także może być to dowód osobisty lub paszport czy paszport tymczasowy  na pewno nie legitymacja szkolna, która nie jest traktowana jako oficjalny dokument). 

Drugą formalnością, którą należy spełnić, jest wykupienie ubezpieczenia. Co ważne, jeśli podróżujesz po wspomnianej już Unii Europejskiej, przysługuje Ci takie samo prawo do opieki zdrowotnej, jak każdej osobie, która jest ubezpieczona w kraju Twojego aktualnego pobytu. Dokumentem, który potwierdzi fakt, że jesteś ubezpieczony/ubezpieczona, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)  jej uzyskanie jest bezpłatne, zgłoś się w tym celu do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych. Dodatkowe polisy, które można wykupić w prywatnych placówkach ubezpieczeniowych także są dobrym pomysłem, zwłaszcza w czasie wyjazdów poza UE  zwykle ich koszt nie jest duży, ponieważ rozpoczyna się już od kilku złotych za dobę i zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, destynacji i celu podróży. Tego typu formy ochrony pozwalają na wsparcie m.in. w zakresie transportu medycznego do Polski, którego koszty potrafią wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

W czasach pandemii należy pamiętać także o przygotowaniu dokumentu potwierdzającego szczepienie, czyli Unijnego Certyfikatu COVID, który potocznie nazywa się „paszportem covidowym”. Bez niego może nie być możliwe wejście do niektórych miejsc, a czasami nawet wjechanie do konkretnego kraju.

Sprawdź, gdzie i z kim jedziesz

W kwestii bezpieczeństwa wakacji bardzo istotna jest pewność, że miejsce, w które jedziesz, jest sprawdzone  mowa przede wszystkim o miejscu, w którym będziesz nocować. Dobrze jest w tym zakresie polegać na opiniach znajomych, którzy są w stanie dać bezpośredni dowód na to, że będąc w danej lokalizacji, wszystko było w porządku. 

Jeśli rezerwujesz wakacje przez internet, postaw na sprawdzone serwisy/portale, które zajmują się podróżami w profesjonalny sposób. Przykładem jest Travelist, czyli pierwszy w Polsce klub travelowy, prezentujący dla zarejestrowanych klubowiczów oferty w specjalnych cenach. Posiada on prestiżowe certyfikaty, które potwierdzają wiarygodność i pozycję na rynku, jak np. Rzetelna Firma czy Firma Wiarygodna Finansowo. Sprawdzaj tego typu świadectwa, a jeśli masz wątpliwości, nie bój się pytać bezpośrednio u źródła i prosić daną firmę o potwierdzenia właśnie w zakresie wiarygodności oraz bezpieczeństwa.

Bezpieczne wakacje – przygotuj całą rodzinę

Jako że bezpieczeństwo wakacji w dużej mierze zależy od własnych zachowań i reakcji na mniej lub bardziej przewidywalne sytuacje,warto przed wyjazdem przedyskutować z towarzyszami podróży, w jaki sposób będziecie podchodzić do ewentualnych trudności, na co szczególnie warto uważać i jakie macie pomysły na zwiększenie generalnego bezpieczeństwa. Takie rozmowy są szczególnie istotne w przypadku wakacji z dziećmi. Jakie zatem tematy warto przemyśleć?

  • Umówcie się, jak bedziecie mogli odszukać się w sytuacji, w której np. zgubicie się w tłumie. Zakładając, że nie macie przy sobie telefonu, ustalcie, jakie miejsce będzie waszym punktem orientacyjnym, do którego będzie wracać.
  • Jeśli wyjeżdżasz z pociechami, omów z nimi sytuacje, w których ktoś obcy np. chce dać im jakiś smakołyk, chce je dokądś zaprowadzić czy gdzieś podwieźć/zabrać na przejażdżkę – wyjaśnij że nie powinni na to nigdy przystawać i od razu skierować się w stronę rodziców lub opiekunów, z którymi akurat podróżują.
  • Wyjeżdżacie w tereny, w których występuje spore ryzyko spotkania oko w oko z dzikimi zwierzętami? Nie trzeba szukać daleko  niedźwiedzia można przecież spotkać nawet w Bieszczadach czy Tatrach. Jeszcze przed wyjazdem dowiedzcie się zatem, jak w takich sytuacjach należy reagować, np. jakie pozycje przyjąć (co jest szczególnie ważne także w przypadku ataku psa)  to wszystko jest o tyle istotne, że są to umiejętności, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo wakacji, lecz także przydadzą się na co dzień.
wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również