-Reklama-

Jak podróżować w ciąży?

Każda ciężarna ma prawo do urlopu i wypoczynku z dala od domu. Dla wielu przyszłych mam taki wyjazd to prawdziwe wyzwanie i powód do obaw, dlatego najlepiej jest się do niego porządnie przygotować. Oto kilka złotych rad dla podróżujących ciężarnych.

-Reklama-

Zwykle nie ma przeciwwskazań, by będąc w ciąży, wyjechać na urlop. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma ryzyka przedwczesnego porodu lub innych komplikacji, nie ma powodu, by ograniczać się do pozostawania w wakacje w domu. Żeby zaś zminimalizować swoje obawy dotyczące wyjazdu, najlepiej jest zastosować się do naszych rad.

Rady dla podróżujących ciężarnych

Dostosuj destynację do swojego stanu

Masz problemy z ciśnieniem w ciąży? Unikaj wyjazdów w góry i postaw na inne rejony np. morze. Jesteś na końcówce ciąży? Nie ryzykuj dalekich wyjazdów np. za granicę, gdzie w razie przedwczesnego porodu miałabyś problem z dojazdem do wybranego szpitala. Źle znosisz upały np. puchniesz i masz problemy z oddychaniem? Nie wyjeżdżaj w tropiki, wybierz miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Unikaj miejsc niebezpiecznych, w których istnieje ryzyko np. zamachu terrorystycznego czy klęski żywiołowej. Zrezygnuj z bardzo egzotycznych wycieczek. W niektórych miejscach na świecie można zarazić się niebezpiecznymi chorobami np. wirusem zika czy malarią. Jako ciężarna nie możesz się teraz na nie szczepić, dlatego lepiej odpuścić.

Wybierz optymalny środek transportu

Jeżeli źle znosisz podróż samochodem, bo np. masz chorobę lokomocyjną, postaw na pociąg, gdzie ryzyko mdłości jest mniejsze. Jeśli zaś trapią cię bóle kręgosłupa i nie możesz zbyt długo siedzieć w jednej pozycji, zrezygnuj z długiej trasy samochodem. Być może uda się w dane miejsce dolecieć samolotem albo zmienić miejsce docelowe. Nie warto się męczyć. Podczas podróży nie zapominaj również o ruchu, bo on sprzyja krążeniu krwi i przeciwdziała zakrzepom. W samolocie staraj się co jakiś czas wstać i przejść kilka kroków. Jadąc autem, rób częste postoje, by móc rozprostować kości i dotlenić organizm.

Wybierz odpowiedni czas na wakacje

Jeśli się dobrze czujesz, nie ma przeciwwskazań, by na urlop wybrać się na początku czy na końcówce ciąży. Mimo wszystko jednak, najmniejsze ryzyko powikłań związanych z podróżowaniem  jest w drugim trymestrze ciąży – między 14. a 28 tygodniem ciąży. Lekarze uznają ten okres za najbardziej bezpieczny. To ponadto idealny czas na urlop także ze względu na swoje samopoczucie, bo w tym czasie przyszłe mamy mają najwięcej energii a rosnący brzuszek nie przeszkadza jeszcze w codziennych czynnościach. Także w tym czasie ciąża najlepiej znosi podróż samolotem, choć wielu przewoźników umożliwia latanie kobietom nawet do 36. tygodnia ciąży.

Skonsultuj swoje plany urlopowe z lekarzem prowadzącym ciążę

Dobrze jest poinformować swojego ginekologa o naszych wakacyjnych planach. Lekarz może bowiem przestrzec nas przed ewentualnym ryzykiem lub doradzić lepszą destynację. Powie nam również, o czym pamiętać będąc daleko od domu, jak reagować na niepokojące objawy i co wziąć ze sobą. Jeśli wybierasz się samolotem na wakacje, lepiej poprosić swojego lekarza o zaświadczenie, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Taki dokument może być bowiem wymagany na lotnisku. Nie zapomnij również o numerze telefonu do swojego lekarza. Warto go mieć pod ręką – szczególnie na urlopie, gdy będą trapić cię jakieś problemy.

Wykup dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Opieka zdrowotna obejmuje bezpłatne leczenie ciężarnej na terenie całego kraju, ale problem może pojawić się wtedy, gdy udajesz się na zagraniczne wakacje. Jeśli jest to kraj będący w Unii Europejskiej, koniecznie wyrób przed wyjazdem specjalną kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego). Wyrobienie karty w regionalnym punkcie NFZ jest bezpłatne i pozwala na korzystanie z publicznej służby zdrowia we wszystkich krajach UE. Mimo wszystko, karta nie zapewnia pełnego zwrotu kosztów za wszystkie badania czy zabiegi, dlatego warto uzupełnić ją dodatkowo specjalnym ubezpieczeniem zdrowotnym np. oferowanym przez biuro podróży. Koniecznie wykup ubezpieczenie zdrowotne jeśli zamierzasz spędzić wakacje w kraju spoza Unii Europejskiej. To pozwoli ci uniknąć stresu i kosztów, gdybyś na miejscu potrzebowała skorzystać z usługi medycznej.

Miej plan awaryjny

Nie wyjeżdżaj póki nie będziesz miała planu awaryjnego np. na przedwczesny poród. Jadąc w Polskę, dowiedz się, gdzie jest najbliższy wobec twojego miejsca urlopu szpital z oddziałem położniczym. Zapisz sobie adres takiego szpitala lub nawet kilku szpitali razem z numerami telefonów na izbę przyjęć. Jeśli prowadzisz ciążę w prywatnej przychodni np. korzystając z wykupionego abonamentu z pracy, sprawdź, czy twoja przychodnia ma oddziały w innych miastach i znajdź najbliższą placówkę, z której byś mogła skorzystać w trakcie urlopu. Jadąc poza granice kraju, zrób podobne rozeznanie. Pomocą z pewnością będzie ci służyć biuro podróży lub rezydent. On powinien dać ci również telefon na tamtejsze pogotowie, jeśli byś nagle potrzebowała pomocy.

Miej ze sobą dokumenty ciąży

Ponieważ musisz brać pod uwagę różne komplikacje podczas wakacji, miej przy sobie nie tylko kartę ciąży, ale również ostatnie badania, jakie wykonywałaś. Niezbędny jest także dokument określający twoją grupę krwi oraz lista leków, które przyjmowałaś ostatnio.

Nawadniaj się często

W czasie ciąży najważniejsze jest nawadnianie organizmu – bardziej obfite niż przed ciążą. Nie możesz zapominać o tym na urlopie, gdy na skutek wyższych temperatur szybciej tracisz płyny. Odwodnienie organizmu może mieć przykre konsekwencje. Może doprowadzić do przedwczesnego porodu, wywołując skurcze. Pamiętaj, że woda daje ci również energię. Szkoda, by ci jej zabrakło na urlopie.

Zapewnij sobie wygodę

W czasie podróży miej na sobie coś wygodnego, co nie ogranicza twoich ruchów. Ubierz się na cebulkę, by w razie zmiany temperatury łatwo dostosować swoje ubranie do warunków. Pamiętaj, że w samolocie może być chłodno, więc weź do bagażu podręcznego jakiś kocyk. Nie zapomnij o poduszce podróżnej, która umożliwi wygodne oparcie.

Bądź ostrożna!

Dmuchaj na zimne. Zapinaj pasy w samochodzie i samolocie – jeśli są niewygodne, zapewnij sobie specjalny adapter. Weź ze sobą lekarstwa, które mogą ci się przydać i które możesz zażywać w ciąży. Miej apteczkę na wszelki wypadek – szczególnie jeśli wyjeżdżasz za granicę. Na miejscu unikaj ryzykownych rozrywek. Skakanie do wody, pływanie skuterem wodnym czy wspinanie się po górach– to nie jest dobry pomysł dla ciężarnej. Pamiętaj – na wakacje jedziesz odpocząć a nie przemęczać się intensywnym zwiedzaniem.

Sprawdź swoje prawa

Nie bój się pytać o swoje prawa. Przed lotem sprawdź, jakie udogodnienia dla ciężarnych proponują linie lotnicze. Może uda ci się otrzymać miejsce z przodu samolotu, gdzie jest więcej miejsca na nogi. Może będziesz mogła przejść jako pierwsza odprawę biletową i wejść na pokład samolotu przed innymi. Być może twój hotel ma jakieś udogodnienia dla przyszłych mam – też warto zapytać. Dobre hotele z zapleczem spa oferują przyjemne zabiegi dla ciężarnych. Szkoda z nich nie skorzystać, skoro jesteśmy na urlopie.

Autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również