-Reklama-Witaminy i minerały na Ceneo

Fakty i mity na temat rozszerzania diety niemowląt

1000 pierwszych dni życia dziecka, czyli okres od poczęcia przez pierwsze lata życia, jest kluczowy dla jego rozwoju. Maluch wówczas rozwija się i wzrasta najintensywniej. Poznaje otaczający go świat, a w tym także rozmaite smaki. Ważnym elementem tego etapu jest rozszerzanie diety niemowlęcia, które nierzadko budzi w rodzicach liczne wątpliwości. Prezentujemy listę mitów i faktów związanych z wprowadzaniem nowych pokarmów do diety maluszka.

-Reklama-
Elektryczne szczoteczki do zębów - wybierz na Ceneo

Mit: Rozszerzanie diety niemowlęcia oznacza koniec podawania mleka.

Fakt: W pierwszym roku życia człowieka mleko jest podstawą żywienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najlepszym pokarmem dla maluszka jest mleko matki. Zapewnia ono optymalny rozwój i kompleksowo wspiera układ immunologiczny. WHO zaleca, by w pierwszych 6. m.ż. karmić niemowlę wyłącznie piersią i kontynuować podawanie mleka nawet do 2. r.ż. Najlepiej wprowadzać nowe pokarmy do diety dziecka pod osłoną mleka matki. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W przypadku, gdy mama nie karmi piersią, należy podawać dziecku mleko modyfikowane. Jest ono bezpieczne i zbilansowane, dzięki czemu zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka, a jego wybór zawsze warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Pomiędzy 17. a 26. tyg. życia maluszka przypada czas rozszerzania diety. Maluch skupia się w tym czasie głównie na poznaniu nowych konsystencji i smaków, dlatego nie warto się stresować, jeśli dziecko nie zjada dużych ilości pokarmu.

Mit: Kolejność wprowadzania nowych pokarmów w diecie dziecka jest ściśle określona.

Fakt: Zgodnie z najnowszymi zaleceniami większe znaczenie w tej kwestii mają konsystencja oraz jakość podawanych produktów. Nie ma ściśle określonej kolejności, która jest zalecana w trakcie rozszerzania diety, jednak eksperci wskazują, że proces ten warto zacząć od zielonych warzyw. Sprzyja to lepszej ich akceptacji w późniejszym okresie życia. Kluczowe zasady w trakcie rozszerzania diety to odpowiedni dobór produktów, ich bezpieczne przygotowanie, a także sposób podawania nowych smaków dziecku. Każdy pokarm proponowany maluchowi po raz pierwszy należy podawać pojedynczo, by ocenić potencjalną niepożądaną reakcję. Z uwagi na delikatny i wrażliwy organizm niemowlęcia istotne jest, by przy doborze produktów kierować się wysoką jakością. Przykładem żywności bezpiecznej dla najmłodszych jest ta dedykowana niemowlętom i małym dzieciom, która na opakowaniu ma wskazanie wieku.

Mit: Jeśli dziecko nie akceptuje smaku danego pokarmu, nie należy podawać go ponownie.

Fakt: Małe dzieci, podobnie jak niekiedy dorośli, potrzebują czasu, by przyzwyczaić się do pewnych smaków. Choć przy pierwszym zetknięciu z nowym pokarmem maluch może wyrażać niechęć, dobrze jest ponowić próbę. Eksperci wskazują, że warto proponować dany produkt nawet 15 razy, by dać dziecku szansę na zaakceptowanie jego smaku. Ponadto karmienie maluszka wąską grupą produktów może skutkować powstaniem niedoborów żywieniowych. Wczesne przyzwyczajanie pociechy do nowych smaków przekłada się pozytywnie na jej otwartość do ich poznawania w kolejnych etapach życia.

Mit: W pierwszym roku życia dziecka należy unikać podawania potencjalnie alergizujących produktów.

Fakt: Najnowsze zalecenia wskazują, że unikanie podawania potencjalnie alergizujących produktów (np. orzechów, mleka krowiego bądź jaj) nie zmniejsza ryzyka rozwoju alergii w późniejszym czasie – dotyczy to zarówno dzieci zdrowych, jak i tych, które są z rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby alergicznej. Ważne jest, by wprowadzić dane produkty na odpowiednim etapie rozwoju malucha, stopniowo i w niewielkich ilościach. Należy uważnie obserwować przy tym dziecko i reakcje jego organizmu. Dobrą praktyką w tym zakresie jest proponowanie dziecku potencjalnie alergizujących produktów po raz pierwszy w domu zamiast w żłobku czy restauracji.

Mit: W trakcie rozszerzania diety niemowlęcia warto uzupełniać płyny poprzez podawanie mu soków owocowych.

Fakt: Płynem, który najlepiej zaspokoi pragnienie dziecka na etapie rozszerzania diety, jest woda. Warto podawać ją już od początku rozszerzania diety, najlepiej z otwartego kubka, by budować zdrowy nawyk picia wody. Dla maluszka najlepsza będzie woda źródlana lub mineralna. Przy zakupie wody warto zwrócić uwagę na to, by była niskozmineralizowana (do 500 mg/l) i niskosodowa (<20 mg/l). W diecie niemowląt z pewnością nie ma miejsca na soki owocowe! Zastępowanie wody sokami owocowymi lub innymi napojami nie jest wskazane z uwagi na większe ryzyko próchnicy. Ponadto może wpłynąć na zaburzenie łaknienia u maluchów, przez co zjedzą one mniej wartościowych produktów.

Rozszerzanie diety niemowlęcia w pigułce

Rozszerzanie diety niemowlęcia może stanowić dla rodziców nie lada wyzwanie. By zapewnić dziecku właściwe żywienie na tym szczególnym etapie życia, niezbędne jest podejmowanie świadomych decyzji, co ułatwiają rady i wskazówki ze sprawdzonych źródeł. Należy do nich „Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni”. To opracowany wspólnie z ekspertami szczegółowy schemat żywienia niemowląt oraz dzieci po 1. r.ż. Stanowi skondensowane, a przy tym rzetelne i łatwo dostępne źródło wiedzy, do którego opiekunowie mogą sięgać w dowolnej chwili. Kalendarz jest dostępny na stronie programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”: https://1000dni.pl/kalendarz-zywienia

O programie: Ogólnopolski program edukacyjny „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wspiera Rodziców w prawidłowym żywieniu dzieci w kluczowym okresie rozwoju i wzrostu dziecka, a więc w 1000 pierwszych dni życia począwszy od poczęcia. Prawidłowe żywienie w tym kluczowym okresie to najlepszy sposób na wykorzystanie niepowtarzalnego okna możliwości w rozwoju Twojego dziecka. Dbaj o dietę dziecka przez 1000 pierwszych dni. Masz realny wpływ na zdrowie Twojego dziecka, długość i jakość jego życia! Program realizowany jest od 2013 r. Więcej na: www.1000dni.pl

O inicjatorze:

Fundacja Nutricia została powołana w 1996 r. przez firmę Nutricia Polska Sp. z o.o. Od początku swojej działalności Fundacja podnosi świadomość na temat roli żywienia, początkowo angażując się m.in. w edukację żywieniową w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Od 2019 r. misją Fundacji Nutricia jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. Swoje działania Fundacja kieruje do dzieci i rodziców, pacjentów oraz ich bliskich, przedstawicieli środowiska medycznego, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Fundacja prowadzi ogólnopolskie programy edukacyjne, takie jak: „1000 pierwszych dni dla zdrowia” czy kampania „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Realizuje także ogólnopolski konkurs grantowy, umożliwiając naukowcom prowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia człowieka. Więcej na www.fundacjanutricia.pl

Mat. prasowe

-Reklama-
Kremy do twarzy na Ceneo.pl

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również