-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Atrofia pochwy – czyli suchość pochwy – jak sobie z nią radzić?

Okres okołomenopauzalny i menopauzalny to dla kobiety ważny etap w życiu. Zmienia się jej gospodarka hormonalna, która ma wpływ na zmiany w ciele a także w psychice kobiety. Ważne jest, aby kobieta zbliżająca się do tego okresu była przygotowana do reakcji ze strony ciała, z którymi przyjdzie jej się zmierzyć. Jedną z takich dolegliwości, z którą często borykają się kobiety w okresie klimakterium jest atrofia (suchość) pochwy.

-Reklama-

Co to jest atrofia pochwy i kogo dotyka?

Atrofia pochwy czyli zanikowe (atroficzne) zapalenie pochwy to stopniowe zmniejszanie się grubości nabłonka ścian pochwy doprowadzające do jej zaniku. Przypadłość ta dotyka 1/3 kobiet w okresie okołomenopauzalnym, 1/2 w okresie pomenopauzalnym, jednak zdarza się także u kobiet młodszych, u których zaburzona jest gospodarka hormonalna, kobiet w okresie poporodowym, podczas długotrwałego karmienia piersią a także kobiet po terapii onkologicznej i operacjach pochwy. Jako główną przyczynę atrofii wskazuje się niedobór estrogenów. Właściwe stężenie tych hormonów pomaga w utrzymaniu prawidłowego dopływu krwi do tkanek pochwy, utrzymuje elastyczność jej ścian oraz pobudza produkcje naturalnych substancji nawilżających. Dodatkowo chronią pochwę przed zakażeniami bakteryjnymi. Gdy ilość estrogenów ulega obniżeniu, zmniejszeniu ulega liczba komórek tworzących błonę śluzową pochwy, a także zmniejsza się poziom nawilżenia jej ścian. Powoduje to, że nabłonek staje się coraz cieńszy, pochwa skraca się i zwęża i dodatkowo stwarza środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii. Skutki obniżonego poziomu estrogenów widoczne są w okresie około- i pomenopauzalnym u 75% kobiet u których powodują obniżenie jakość ich życia. Zanik pochwy może być również wynikiem zmniejszenia się lub zahamowania wydzielania estrogenów po operacji usunięcia jajników, uszkodzeniu jajników poprzez radio-i chemioterapię, czy palenia papierosów. Atrofia pochwy może być także skutkiem ubocznym stosowania leków anty-estrogenowych stosowanych np. w leczeniu osteoporozy czy depresji. Objawami atrofii poza obniżeniem jakości życia są suchość pochwy (27-55% kobiet), bolesne stosunki płciowe i związany z tym spadek jakości życia seksualnego lub lęk przed współżyciem (44-80%), podrażnienie, świąd i pieczenie sromu i pochwy (około 18%) oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy (11%) a także skłonność do tworzenia się wybroczyn i nadżerek nabłonka, nawet przy najmniejszym urazie pochwy, ból i uczucie pieczenia przy chodzeniu, dolegliwości ze strony układu moczowego (silne parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu). Na uwagę zasługuje fakt, że objawy te są bardziej nasilone u kobiet chorych na cukrzyce i kobiet bardzo szczupłych – kobiety z niską masą ciała mają bowiem obniżone stężenie estrogenów we krwi.

Jak leczy się atrofię pochwy?

Leczenie atrofii w głównej mierze polega na uzupełnieniu niedoboru estrogenów dzięki hormonalnej terapii zastępczej. Jest jednak grupa kobiet z przeciwwskazaniami do takiego leczenia lub kobiety, u których terapia hormonalna nie daje oczekiwanych rezultatów. Decyzja o podjęciu leczenia hormonalną terapią zastępczą musi iść w parze z dokładnymi badaniami oraz wywiadem rodzinnym. Pomimo stosowania HTZ 40% kobiet nadal cierpi z powodu suchości pochwy, dlatego też u tych kobiet jak również u pań nie stosujących HTZ skutecznym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie substancji o właściwościach regeneracyjnych i nawilżających. Taką substancją jest kwas hialuronowy dostępny w postaci globulek.

Sensacyjne Badania nad atrofią pochwy!

Problem leczenia atrofii wśród kobiet jest na tyle istotny, że stał się przedmiotem badań. W latach 2014-2015 Instytut Biotechnologii Surowic i szczepionek Biomed we współpracy z lekarzami przeprowadził badania na dwóch grupach kobiet. Pierwszą stanowiło 40 Polek w wieku 55-65 lat, po menopauzie, borykających się z atrofią. Drugie badanie przeprowadzono na większą skalę – wzięło w nim udział 3560 kobiet w wieku 18-65 lat skarżących się na suchość pochwy i związane z nią następstwa oraz 178 ginekologów z całej Polski. W obydwu grupach u kobiet zastosowano globulki dopochwowe HydroVag® a wyniki badań okazały się przełomowe. W pierwszym badaniu po ich zastosowaniu aż 93,20% badanych kobiet odczuła poprawa jakości życia, u 86,90% badanych obniżeniu uległo pH pochwy, a 65,70% kobiet zadeklarowało poprawę jakości życia seksualnego. Także drugie badanie przeprowadzone na większej grupie potwierdziło działanie HydroVag®. Ponad 96,1% pacjentek było zadowolonych ze stosowania preparatu i nieco powyżej 94% zadeklarowało jego zastosowanie w przyszłości. Badane deklarowały wzrost jakości życia – 93,2%, poprawę jakości życia seksualnego – 65,7%, złagodzenie objawów towarzyszących suchości pochwy – 63,1%, złagodzenie bolesnych stosunków płciowych 33,9% i złagodzenie podrażnienia sromu oraz pochwy – 31%. Zadowoleni z efektów leczenia byli także ginekolodzy – aż 97,5 % z nich wyraziło chęć stosowania preparatu HydroVag w przyszłości u pacjentek z podobnymi problemami. Wyniki jednoznacznie potwierdziły, że zastosowanie miejscowej niehormonalnej terapii w postaci globulek dopochwowych niweluje przykre skutki związane z atrofia i suchością pochwy, wpływając korzystnie na jakość życia seksualnego i jakość życia w ogóle. HydroVag® dba o właściwe nawilżenie pochwy, regeneruje uszkodzoną śluzówkę a jednocześnie wpływa na pH pochwy. W składzie preparatu znajduje się kwas hialuronowy, którego zadaniem jest zabezpieczenie i nawilżenie śluzówki, poprawa elastyczności ścian pochwy oraz wsparcie procesu gojenia i odbudowy tkanek. Dodatkowa obecność kwasu mlekowego oraz glikogenu przyczynia się do utrzymania prawidłowej mikroflory bakteryjnej pochwy zmniejszając ryzyko infekcji intymnych, stanowiąc barierę przed czynnikami patogennymi z zewnątrz oraz będąc składnikami odżywczymi dla pałeczek kwasu mlekowego. Dzięki tak dobranym składnikom w jednym produkcie mamy dwa działania – podwójne nawilżenie dzięki podwójnej dawce hialuronianu sodu oraz przywrócenie właściwego pH pochwy (mikroflory pochwy), które jest bardzo ważne dla zdrowia intymnego kobiety.

Zanikowe (atroficzne) zapalenie pochwy, będące następstwem obniżenia stężenia estrogenów w ciele kobiety zwłaszcza w okresie klimakterium i senium jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości głównie ze strony układu moczowo- płciowego. Dyskomfort z nich wynikający obniża jakość życia kobiety. Wiedza na temat możliwości wystąpienia tej przykrej dolegliwości, znajomość objawów a także metod radzenia sobie z atrofią daje kobiecie możliwość szybkiej reakcji w przypadku jej pojawienia się i cieszenie się pełnią życia w tym nowym dla niej okresie.

www.hydrovag.pl

Mat. prasowe

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.