-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Badania prenatalne – warto je wykonać!

W Polsce wciąż wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie badań prenatalnych. Często jest to powodowane strachem i niewiedzą. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje dziecku szansę na lepsze życie. W 97 proc. przypadków badanie nie wykryje żadnej nieprawidłowości i przyszła matka zyska wtedy bezcenny spokój. Dlaczego więc nie wszystkie kobiety chcą poznać stan zdrowia dziecka przed narodzinami?

-Reklama-

W Polsce wciąż wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie badań prenatalnych. Często jest to powodowane strachem i niewiedzą. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje dziecku szansę na lepsze życie. W 97 proc. przypadków badanie nie wykryje żadnej nieprawidłowości i przyszła matka zyska wtedy bezcenny spokój. Dlaczego więc nie wszystkie kobiety chcą poznać stan zdrowia dziecka przed narodzinami?

W Polsce, do bezpłatnych badań prenatalnych mają prawo kobiety z grupy ryzyka (m.in. wiek powyżej 35 lat). Pozostałe mogą wykonać je prywatnie i czasami ich koszt bywa przeszkodą. Ponadto wiele kobiet nie chce „kusić losu” i twierdzi, że „niewiedza daje spokój” oraz „niezależnie czy dziecko będzie chore czy zdrowe, urodzą je i będą kochać”. Jakie korzyści rzeczywiście przynoszą badania?

Zdiagnozowanie choroby przed porodem przede wszystkim pozwala przygotować się lekarzom na przyjście na świat dziecka wymagającego wzmożonej opieki. Mogą oni też zaplanować zabiegi czy operacje wykonywane tuż po porodzie – dotyczy to przede wszystkim krytycznych wad serca. W wyjątkowych przypadkach leczenie możliwe jest jeszcze w łonie matki (np. przy poważnych wadach układu moczowego). Nie wszystkie wady można jednak skutecznie leczyć. Co nie zmienia faktu, że wiedza o chorobie dziecka pozwala rodzicom przygotować się na narodziny maluszka, który będzie od nich wymagał dużego zaangażowania i miłości. Mogą oni m.in. zorganizować opiekę i pomoc szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka.

Czy badania prenatalne to ryzyko utraty ciąży?

Najwięcej kontrowersji budzą u nas tzw. badania inwazyjne. Wiążą się z 0, 5-1 proc. ryzykiem utraty ciąży i ciężarne są na nie kierowane, gdy badania przesiewowe wykażą jakieś nieprawidłowości. Budzą one duży lęk wśród przyszłych matek. Tymczasem ich ryzyko zostaje zminimalizowane, jeśli przeprowadza je doświadczony specjalista. Dodatkowo, obecnie wykonywane są też w pełni bezpieczne testy genetyczne z krwi matki, które z czułością na poziomie 99 proc. określają ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób genetycznych. Mowa tutaj o tak zwanym teście NIPT – czyli nieinwazyjnym teście prenatalnym np. NIFTY czy Harmony.

Jakie często występują wady?

Ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną przez młodą, zdrową kobietę wynosi 3 proc. i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie badań USG płodu nawet w prawidłowo przebiegającej ciąży, ponieważ można w ten sposób wykryć większość wad strukturalnych. Zwykle wyniki badań prenatalnych nie wykazują żadnych nieprawidłowości, a gdy badania przesiewowe wykażą podwyższone ryzyko, badania diagnostyczne nie potwierdzają choroby a dziecko rodzi się zdrowe.

Najtrudniejsza decyzja

Niektóre wady są bardzo ciężkie i prowadzą do śmierci dziecka jeszcze w łonie matki lub krótko po porodzie – tak jest w przypadku np. bezmózgowia. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, jeśli badania prenatalne wykażą znaczne ryzyko ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a także nieuleczalnej choroby rodzice mają prawo do przerwania ciąży. Niektórzy rodzice decydując się na diagnostykę prenatalną rozważają taką możliwość, stąd też bierze się błędne przekonanie, że badania prenatalne prowadzą tylko do terminacji ciąży. Tymczasem stanowią one nieocenioną szansę na zdrowie i lepsze życie dziecka.

Więcej informacji o badaniach prenatalnych na: www.badaniaprenatalne.pl

autor: Tina Pysiewicz, testDNA Laboratorium Sp. z .o.o
foto: © Robert Przybysz/fotolia.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.