-Reklama-

Sprawdzone sposoby na biegunkę

Ważne spotkanie, egzamin czy wyjazd na wakacje, na które czekaliśmy cały rok i pojawia się ona… biegunka, która niszczy nam plany. Czasem jest ona wynikiem nerwów związanych ze stresującym wydarzeniem, czasem objawem poważnej choroby ze strony układu pokarmowego. Niezależnie od swojej etiologii staje się zmorą osoby nią dotkniętej. Poznaj sposoby na biegunkę, dzięki którym szybko powrócisz do formy.

-Reklama-

Biegunka i jej rodzaje

Biegunka jest zaburzeniem trawienia, którego głównym objawem jest zwiększona ilość wypróżnień oraz zmiana konsystencji kału na bardziej płynną. Jeśli taki stan utrzymuje się do 14 dni możemy mówić o biegunce ostrej. Gdy rozwolnienie męczy Cię przez 2-4 tygodni oznacza to, że mamy do czynienia z biegunką uporczywą, której towarzyszyć mogą bóle brzucha, wzdęcia, gorączka, osłabienie. Biegunka powyżej 4 tygodni klasyfikowana jest już jako przewlekła. Może być ona objawem choroby zapalnej jelit, przyjmowania lekarstw lub wynikać z błędów żywienia.

Przyczyny biegunki

Powodów biegunki może być wiele. Często jest związana z chorobami układu trawiennego takimi jak celiakia (nietolerancja na gluten), choroba Crohna, czy występującym coraz powszechniej zespołem jelita drażliwego. Nadmierna ilość wypróżnień może być również wynikiem infekcji pokarmowych o podłożu bakteryjnym, pasożytniczym i wirusowym, nadmierną podażą fruktozy, nietolerancją na laktozę, przyjmowaniem antybiotyku czy częstym stosowaniem słodzików. Niezależnie od tego co powoduje biegunkę i jaki jest jej charakter trzeba sobie z nią szybko poradzić. Pojawienie się wodnistych stolców oznacza nagłą utratę dużej ilości wody oraz elektrolitów a co się z tym wiąże ryzyko zaburzenia równowagi wodno – elektrolitowej w ciele i odwodnienia.

Co pomoże na biegunkę?

Pierwszym krokiem w walce z tą przykrą dolegliwością jest rozpoznanie jej przyczyny – jeśli nie jest ona wynikiem stresu należy udać się do lekarza, w celu postawienia diagnozy. Częste biegunki towarzyszące zespołowi jelita drażliwego wymagają od chorego poza przyjmowaniem odpowiednich leków i zniwelowaniem poziomu stresu, który jest głównym winowajcą tej przypadłości, modyfikacji sposobów odżywiania. Zaleca się wówczas stosowanie ryżu, ziemniaków – zawarta w nich skrobia wiąże nadmiar wody i działa zapierająco. Podobnie działa gotowana marchew, surowe jabłko i banan. Do menu dodaj pieczywo pszenne, gotowane warzywa korzeniowe, cykorię, sałatę masłową. Osoby, u których rozwolnienie związane jest z zaburzonymi procesami trawiennymi także powinny dokonać zmiany w diecie. Szczególnie korzystny wpływ na trawienie mają owoce, rośliny strączkowe, warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Charakteryzuje je duża zawartość błonnika, która wspomaga przemieszczanie się treści pokarmowych w przewodzie trawiennym. Przy większej podaży błonnika należy także zwiększyć ilość płynów. Jedz chude mięso i wędlinę, ogranicz natomiast spożycie produktów zawierających duże ilości tłuszczów – ich trawienie jest bardziej czasochłonne i zwiększa ryzyko wystąpienia zaparć. Podczas biegunek sprawdzą się delikatne ale sycące produkty: banany, przecier jabłkowy, ryż, owsianka, ugotowane ziemniaki, tosty. A czego należy unikać: ser, mleko i inne przetwory mleczne, brokuły, kapusta, kalafior – powodują wzdęcia, smażone mięso i pikantne przyprawy – mogą nasilać objawy biegunki, napoje zawierające kofeinę – substancja ma działanie moczopędne i tym samym zwiększa utratę płynów z organizmu, sorbitol i słodziki podobnie jak kofeina mogą powodować odwodnienie poprzez wzmożone wydalanie wody i elektrolitów.

Higiena podczas biegunki

Podczas biegunek zadbajmy także o higienę okolic intymnych. Częste korzystanie z toalety może wysuszać te wrażliwe okolice i narażać je na podrażnienia. Zwłaszcza kobiety powinny o tym pamiętać, które ze względu na swoją budowę anatomiczną bardzo łatwo mogą przenieść bakterie wywołującą biegunkę do pochwy, narażając się w ten sposób na przykre infekcje. Kilka zasad pomoże Ci się przed tym ustrzec. Po skorzystaniu z toalety umyj okolice intymne pamiętając o ruchu od przodu do tyłu – w ten sposób uchronisz się przed przeniesieniem bakterii z odbytu. Do mycia używaj specjalistycznych płynów, najlepiej takich które w swoim składzie mają pałeczki kwasu mlekowego zgodne z mikroflorą bakteryjną. Używaj przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów, które nie podrażnią już i tak wysuszonej skóry.

Biegunka jest przykrą dolegliwością, która rozkłada często nasze plany na łopatki. Niestety czasami jest objawem poważniejszych schorzeń, które powinniśmy szybko rozpoznać i zniwelować je w zarodku. W większości przypadków biegunka powiązana jest z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym i występuje jako tak nielubiana grypa żołądkowa. Mając wiedze na temat skutecznych sposobów radzenia sobie z nią – nie damy szansy, aby zagościła w naszym organizmie na dłużej.

Mat. prasowe
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również