-Reklama-
teddyeddie

Badania prenatalne – warto je wykonać!

W Polsce wciąż wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie badań prenatalnych. Często jest to powodowane strachem i niewiedzą. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje dziecku szansę na lepsze życie. W 97 proc. przypadków badanie nie wykryje żadnej nieprawidłowości i przyszła matka zyska wtedy bezcenny spokój. Dlaczego więc nie wszystkie kobiety chcą poznać stan zdrowia dziecka przed narodzinami?

-Reklama-

W Polsce wciąż wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie badań prenatalnych. Często jest to powodowane strachem i niewiedzą. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje dziecku szansę na lepsze życie. W 97 proc. przypadków badanie nie wykryje żadnej nieprawidłowości i przyszła matka zyska wtedy bezcenny spokój. Dlaczego więc nie wszystkie kobiety chcą poznać stan zdrowia dziecka przed narodzinami?

W Polsce, do bezpłatnych badań prenatalnych mają prawo kobiety z grupy ryzyka (m.in. wiek powyżej 35 lat). Pozostałe mogą wykonać je prywatnie i czasami ich koszt bywa przeszkodą. Ponadto wiele kobiet nie chce „kusić losu” i twierdzi, że „niewiedza daje spokój” oraz „niezależnie czy dziecko będzie chore czy zdrowe, urodzą je i będą kochać”. Jakie korzyści rzeczywiście przynoszą badania?

Zdiagnozowanie choroby przed porodem przede wszystkim pozwala przygotować się lekarzom na przyjście na świat dziecka wymagającego wzmożonej opieki. Mogą oni też zaplanować zabiegi czy operacje wykonywane tuż po porodzie – dotyczy to przede wszystkim krytycznych wad serca. W wyjątkowych przypadkach leczenie możliwe jest jeszcze w łonie matki (np. przy poważnych wadach układu moczowego). Nie wszystkie wady można jednak skutecznie leczyć. Co nie zmienia faktu, że wiedza o chorobie dziecka pozwala rodzicom przygotować się na narodziny maluszka, który będzie od nich wymagał dużego zaangażowania i miłości. Mogą oni m.in. zorganizować opiekę i pomoc szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka.

Czy badania prenatalne to ryzyko utraty ciąży?

Najwięcej kontrowersji budzą u nas tzw. badania inwazyjne. Wiążą się z 0, 5-1 proc. ryzykiem utraty ciąży i ciężarne są na nie kierowane, gdy badania przesiewowe wykażą jakieś nieprawidłowości. Budzą one duży lęk wśród przyszłych matek. Tymczasem ich ryzyko zostaje zminimalizowane, jeśli przeprowadza je doświadczony specjalista. Dodatkowo, obecnie wykonywane są też w pełni bezpieczne testy genetyczne z krwi matki, które z czułością na poziomie 99 proc. określają ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób genetycznych. Mowa tutaj o tak zwanym teście NIPT – czyli nieinwazyjnym teście prenatalnym np. NIFTY czy Harmony.

Jakie często występują wady?

Ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną przez młodą, zdrową kobietę wynosi 3 proc. i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie badań USG płodu nawet w prawidłowo przebiegającej ciąży, ponieważ można w ten sposób wykryć większość wad strukturalnych. Zwykle wyniki badań prenatalnych nie wykazują żadnych nieprawidłowości, a gdy badania przesiewowe wykażą podwyższone ryzyko, badania diagnostyczne nie potwierdzają choroby a dziecko rodzi się zdrowe.

Najtrudniejsza decyzja

Niektóre wady są bardzo ciężkie i prowadzą do śmierci dziecka jeszcze w łonie matki lub krótko po porodzie – tak jest w przypadku np. bezmózgowia. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, jeśli badania prenatalne wykażą znaczne ryzyko ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a także nieuleczalnej choroby rodzice mają prawo do przerwania ciąży. Niektórzy rodzice decydując się na diagnostykę prenatalną rozważają taką możliwość, stąd też bierze się błędne przekonanie, że badania prenatalne prowadzą tylko do terminacji ciąży. Tymczasem stanowią one nieocenioną szansę na zdrowie i lepsze życie dziecka.

Więcej informacji o badaniach prenatalnych na: www.badaniaprenatalne.pl

autor: Tina Pysiewicz, testDNA Laboratorium Sp. z .o.o
foto: © Robert Przybysz/fotolia.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?