Kąpiel noworodka – dlaczego nie od razu po porodzie?
Kiedyś praktykowano mycie dzieci tuż po porodzie. Mama otrzymywała malucha świeżego i pachnącego. Dziś dziecka nie kąpie się po porodzie. Przeciera się go jedynie z krwi, pozostawiając białą maź płodową na jego skórze. Po co to wszystko?
Istnieje wiele powodów, dla których nie należy się spieszyć z pierwszą kąpielą po porodzie.
Bariera ochronna
Maź płodowa to bogactwo cennych składników dla dziecka. Składa się z: wydzieliny gruczołów łojowych dziecka, złuszczonych komórek nabłonka, meszku płodowego i wydzieliny komórek owodni. Taka maź zawiera m. in. dużą ilość przeciwciał a w życiu płodowym pełni rolę bariery przed czynnikami infekcyjnymi. To również świetna ochrona przed brudem oraz najlepsze nawilżenie i zakwaszenie skóry dziecka. Podczas porodu maź pozwala dziecku łatwiej prześlizgnąć się przez kanał rodny, minimalizując opór. Po co jednak ta maź dziecku po porodzie? Korzyści jest wiele. Przede wszystkim chodzi o ochronę delikatnej skóry malucha. Po zetknięciu z powietrzem, skóra łatwo utraciłaby nawilżenie i zaczęła się łuszczyć. Maź chroni przed takim stanem i zapewnia skórze dziecka najlepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Mniejsze ryzyko infekcji
W mazi jest dużo przeciwciał. Wszystko dzięki temu, że zawiera ona wiele komórek płodu z życia łonowego oraz białka. Jest zatem swoistym kremem antybakteryjnym chroniącym przed zarazkami. Jak wiadomo, noworodki są bardzo narażone na zakażenia po porodzie np. bakterią E.Coli. Dzięki mazi to zagrożenie przeniknięcia bakterii do organizmu dziecka możemy minimalizować.
Przystosowanie dziecka do życia poza łonem
Dziecko w mazi ma pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Choć nie znajduje się już w wodach płodowych, nadal otula je podobny zapach a dotyk skóry mamy jest bardziej pierwotny. Pozbawienie mazi mogłoby narazić je na dodatkowy szok. Po kąpieli dziecko pachnie środkiem myjącym a jego skóra staje się wysuszona i mniej elastyczna. Ponadto sam zabieg kąpieli bywa dla dziecka stresujący, dlatego warto odroczyć ten moment do czasu, gdy maluch przywyknie do nowej rzeczywistości, jaka go otacza.
Niezakłócony czas po porodzie
Dzięki odroczeniu kąpieli dziecka, maluch niemal od razu po narodzinach, może zatopić się w ramionach swojej mamy. Nie naraża się go na rozłąkę i tym samym większy stres. Natychmiastowy kontakt dziecka z mamą skóra do skóry sprzyja również karmieniu piersią. Dziecko od razu przejawia odruch ssania, więc należy go przystawić do piersi, zamiast zabierać mamie. Rozłąka z mamą tuż po porodzie utrudniłaby proces adaptacji malucha na świecie i zaburzyła karmienie piersią.
Pomaga w regulacji temperatury
Maź płodowa jest swego rodzaju okryciem chroniącym dziecko przed wyziębieniem. Noworodki mają niewielką tkankę tłuszczową i nie potrafią samoistnie regulować swojej temperatury. Rodząc się, nagle pojawiają się w miejscu, w którym temperatura jest o wiele niższa niż ta, jaką znają z życia płodowego. Kąpiel noworodka mogłaby go narazić na wychłodzenie.
Utrzymanie stabilnego poziomu cukru
Kąpiel dziecka tuż po porodzie może zaburzyć poziom cukru we krwi dziecka. Pierwsze godziny życia są bardzo trudne i wyczerpujące dla malucha. Dodatkowy stres w postaci kąpieli mógłby uwolnić tzw. hormon stresu, który sprawia, że poziom cukru u dziecka spada. Powikłaniem takiego stanu jest zwykle senność malucha, kłopoty z jedzeniem (brak energii do jedzenia) i dalszy spadek cukru w jego organizmie.
Pamiętaj, maź płodowa to cenna pamiątka po porodzie. Nie pozbywaj się jej za szybko.
Zobacz jeszcze:
Najfajniejsze gadżety do kąpieli
Niesamowite kąpiele noworodków – film
Pierwsze chwile po porodzie – nie bój się tego, co robią z dzieckiem