Choć każdy stosunek seksualny bez zabezpieczenia może skończyć się ciążą, nie każdy akt seksualny będzie nam to gwarantował. Istnieje wiele czynników, które muszą sprzyjać poczęciu. W tym przypadku pomocne mogą okazać się np. niektóre pozycje seksualne, które ułatwią plemnikom dotarcie do komórki jajowej.
Pozycje seksualne ułatwiające poczęcie
Pozycja misjonarska (klasyczna)
To najbardziej powszechna pozycja seksualna. Kobieta leży na plecach z rozchylonymi, lekko ugiętymi w kolanach nogami a na niej leży jej partner, który może podpierać się na łokciach lub dłoniach. Pozycja ta umożliwia najgłębszą penetrację i dlatego sprzyja poczęciu. Dodatkowo umożliwia bliski kontakt z partnerem co zwiększa doznania niezbędne do osiągnięcia satysfakcji. W tej pozycji w trakcie wytrysku nasienie ma najkrótszą drogę z możliwych, by dotrzeć do szyjki macicy.
Pozycja na pieska (pozycja kolankowo-łokciowa)
To pozycja od tyłu. Kobieta klęka podpierając się na łokciach tyłem do partnera. Partner penetruje kobietę, klęcząc za nią. To kolejna pozycja, gdzie penetracja jest najgłębsza z możliwych a przy tym umożliwia stymulację przez mężczyznę innych stref erogennych kobiety. Sprzyja więc osiągnięciu maksymalnej przyjemności z aktu seksualnego.
Pozycja na łyżeczkę (pozycja boczna)
To najpopularniejsza pozycja boczna w seksie. Kobieta leży na boku, plecami do mężczyzny. Mężczyzna przyciśnięty do jej ciała, dokonuje penetracji. Taka pozycja sprzyja długim aktom seksualnym, bo nie jest męcząca dla obydwojga. Można więc zwiększyć czas odbywania stosunku. Pozycja sprzyja zajściu w ciążę, dzięki głębokiej penetracji a po zapłodnieniu jest idealną pozycją seksualną dla ciężarnych, bo nie powoduje ucisku brzucha i jest bardzo wygodna.
Pozycje seksualne utrudniające poczęcie dziecka
W trakcie starań o dziecko warto zrezygnować z pozycji, w których grawitacja może zadziałać na niekorzyść poczęcia. Tak jest w przypadku pozycji siedzących i stojących, gdy podczas wytrysku nasienie ma utrudnione zadanie, by dotrzeć do komórki jajowej. Tylko bardzo silne i żywotne plemniki w tej sytuacji są w stanie ruszyć „pod prąd”.
Znaczenie orgazmu w staraniach o dziecko
Największe znaczenie w poczęciu dziecka ma orgazm mężczyzny, który uwalnia nasienie zdolne do zapłodnienia. A jednak orgazm kobiety też jest w tej sytuacji bardzo pożądany. Jeśli kobieta osiągnie orgazm równo z partnerem albo tuż po nim, skurcze macicy jakie będzie wówczas odczuwać, pomogą spermie dotrzeć do komórki jajowej. Sam kobiecy „wytrysk” sprawi, plemniki będą mogły szybciej się przemieszczać.
Co zrobić po stosunku seksualnym?
By zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka, kobieta po przyjęciu męskiego nasienia powinna pozostać w pozycji leżącej, najlepiej z nogami uniesionymi do góry (można je oprzeć o ścianę). Można spróbować włożyć pod biodra poduszkę, by pomóc plemnikom w dotarciu do celu. W takiej pozycji należy pozostać co najmniej kilkanaście minut.
Jak często uprawiać seks podczas starań o dziecko?
Ogólnie im rzadziej tym lepiej. Błędne jest twierdzenie, że często uprawiany seks zwiększa szansę na poczęcie. Trzeba bowiem wiedzieć, że im częściej mężczyzna ma wytrysk, tym każdorazowa dawka spermy będzie mniejsza a plemniki słabsze. Zbyt częste uprawianie seksu nastawionego na prokreację może też przestać sprawiać przyjemność i wprowadzać niepotrzebne napięcie oraz stres, które mogą skutecznie przeciwdziałać szczęśliwemu poczęciu.
Kiedy uprawiać seks, by począć dziecko?
Najważniejsze w tym wszystkim i tak jest wyliczenie optymalnego czasu na zapłodnienie. By próby się powiodły, stosunek seksualny powinien odbywać się w trakcie kobiecych dni płodnych – wówczas płodność kobiety jest największa. Aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie zaleca się uprawianie seksu na jeden lub dwa dni przed owulacją a następnie ponownie w dniu jajeczkowania. Czas owulacji można wyliczyć z cyklu lub określić przez obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała. Dla ułatwienia można zakupić w aptece testy owulacyjne lub komputer cyklu – urządzenie elektroniczne, które bardzo dokładnie oznacza dni płodne.
Zobacz jeszcze:
seks w ciąży – pytania i odpowiedzi
Czy można wybrać płeć dziecka?