-Reklama-teddyeddie

Alimenty na dziecko: ile trzeba płacić i jak to sprawdzić?

Alimenty to obowiązkowe świadczenie na rzecz najbliższych członków rodziny, najczęściej na dzieci. Pieniądze powinny trafiać na konto regularnie, w stałej kwocie. Wysokość wypłacanych środków ustalana jest przez sąd, który bierze pod uwagę potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe osoby, która będzie objęta tym obowiązkiem. Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko? Czy istnieją minimalne stawki? Co zrobić, gdy rodzic nie płaci alimentów? Odpowiadamy na najczęstsze pytania o alimenty na dziecko.

-Reklama-

Zasady przyznawania alimentów

O przyznanie alimentów na drodze sądowej mogą ubiegać się osoby, które z różnych powodów znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej. Świadczenie to należy się również osobom, których utrzymanie powinien wspierać inny członek rodziny (np. rodzic dziecko). O alimenty mogą się ubiegać:

  • dziecko od rodzica
  • małżonek od drugiego małżonka
  • rodzic od dziecka
  • młodsze rodzeństwo od starszego rodzeństwa
  • dziecko od współmałżonka ojca lub matki, niebędącego jego rodzicem.

To sąd nakłada na rodzica (lub innego członka rodziny) obowiązek alimentacyjny i tylko sąd może ten obowiązek uchylić. Nie należy samodzielnie rezygnować z wypłat, ponieważ może to grozić poważnymi konsekwencjami.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Celem alimentów jest zapewnienie środków utrzymania i wychowania. Dlatego wysokość comiesięcznych alimentów ustala sąd, biorąc pod uwagę tak zwane usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (dziecka czy innego członka rodziny). Analizuje się także sytuację materialną rodzica, który ma zostać obciążony obowiązkiem, sąd uwzględnia jednak nie tylko aktualne zarobki, ale także na przykład przeciętne płace występujące na danym stanowisku.

Zgodnie z przepisami dziecko ma prawo żyć na takim samym poziomie, co rodzice. W związku z tym przy ustalaniu stawki comiesięcznych wypłat sąd na równi stawia rzeczywiste potrzeby dzieci oraz możliwości finansowe rodzica oraz jego status. Co to oznacza w praktyce? Jeśli ojciec co roku wyjeżdża na zagraniczne wakacje i żyje na dość wysokim pułapie, to dziecko nie może od niego otrzymywać środków wyłącznie na pokrycie podstawowych potrzeb (jedzenie czy ubrania).

Co się kryje pod sformułowaniem “usprawiedliwione potrzeby dziecka”? Przede wszystkim zakup wyżywienia, odzieży, obuwia. Alimenty powinny także zapewniać środki na utrzymanie mieszkania, kupno pomocy naukowych, podręczników szkolnych. Wśród podstawowych potrzeb wymienia się również wydatki na dojazdy do szkoły, koszty leczenia, leków oraz np. wycieczek szkolnych. W pewnym stopniu zaliczają się do nich także potrzeby kulturowe – np. wakacje, zajęcia dodatkowe, korepetycje z języków obcych, wyjścia do kina czy teatru itp.

Minimalne i maksymalne stawki alimentów

Przepisy prawa nie przewidują konkretnych kwot wypłacanych alimentów. Dlatego kluczową sprawą w ustaleniu ich wysokości jest uzasadnienie potrzeb dziecka w pozwie o alimenty. Rodzic musi dokładnie wyliczyć miesięczne koszty utrzymania dziecka. Alimenty powinny zaspokajać w połowie bieżące potrzeby dziecka lub ich większą część (jeśli drugi rodzic ma gorszą sytuację finansową).

Art. 87 § 3 Kodeksu Pracy stanowi, że maksymalnie 3/5 wynagrodzenia za pracę zobowiązanego może być zajęte na pokrycie świadczeń alimentacyjnych. To może być pewien punkt odniesienia dla strony powodowej, co do najwyższej kwoty alimentów. Oczywiście, ten przepis dotyczy tylko wynagrodzenia za pracę, więc nie wyklucza się możliwości, że alimenty będą egzekwowane z innych elementów majątku zobowiązanego lub innych sposobów zarabiania pieniędzy (np. z opłaty za wynajem).

Jednakże, jeśli nie ma podejrzenia, że zobowiązany ukrywa swój dochód, to prawdopodobnie Sąd nie przekroczy granicy 3/5 wynagrodzenia. Szczególnie jeśli zobowiązany nie posiada znaczących wartości majątkowych ani innych realnych źródeł dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że granica z Kodeksu Pracy nie jest wiążąca dla Sądu rodzinnego, który ustala wysokość alimentów, biorąc pod uwagę także usprawiedliwione potrzeby dziecka.

Przepisy kodeksu rodzinnego nie określają minimalnych alimentów w 2023 r.

Co zrobić, gdy rodzic nie płaci alimentów?

Jeśli rodzic nie płaci alimentów lub płaci je nieregularnie lub w niższej kwocie niż ustalona przez sąd, to drugi rodzic może podjąć kilka kroków:

  • wystąpić do komornika o wszczęcie egzekucji alimentów,
  • wystąpić do Funduszu Alimentacyjnego o pomoc,
  • wystąpić do prokuratury o ściganie karnego rodzica za uchylanie się od płacenia alimentów.

Egzekucja komornicza polega na zajęciu części wynagrodzenia lub majątku rodzica dłużnika i przekazaniu ich na rzecz uprawnionego. Fundusz Alimentacyjny to forma pomocy państwa dla osób, które nie otrzymują alimentów lub otrzymują je w niewystarczającej wysokości. Fundusz wypłaca świadczenie w wysokości do 500 zł na jedno dziecko i jednocześnie dochodzi zwrotu pieniędzy od dłużnika. Ściganie karnego rodzica za uchylanie się od płacenia alimentów może skutkować grzywną, ograniczeniem wolności lub nawet więzieniem.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.