Jeśli zamierzasz karmić piersią, idealny biustonosz do karmienia z pewnością ci to ułatwi. Nie podejmuj więc w tej kwestii pochopnej decyzji i zaufaj naszym radom.
Kiedy kupić biustonosz do karmienia?
Choć wyprawkę zwykle kompletujemy przed porodem, z zakupem biustonosza do karmienia nie ma co się spieszyć. Oczywiście ze dwie sztuki powinnaś mieć przygotowane wcześniej, ale musisz się też liczyć z tym, że idealny biustonosz (ten który posłuży ci najdłużej i będziesz z niego najbardziej zadowolona) uda ci się dobrać dopiero tydzień-dwa po rozwinięciu laktacji. Wówczas twoje piersi nie będą zmieniać wielkości z dnia na dzień, a produkcja mleka ustabilizuje się i dostosuje do potrzeb dziecka. Stanik do karmienia, który chcesz kupić wcześniej (przed porodem), powinien być elastyczny, bardo rozciągliwy – tak by dostosował się do różnych wielkości piersi (gdy są pełne mleka i opróżnione).
Jaki rozmiar wybrać?
Jeśli jesteś w ciąży nie ma co się sugerować obecnym rozmiarem. Choć już teraz biust jest większy niż przed ciążą, po porodzie zyska co najmniej jeden rozmiar więcej. W kwestii wymiaru pod biustem – ten będzie podobny do tego, jak w końcówce ciąży – przynajmniej przez kilka miesięcy po porodzie. Jeśli masz możliwość przymierzenia biustonosza – dobierz go tak, by zapinał się na środkowy lub przedostatni haczyk. Dzięki temu, nie okaże się za duży, gdy schudniesz po porodzie. Niestety, rozmiaru miseczki nie da się przewidzieć, więc w pierwszej kolejności warto postawić na uniwersalność i dużą elastyczność miseczki w pierwszych dniach po porodzie, a po dwóch tygodniach idealnie dopasować miskę do piersi. Staraj się przy tym kupować biustonosz przed samą porą karmienia. Po karmieniu piersi mogą być nawet rozmiar mniejsze i wówczas kupisz za mały stanik.
Na co zwracać uwagę przy wyborze?
- Dobry stanik do karmienia powinien być rozbudowany (szerszy) pod biustem, by zapewnić większym piersiom lepsze wsparcie.
- Warto wybrać biustonosz z dużą regulacją zapięcia – im więcej poziomów, tym biustonosz starczy na dłużej (będzie można zmieniać zapięcia w miarę chudnięcia po porodzie).
- Miseczki stanika powinny przylegać do piersi. Pierś nie może „wylewać” się poza nią, nie może też z niej wypadać przy nachylaniu się.
- Wybieraj zabudowane miseczki, odradzamy staniki typu „bardotka” czy „push up”. Weź pod uwagę fakt, ze w staniku musisz zmieścić również wkładki laktacyjne. Nie powinny wystawać poza miseczkę stanika.
- Pamiętaj, by stanik był wygodny. Najwygodniejsze staniki to te bez fiszbin. Jeśli jednak kupujesz biustonosz z fiszbinami, sprawdź czy nie będą Cię uwierać przy zmianie pozycji. Weź pod uwagę to, że w staniku do karmienia powinnaś również spać – komfort ma tu więc ogromne znaczenie.
- Obejrzyj szwy w staniku, czy nie są zbyt wystające i nie uwierają. Wykończenie jest ogromnie ważne – takie drobiazgi jak ewentualne aplikacje, koronki czy wstążeczki powinny być miękkie i nie uwierać.
- Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim sposób odpinania miseczki od ramiączka, by nakarmić dziecko. Warto spróbować odpiąć i zapiąć tę kieszonkę jedną ręką – jeśli robisz to z łatwością – to stanik dla ciebie. Jeśli musisz się z tym zapięciem dłużej mocować, poszukaj innego modelu.
- Oglądając kieszonkę, sprawdź, czy po otwarciu dobrze odsłania pierś i nie zakrywa brodawki. Dziecko musi mieć łatwy i wygodny dostęp do piersi. Skontroluj również, czy po odpięciu klapki biustonosz nadal dobrze podtrzymuje biust. To też ułatwia przystawienie dziecka.
- Na końcu zwróć uwagę na wygląd. Najbardziej uniwersalne będą bawełniane staniki w jasnych kolorach, które sprawdzą się pod każdym niemal ubraniem. Warto mieć w szufladzie również biustonosz elegancki np. z czarnej koronki – przyda się na wieczorowe wyjścia czy romantyczne chwile. Pamiętaj, że matka karmiąca też może posiadać seksowną bieliznę. Samo jej noszenie mocno poprawia samopoczucie.
Ile kupić biustonoszy do karmienia?
Przed porodem co najmniej 2. Później przyda ci się jeszcze przynajmniej jeden. Weź pod uwagę fakt, że biustonosz do karmienia wymaga częstego prania i musi być bardzo higieniczny ze względu na noworodka. Warto więc mieć zawsze jakieś w zapasie.