Plusy i minusy gondoli
Wózki dziecięce obecnie dostępne są w bardzo różnorodnych wersjach, które umożliwiają dopasowanie wózka do konkretnych potrzeb: wynikających tak z wieku dziecka, jak i np. specyfiki terenu, po którym najczęściej poruszasz się z wózkiem. Niewątpliwie w pierwszych miesiącach życia najlepszym i rekomendowanym przez specjalistów rozwiązaniem jest wózek typu gondola, który umożliwia spacerowanie z dzieckiem ułożonym w pozycji leżącej. Odpowiednio duża budka daje poczucie bezpieczeństwa, chroni przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie zapewnia wygodę (nie stosuje się tu np. pasów, które krępowałyby ruchy dziecka). Są jednak minusy: im ciekawsze jest dziecko, im bardziej otaczający go świat przykuwa już jego uwagę, tym bardziej gondola, która uniemożliwia pełną obserwację, może wywoływać złość i sprzeciw dziecka wyrażany głośnym płaczem i marudzeniem. To jeden z sygnałów, który może świadczyć o potrzebie zmiany wózka. Warto jednak zachować tutaj ostrożność.
Nie spiesz się za bardzo
Spacerówki są bardzo popularnymi wózkami, natomiast nie zastąpią nam gondoli, która jest po prostu niezbędna w pierwszych miesiącach życia. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo noworodka, a nawet 2-3-miesięcznego niemowlaka. Dlaczego nie warto się spieszyć?
- Spacerówka nie jest aż tak zabudowana, aby w pełni ochronić niemowlę przed zjawiskami atmosferycznymi. Takie maluchy bardzo ciężko znoszą jeszcze wiatr czy opady.
- Pasy w spacerówce krępują ruchy dziecka, a takiego maluszka w spacerówce trzeba byłoby zapiąć naprawdę mocno, wywołując jednocześnie jego dyskomfort.
- Zabudowana gondola to bariera dla części bodźców zewnętrznych, co w przypadku małego dziecka jest bardzo dobre.
- Przede wszystkim jednak niedopuszczalne jest ustawianie wózka w pozycji siedzącej, jeśli dziecko jeszcze nie siedzi. W ten sposób można stymulować rozwój wad postawy.
Kiedy przychodzi czas na spacerówkę?
Jeśli chcesz uniknąć konieczności zakupu dwóch wózków, zawsze możesz rozważyć zakup modelu 2w1 lub 3w1. Takie rozwiązania proponuje np. marka Cybex. Model wyjściowo posiada gondolę, którą łatwo potem wymienić na ustawienie charakterystyczne dla spacerówki. Kiedy to zrobić? Przyjęło się, że czas na zmianę wózka przychodzi mniej więcej około 6-7 miesiąca życia dziecka. Podpowiedzią może być dla ciebie wiele sygnałów wysyłanych przez samo dziecko. Po spacerówkę warto sięgnąć, gdy:
- dziecko samodzielnie siada — to pierwszy znak, że maluch jest już gotowy na drugi wózek; gondola jest nieprzygotowana dla siadających maluchów, ponieważ nie posiada pasów ograniczających ruchy, co oznacza, że dziecko mogłoby usiąść, podciągnąć się, a nawet wypaść z wózka.
- maluch nie mieści się w gondoli — jeśli wózek nie pozwala już na swobodne podróżowanie z wyprostowanymi nóżkami, to znak, że koniecznie potrzebujesz nowego wózka.
- dziecko się denerwuje, jest niespokojne w gondoli — to najczęściej sygnał, że nie podoba mu się, że zmuszamy je, by leżało, a przez to nie miało pełnego pola widzenia.
- dziecku jest za ciepło w gondoli — niestety nawet najlepsze systemy wentylacji w gondoli nie działają tak, jak spacerówka.
wpis gościnny