Zespół napięcia przedmiesiączkowego, częściej znany jako PMS (od ang. Premenstrual Syndrome), to stan, który dotyka wiele kobiet na całym świecie. Choć PMS nie jest rzadkością, nadal jest stosunkowo mało znany, a przede wszystkim rozumiany. Niestety w przestrzeni publicznej wciąż istnieje wiele szkodliwych mitów na temat tego syndromu. Przez to kobiety tak naprawdę pozbawione są możliwości skutecznej walki z tą chorobą. Postaramy się wam przybliżyć trochę istotę problemu. Określimy główne objawy oraz sposoby na to, jak radzić sobie z PMS. To wszystko po to, by odzyskać kontrolę nad swoim ciałem i umysłem!
Zobacz także: NASZA AKCJA: PMS jest! Dowiedz się więcej
Czym jest PMS?
PMS to zespół objawów, które pojawiają się u niektórych kobiet w okresie przed miesiączką. Zazwyczaj ma to miejsce kilka dni lub nawet tygodni wcześniej. Jest to swoiste połączenie objawów fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych. PMS jest związany z cyklem miesiączkowym i ustępuje po rozpoczęciu krwawienia. Warte odnotowania jest, że PMS został zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jednostka chorobowa. Niestety, nadal nie jest traktowany poważnie. Bardzo często nazywany jest „babskimi fochami”, czy „kolejnym wymysłem”. Z czego to wynika? Niestety, wiele społeczeństw, w tym również polskie, nie przywiązuje wystarczającej wagi do problemów związanych z PMS. Kobiety często spotykają się z niezrozumieniem ze strony otoczenia, co może powodować dodatkowy stres i utrudniać radzenie sobie z objawami.
Objawy PMS
Objawy PMS mogą być różnorodne i różnią się w zależności od konkretnego przypadku. Niektóre kobiety doświadczają jedynie łagodnych objawów, podczas gdy inne borykają się z poważnymi i utrudniającymi codzienne funkcjonowanie dolegliwościami. Oto najczęstsze objawy PMS:
- Bóle brzucha: Bolesne skurcze macicy i bóle brzucha są powszechne podczas PMS.
- Nadmierna drażliwość i zmiany nastroju: Zmiany hormonalne mogą prowadzić do napięcia, drażliwości, lęków czy nawet depresji.
- Opuchnięte piersi: Piersi mogą stawać się bolesne i opuchnięte.
- Ból głowy: Migreny i bóle głowy są częstym objawem PMS.
- Zmiany w apetycie: Niektóre kobiety doświadczają wzmożonego apetytu, zwłaszcza na słodycze i solone przekąski.
- Problemy z trawieniem: Wzdęcia, zaparcia lub biegunki mogą występować w okresie PMS.
- Zmęczenie: PMS może prowadzić do uczucia chronicznego zmęczenia.
- Zmiany w poziomie energii: Wahania energii i motywacji są bardzo często obserwowane u wielu kobiet cierpiących na PMS.
- Zaburzenia snu: Niektóre kobiety mają trudności z zasypianiem lub przebudzaniem się w nocy.
Jak sobie radzić z PMS?
Choć PMS może być uciążliwy, istnieją sposoby radzenia sobie z tymi objawami. Oto kilka skutecznych strategii:
- Zdrowa dieta: Unikaj nadmiaru soli, cukru i kofeiny w okresie PMS. Wprowadź do diety więcej warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów.
- Regularna aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia mogą pomóc w łagodzeniu objawów PMS. Każda aktywność reguluje bowiem pracę hormonów i poprawia nastrój.
- Suplementy i leki bez recepty: Niektóre suplementy, takie jak witamina B6, magnez czy olej z wiesiołka mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Dodatkowo w aptece możemy dostać lek roślinny (dostępny bez recepty) do leczenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego Prefemin® PMS*. Zawiera on ekstrakt z owoców niepokalanka zwyczajnego.
- Relaksacja: Techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy głębokie oddychanie, mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia.
- Leki przeciwbólowe: W przypadku silnych bólów brzucha lub bólów głowy, leki przeciwbólowe mogą przynieść ulgę.
- Konsultacja lekarska: Jeśli objawy PMS są bardzo dokuczliwe i wpływają na codzienne życie, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, że PMS jest chorobą i nie wolno bagatelizować jej objawów.
Dbaj o siebie!
PMS może wpłynąć na jakość życia kobiety, ale istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z tymi objawami. Kluczowe jest zrozumienie swojego ciała i cyklu miesiączkowego. Ważna jest także reakcja na konkretne objawy. Jeśli PMS jest bardzo dokuczliwy, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić szczegółowe badania i leczenie. Niezależnie od tego, jakie objawy PMS występują, ważne jest, aby dbać o siebie i swoje samopoczucie w tym okresie wymagającym okresie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat PMSu i sposobów radzenia sobie z nim, zajrzyj na stronę pmsjest.pl
*To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się
z lekarzem lub farmaceutą.
Prefemin PMS, 20 mg, tabletki powlekane, Agni casti fructus extractum siccum. Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg suchego wyciągu z Vitex agnus-castus L., fructus (owoc niepokalanka zwyczajnego) (DER pierwotne 6-12:1); rozpuszczalnik ekstrakcyjny: 60% etanol (m/m). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza jednowodna. Jedna tabletka zawiera 40 mg laktozy jednowodnej.
Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy roślinny do leczenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Produkt leczniczy Prefemin PMS, tabletka powlekana, jest wskazana dla dorosłych kobiet w wieku od 18 lat.
Podmiot odpowiedzialny: Sirowa Poland Sp z o.o.