Zabawa, sen, odpoczynek, nauka (chociaż w wakacje to raczej rzadziej) – niezależnie od wieku Waszej pociechy – spędza ona mnóstwo czasu w swoim pokoju, dlatego także latem trzeba zapewnić jej komfortowe i bezpieczne warunki do różnych aktywności. Tylko jak to zrobić?
Odpowiedź jest prosta: dzięki odpowiedniej klimatyzacji! I tutaj zaczynają się wątpliwości – jaka klimatyzacja w pokoju dziecka będzie „odpowiednia”?
Przyjrzyjmy się możliwościom najpopularniejszych rozwiązań chłodzących. W naszym poradniku odpowiemy na większość pytań, które na temat klimatyzacji mogą zadawać niepewni rodzice.
Klimatyzator ścienny? Rozwiązanie dla Was
Klimatyzator ścienny typu split (składający się z jednostki wewnętrznej oraz z zewnętrznej) to najczęstsze rozwiązanie stosowane w polskich domach, które ma swoje unikalne zalety, lecz nie jest wolne od pewnych niedogodności. Jego montaż może być skomplikowany, ponieważ będzie wymagał mniej lub bardziej angażującego środki i czas remontu lub adaptacji (instalację można poprowadzić na powierzchni ścian i osłonić listwami maskującymi). W takiej sytuacji staje się to wybór lepszy dla rodziców starszych dzieci lub tych par, które dopiero oczekują narodzin. Głośna przebudowa może bowiem być trudna do zniesienia dla maluszków.
Jeśli jednak remont Was nie zniechęca – klimatyzator ścienny będzie doskonałym rozwiązaniem ze względu na całe mnóstwo funkcji, które może posiadać.
- Podstawa to chłodzenie. Takie urządzenie może jednak dodatkowo ogrzewać wnętrze, co wpłynie pozytywnie na komfort domowników.
- Oczyszczanie powietrza – filtry takie jak zimnokatalityczny czy Bio HEPA pomogą pozbyć się drobnoustrojów, bakterii, wirusów, zarodników grzybów, pleśni, a nawet smogu – a musicie pamiętać, że pyły zawieszone, z których się on składa, są rakotwórcze i tak drobne, że przenikają do krwiobiegu niemalże nienaruszone.
- Jonizacja – najłatwiej wytłumaczyć ją jako „to wrażenie świeżości po deszczu” – w wyniku jonizacji powietrza generowane są korzystne jony ujemne, które neutralizują jony dodatnie, będące nośnikami dla chorobotwórczych drobnoustrojów.
- Oszczędność – w niepewnych czasach warto wybrać klimatyzator ścienny, charakteryzujący się niskim zużyciem prądu i klasą energetyczną A+++, a utrzymanie zawartości portfela w ryzach stanie się dużo prostsze.
- Design – nowoczesne klimatyzatory ścienne są tworzone z myślą o najrozmaitszych gustach inwestorów, toteż znalezienie klimatyzatora, który będzie pasował do wystroju pokoju Waszego dziecka, nie powinno być problemem.
Czy klimatyzatory przenośne nadają się do pokoju dziecka?
Klimatyzacja w pokoju dziecka nie musi być jednak montowana na stałe. Jeśli z ważnych powodów nie możecie jej zamontować, doskonałym wyjściem będzie inwestycja w klimatyzatory przenośne. Poznajcie ich zalety.
- Klimatyzatory przenośne, podobnie jak ścienne, mogą nie tylko chłodzić, ale też ogrzewać pomieszczenie.
- Wysoka klasa energetyczna na poziomie A/A+ zapewni niższe zużycie prądu i pomoże chronić oszczędności.
- Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość ich przestawienia, co czyni z nich urządzenia uniwersalne. Kiedy nie będą potrzebne w pokoju dziecka, pomogą wywietrzyć kuchnię z zapachu pieczonej ryby lub osuszą łazienkę po zamaszystej kąpieli.
- Programator czasowy zainstalowany w urządzeniach mobilnych pomoże zaplanować czas ich uruchomienia. Pozwoli to przygotować wnętrze na powrót ze spaceru czy codziennych zakupów, a przy okazji oszczędzić prąd.
Jak klimatyzacja w pokoju dziecka wpływa na jego zdrowie?
Najmłodsi są szczególnie wrażliwi na otaczające ich warunki klimatyczne. Odpowiednio wybrana i użytkowana klimatyzacja do domu pozwoli zatem dbać o ich zdrowie, ale również o dobre samopoczucie całej rodziny. W jaki sposób?
Optymalna temperatura wnętrza dla dziecka to około 22°C. Wyższa może powodować wysychanie śluzówki, a to będzie prowadzić do częstych infekcji. Wieczorem warto ją jednak obniżyć o ok. 1-2°, by zapewnić komfortowy i spokojny sen. Należy też pamiętać, że latem temperatura wewnątrz powinna być niższa od zewnętrznej o ok. 5° – warto znaleźć złoty środek pomiędzy obiema wskazówkami.
Co jeszcze istotne, to fakt, by nie przebywać długo w strumieniu powietrza z klimatyzatora. Ekspozycja na takie warunki może prowadzić do przeziębienia. Nie powinno się zatem montować ani ustawiać klimatyzatora w pobliżu łóżka, biurka czy kącika zabaw w pokoju dziecka.
By zachować zdrowie, trzeba pamiętać o regularnej konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych. Mycie obudowy nie tylko zabezpieczy przed niszczeniem sprzętu, ale też będzie gwarantowało, że nie zatrzymają się na niej szkodliwe drobnoustroje, bakterie czy zarodniki pleśni – dla których klimatyzator może być doskonałym środowiskiem do rozwoju. Właśnie dlatego należy pamiętać też o wymianie filtrów oraz specjalistycznych przeglądach i czyszczeniach – najlepiej dwa razy w roku.
Bezpieczna klimatyzacja w pokoju dziecka
Niezależnie, czy chodzi o klimatyzatory przenośne, czy ścienne typu split, warto rozważyć montaż klimatyzacji z myślą o upalnych, letnich dniach oraz o okresach przejściowych, gdy potrzebujemy dogrzać pokój. Wydajne, odpowiednio dobrane urządzenie, jego umiejscowienie oraz regularna konserwacja to najważniejsze kwestie, które pomogą zapewnić zdrowie oraz komfort najmłodszym. Pamiętajcie, że prawidłowo eksploatowana klimatyzacja wpływa pozytywnie na zdrowie każdego człowieka, nawet tego najmłodszego. Warto zatem skonsultować się z ekspertami i poszukać dodatkowych informacji, aby Wasze decyzje były jak najbardziej świadome. Mamy jednak nadzieję, że nasz poradnik wyjaśnił Wam podstawowe zasady postepowania i wskazał, na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę.