-Reklama-

10 lat edukacji na rzecz budowania zdrowych nawyków żywieniowych w 1000 pierwszych dni życia!

10 lat temu wystartował program „1000 pierwszych dni dla zdrowia” poświęcony edukacji żywieniowej przyszłych rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci w Polsce. Inicjatywa towarzyszy mamom spodziewającym się dziecka oraz rodzicom maluchów, nie tylko na początku żywieniowej drogi, ale również przez kolejne lata. Obecnie ¾ mam deklaruje, że słyszała o idei 1000 pierwszych dni, kluczowych dla rozwoju i zdrowia ich dzieci1. Program, który na stałe zagościł w świadomości rodziców, spełnił i nadal realizuje swój cel – edukuje o kluczowej roli prawidłowego żywienia w czasie 1000 pierwszych dni życia czyli okresu od poczęcia do około 3. roku życia.

-Reklama-

Jak nie przeoczyć ani jednego z tysiąca dni?

1000 pierwszych dni życia dziecka, już od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia teraz i w przyszłości. To okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu w ciągu całego życia. Prawidłowe żywienie w tym kluczowym okresie to najlepszy sposób na wykorzystanie niepowtarzalnego okna możliwości w rozwoju człowieka.Kształtują się wtedy mechanizmy odpowiedzialne za prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka oraz jego kondycja zdrowotna.

W ramach obchodów jubileuszu 10 lat programu, dr Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra, przygotowała 10  praktycznych zasad dla rodziców na 1000 pierwszych dni życia dziecka. Wiedzę na ich temat można pogłębić, sięgając do publikacji na stronie programu. Z okazji urodzin programu dzielę się 10  najważniejszymi zasadami, jakie dostrzegam w żywieniu najmłodszych dzieci. Kluczem do zadbania o zdrowie dziecka teraz i w przyszłości jest troska, edukacja i wiedza. Pracując na co dzień z rodzicami wiem, że bardzo często martwią się na zapas. Chciałabym przy okazji tego wyjątkowego jubileuszu życzyć wszystkim rodzicom zdrowia dla ich dzieci oraz satysfakcji z rozwoju maluchów w najważniejszym etapie ich życia komentuje dr Miśko-Wąsowska.

10  praktycznych zasad dla rodziców na 1000 pierwszych dni życia dziecka:

  1. Zadbaj o dietę już na etapie ciąży – poznaj poradnik żywienia w ciąży i dowiedz się, jak prawidłowo odżywiać się w tym wyjątkowym okresie.
  2. Jeśli to możliwe, karm piersią –staraj się karmić piersią przynajmniej w pierwszych 6 m.ż. dziecka, a najlepiej tak długo jak Ty i maluszek tego potrzebujecie. Jeśli karmisz piersią zapoznaj się z przygotowanym specjalnie na okres „mlecznej drogi” poradnikiem.
  3. Pamiętaj, że podstawą żywienia niemowlęcia w 1. roku życia jest mleko –jeżeli nie karmisz piersią, podawaj mleko modyfikowane, a jego wyboru dokonaj z pediatrą.
  4. Aktywnie rozszerzaj dietę – rozpoczynając podawanie nowych smaków, posiłkuj się dostępnymi materiałami, np. poradnikiem dotyczący żywienia dziecka do 1. r.ż.
  5. Proponuj do picia wyłącznie wodę – dzieci nie powinny pić słodzonych i gazowanych napojów, a kształtowanie dobrych nawyków od małego zaprocentuje w przyszłości.
  6. Nie zniechęcaj się, gdy Twoje dziecko nie chce jeść warzyw – zacznij od zielonych warzyw, np. brokuła. Następnie podawaj te sezonowe, takie jak marchewka czy dynia. Wprowadzenie warzyw jako pierwszych sprawi, że dziecko łatwiej się do nich przekona.
  7. Nie bój się glutenu i produktów potencjalnie alergizujących –zapoznaj się z kalendarzem żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni, który przybliży Ci, jak rozszerzać dietę krok po kroku i w którym możesz sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z rekomendacjami ekspertów.
  8. Przy wyborze produktów kieruj się ich jakością i bezpieczeństwem –z  uwagi na wrażliwy i rozwijający się organizm dziecka żywność dla niemowląt i małych dzieci powinna charakteryzować się odpowiednią dla potrzeb rosnącego organizmu wartością odżywczą i wysoką jakością zdrowotną. Możesz zapoznać się z opracowanym w ramach Programu „Raportem bezpieczeństwa”, zawierającym informacje, które pozwolą dokonywać Ci świadomych wyborów konsumenckich.
  9. Zwracaj uwagę na sygnały głodu i sytości – każde dziecko jest inne, dajcie sobie równe szanse. Ty decydujesz, co i kiedy podajesz – Twoje dziecko decyduje, czy i jak dużo zje, uszanuj to.
  10. Pamiętaj, że małe dzieci mają specjalne potrzeby żywieniowe – dieta dziecka w wieku 1-3 coraz bardziej przypomina dietę dorosłego, ale nie zapominaj – to nadal nie jest mały dorosły,dowiedz się z dostępnego na stronie Programu poradnika, jak powinno wyglądać żywienie juniora.

Skąd pomysł na program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”?

Wyniki badań dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywienia najmłodszych dzieci w Polsce zrealizowanych przez Instytut Matki i Dziecka w 2011 r. wskazywały wyraźnie: 90% badanych dzieci spożywa za dużo soli, a 80% – za dużo cukru, ponadto 80% dzieci ma dietę zbyt ubogą w wapń i witaminę D. Równie alarmujące były wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” – prawie 60% dzieci w wieku 12 miesięcy zbyt wcześnie otrzymuje żywność, która nie jest przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci.

Badania te stały się fundamentem dla powołania programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, który powstał z inicjatywy Fundacji Nutricia i uzyskał poparcie licznych Partnerów.

Popularność „1000 pierwszych dni dla zdrowia” bije rekordy

Ponadto w ciągu 10 lat portal https://1000dni.pl zanotował ponad 30 milionów odsłon, a z publikowanymi treściami zapoznało się już niemal 12,5 miliona użytkowników!

Z okazji 10 urodzin Programu zapraszamy do zapoznania się z 10. najważniejszymi artykułami na portalu 1000dni.pl, które wyróżniliśmy z okazji urodzin.

Kolejny rok inicjatorzy Programu realizują postawione przed sobą zadanie – edukację żywieniową rodziców w 1000 pierwszych dni ich dzieci. Warto śledzić stronę programu, gdzie stale pojawiają się nowe, cenne porady przygotowane we współpracy z ekspertami.

O kampanii: Ogólnopolski program edukacyjny „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wspiera Rodziców w prawidłowym żywieniu dzieci w kluczowym okresie rozwoju i wzrostu dziecka, a więc w 1000 pierwszych dni życia począwszy od poczęcia. Prawidłowe żywienie w tym kluczowym okresie to najlepszy sposób na wykorzystanie niepowtarzalnego okna możliwości w rozwoju dziecka. Dbając o dietę dziecka przez 1000 pierwszych dni mamy realny wpływ na zdrowie dziecka, długość i jakość jego życia! Program realizowany jest od 2013 r. Więcej na: www.1000dni.pl

O inicjatorze: Inicjatorem ogólnopolskiego programu jest Fundacja Nutricia, której misją jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. Wspieramy dzieci i rodziców, pacjentów oraz ich bliskich, jak również przedstawicieli środowiska medycznego, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, realizując działania edukacyjne na temat roli żywienia oraz finansując badania naukowe. Za pomocą naszych działań dążymy do: edukowania przyszłych rodziców, rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci o kluczowej roli prawidłowego żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia, ograniczenia skali problemu niedożywienia w chorobie oraz budowania nawyków umożliwiających zdrowe starzenie się. Więcej na: www.fundacjanutricia.pl

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również