-Reklama-

Atrofia pochwy – czyli suchość pochwy – jak sobie z nią radzić?

Okres okołomenopauzalny i menopauzalny to dla kobiety ważny etap w życiu. Zmienia się jej gospodarka hormonalna, która ma wpływ na zmiany w ciele a także w psychice kobiety. Ważne jest, aby kobieta zbliżająca się do tego okresu była przygotowana do reakcji ze strony ciała, z którymi przyjdzie jej się zmierzyć. Jedną z takich dolegliwości, z którą często borykają się kobiety w okresie klimakterium jest atrofia (suchość) pochwy.

-Reklama-

Co to jest atrofia pochwy i kogo dotyka?

Atrofia pochwy czyli zanikowe (atroficzne) zapalenie pochwy to stopniowe zmniejszanie się grubości nabłonka ścian pochwy doprowadzające do jej zaniku. Przypadłość ta dotyka 1/3 kobiet w okresie okołomenopauzalnym, 1/2 w okresie pomenopauzalnym, jednak zdarza się także u kobiet młodszych, u których zaburzona jest gospodarka hormonalna, kobiet w okresie poporodowym, podczas długotrwałego karmienia piersią a także kobiet po terapii onkologicznej i operacjach pochwy. Jako główną przyczynę atrofii wskazuje się niedobór estrogenów. Właściwe stężenie tych hormonów pomaga w utrzymaniu prawidłowego dopływu krwi do tkanek pochwy, utrzymuje elastyczność jej ścian oraz pobudza produkcje naturalnych substancji nawilżających. Dodatkowo chronią pochwę przed zakażeniami bakteryjnymi. Gdy ilość estrogenów ulega obniżeniu, zmniejszeniu ulega liczba komórek tworzących błonę śluzową pochwy, a także zmniejsza się poziom nawilżenia jej ścian. Powoduje to, że nabłonek staje się coraz cieńszy, pochwa skraca się i zwęża i dodatkowo stwarza środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii. Skutki obniżonego poziomu estrogenów widoczne są w okresie około- i pomenopauzalnym u 75% kobiet u których powodują obniżenie jakość ich życia. Zanik pochwy może być również wynikiem zmniejszenia się lub zahamowania wydzielania estrogenów po operacji usunięcia jajników, uszkodzeniu jajników poprzez radio-i chemioterapię, czy palenia papierosów. Atrofia pochwy może być także skutkiem ubocznym stosowania leków anty-estrogenowych stosowanych np. w leczeniu osteoporozy czy depresji. Objawami atrofii poza obniżeniem jakości życia są suchość pochwy (27-55% kobiet), bolesne stosunki płciowe i związany z tym spadek jakości życia seksualnego lub lęk przed współżyciem (44-80%), podrażnienie, świąd i pieczenie sromu i pochwy (około 18%) oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy (11%) a także skłonność do tworzenia się wybroczyn i nadżerek nabłonka, nawet przy najmniejszym urazie pochwy, ból i uczucie pieczenia przy chodzeniu, dolegliwości ze strony układu moczowego (silne parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu). Na uwagę zasługuje fakt, że objawy te są bardziej nasilone u kobiet chorych na cukrzyce i kobiet bardzo szczupłych – kobiety z niską masą ciała mają bowiem obniżone stężenie estrogenów we krwi.

Jak leczy się atrofię pochwy?

Leczenie atrofii w głównej mierze polega na uzupełnieniu niedoboru estrogenów dzięki hormonalnej terapii zastępczej. Jest jednak grupa kobiet z przeciwwskazaniami do takiego leczenia lub kobiety, u których terapia hormonalna nie daje oczekiwanych rezultatów. Decyzja o podjęciu leczenia hormonalną terapią zastępczą musi iść w parze z dokładnymi badaniami oraz wywiadem rodzinnym. Pomimo stosowania HTZ 40% kobiet nadal cierpi z powodu suchości pochwy, dlatego też u tych kobiet jak również u pań nie stosujących HTZ skutecznym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie substancji o właściwościach regeneracyjnych i nawilżających. Taką substancją jest kwas hialuronowy dostępny w postaci globulek.

Zanikowe (atroficzne) zapalenie pochwy, będące następstwem obniżenia stężenia estrogenów w ciele kobiety zwłaszcza w okresie klimakterium i senium jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości głównie ze strony układu moczowo- płciowego. Dyskomfort z nich wynikający obniża jakość życia kobiety. Wiedza na temat możliwości wystąpienia tej przykrej dolegliwości, znajomość objawów a także metod radzenia sobie z atrofią daje kobiecie możliwość szybkiej reakcji w przypadku jej pojawienia się i cieszenie się pełnią życia w tym nowym dla niej okresie.

Mat. prasowe

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.