Objawy ciąży nie zawsze są oczywiste. Brak okresu czy dwie kreski na teście ciążowym to nie jedyne dowody na to, że jesteś w ciąży. Istnieje jeszcze szereg objawów, które mogłyby świadczyć o udanym zapłodnieniu. Objawów, które jeszcze przed wizytą u ginekologa mogą dać ci pewność, że wkrótce zostaniesz mamą.
Wczesne objawy ciąży
Duszność, płytszy oddech
Zadyszka i duszności np. podczas wchodzenia po schodach mogą być pierwszym ciążowym objawem. Płód, który pojawia się w twoim ciele potrzebuje tlenu, a więc zapotrzebowanie na niego jest większe niż wcześniej. Efektem jest krótszy oddech i mniejsza wydolność.
Ból piersi
Zwykle ten objaw pojawia się tuż przed spodziewanym okresem. W przypadku zapłodnienia, ból piersi nie znika, dlatego wiele kobiet jeszcze przez jakiś czas oczekuje miesiączki. Ból piersi na początku ciąży może być bardzo dotkliwy i np. utrudniać noszenie biustonoszy. Brodawki mogą stać się ciemniejsze a na piersiach mogą pojawić się widoczne żyły. To efekt działania ciążowych hormonów i zmian jakie zachodzą w piersiach u ciężarnej.
Zmęczenie
Ten objaw jest najczęściej obserwowaną zapowiedzią ciąży. Zmęczenie dopada nas z dnia na dzień. Nie jesteśmy w stanie wytrzymać całego dnia bez drzemki, nawet jeśli noc była długa i przespana. Wszystko to jest efektem zmian hormonalnych w ciele. Objaw ten może utrzymywać się nawet przez cały pierwszy trymestr ciąży.
Nudności, wymioty
To klasyczne objawy ciąży, choć nie dotyczy każdej przyszłej mamy. Nudności mogą pojawić się w bardzo wczesnej ciąży i utrzymywać się nawet kilka tygodni. Zwykle są to poranne mdłości, występujące niezależnie od stosowanej diety. A to wszystko wina hormonów.
Częste oddawanie moczu
Potrzeba siusiania jest większa szczególnie w zaawansowanej ciąży, gdy rosnące dziecko uciska pęcherz i czyni go mniej pojemnym. W pierwszej fazie ciąży jednak ten objaw też się pojawia, bo organizm produkuje dodatkowe płyny, które zmuszają pęcherz do wytężonej pracy.
Ból głowy
Ból głowy może być wczesnym objawem ciążowym, bo często wyzwalają go hormony. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i cierpisz z powodu bólu głowy, zamiast ibuprofenu weź paracetamol.
Ból pleców
We wczesnej ciąży mogą pobolewać cię plecy, szczególnie w ich dolnej części. To ból trochę inny od bólu kręgosłupa i może być efektem rozluźniania wiązadeł. Ból pleców będzie do nas jednak wracał także i na późniejszych etapach ciąży, gdy kręgosłup będzie bardziej obciążony dodatkowymi kilogramami a środek ciężkości zostanie przesunięty.
Bolesne skurcze brzucha i podbrzusza
To kolejny objaw, który może być mylony z objawem zbliżania się wyczekiwanej miesiączki. A jednak, bolesne skurcze brzucha mogą być efektem rozciągania się macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zarodka.
Dziwne zachcianki
Nagła zmiana upodobań kulinarnych często towarzyszy wczesnej ciąży. Jeśli do tej pory nie przepadałaś za czymś, a teraz mogłabyś to jeść na okrągło, można podejrzewać, że twój organizm domaga się uzupełniania np. braków witaminowych. Natura sama dba o to, by dziecko miało najlepsze warunki do rozwoju płodowego.
Zaparcia i wzdęcia
Te problemy mogą pojawić się już po kilku dniach od zapłodnienia. Puchnięcie, problemy z wypróżnieniem, gazy – to objawy wzrostu w organizmie progesteronu, który spowalnia system trawienny.
Wahania nastroju
Początki ciąży mogą być drażliwe. I to w dosłownym znaczeniu. Rewolucja hormonalna, która się dokonuje w ciele ciężarnej, odbija się na samopoczuciu. Stąd emocjonalny rollercoaster, który czuje przyszła mama.
Podwyższona temperatura
Generalnie temperatura ciała kobiety jest wyższa od momentu owulacji aż do okresu. Jeśli temperatura po 2 tygodniach nie spada, może okazać się kolejnym proroczym objawem ciążowym.
Super węch
Ciężarne mają od samego początku zwiększoną wrażliwość na zapachy. To także efekt zmian hormonalnych. Nagle wiele zapachów zaczyna nam przeszkadzać i silne ich odczuwanie może powodować mdłości.
Zawroty głowy, omdlenia
Odpowiedzialne za omdlenia i zawroty głowy na wczesnym etapie ciąży są zmiany ciśnienia krwi i poziomu cukru. Wystarczy, że nie zjemy śniadania lub będziemy mniej pić, a organizm w ten sposób zakomunikuje, że ta sytuacja mu nie sprzyja.
Plamienie
Bywa błędnie brane za skąpy okres, podczas gdy często jest to po prostu krwawienie implantacyjne wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Trzeba więc dokładnie obserwować przebieg takiego krwawienia, by nie przeoczyć początków ciąży.
Zobacz jeszcze:
Niepokojące objawy w ciąży. Co mogą oznaczać?
To ciąża czy nie ciąża?