Nieważne, czy jesteście na etapie aranżowania wnętrza dla dziecka od podstaw, czy po prostu chcecie wprowadzić kilka zmian w pomieszczeniu, w którym mieszka już dziecko, ten poradnik jest dla was. Wybrałyśmy kilka elementów, o których warto pamiętać, bo dzięki nim zaaranżujemy naprawdę wyjątkowe wnętrze – takie, w którym będzie chciało się przebywać. Bawić, pracować i odpoczywać.
Wybór mebli to podstawa
I nie jest to żadną tajemnicą. Meble, to coś co – oprócz układu samego pomieszczenia – decyduje o jego funkcjonalności. I nie chodzi tu tylko o rodzaj mebli. Ale także kolor, kształt, kompatybilność z pozostałymi elementami wystroju. Urządzając pokój dla dziecka, powinniśmy zwracać przede wszystkim uwagę na funkcjonalność. Estetyka owszem jest ważna, natomiast powinna być zaledwie „sutkiem ubocznym” dobrze zaplanowanej przestrzeni.
Meble dziecięce i akcesoria powinny być dobrane kompleksowo. Warto zawsze zacząć od podstaw – najważniejsze w pokoju dziecka, które pamiętajmy pełni wiele funkcji – jest łóżko. To od niego powinniśmy zacząć wszelkie planowanie. Rodzaj łóżka, przestrzeń, którą zajmie w pokoju dziecięcym tak naprawdę determinuje nasze dalsze działania – dobór innym mebli akcesoriów.
Oczywiście kluczowe znaczenie w doborze łóżka ma na pewno wiek dziecka. Inne łóżeczko będzie dla malucha, inne dla starszaka – przedszkolaka i ucznia. Ale uwaga, jeśli planujemy dać do pokoju dziecka łóżeczko dziecięce i nie planujemy w kolejnych latach wymiany pozostałych mebli, trzeba wziąć to pod uwagę. Zwykle łóżeczko dla starszaka zajmuje większą przestrzeń i jeśli tego nie uwzględnimy, może się okazać, że pozostałe meble też będą wymagały zmiany. Pamiętajmy więc zawsze o pierwszej, podstawowej zasadzie – łóżko determinuje rodzaj i układ pozostałych mebli. Podobnie jak w sypialni dorosłych.
Meble, które zawsze się sprawdzą w pokoju dziecka
Jednym z najbardziej uniwersalnych mebli w pokoju dziecka, bez względu na jego wiek, jest komoda. I tu też warto postawić na uniwersalność. Układ komody – jej styl wykończenia itd. powinien pasować do pozostałych elementów pomieszczenia. Choć nie zawsze! Eklektyzm to kierunek, który zawsze doskonale się sprawdza w pokojach dziecięcych – dodaje im takiego uroku, dziecięcego rozgardiaszu i szczególnego wyrazu. Jeśli jednak chcemy, by w pokoju dziecka panował ład (ten wnętrzarski, bo za porządek nie możemy odpowiadać), warto zdecydować się na klasyczny fason mebla i kolor. Białe komody idealnie sprawdzą się w dziecięcych pokojach. Zaraz za łóżkiem, będą stanowiły swoisty basic, podstawę jego umeblowania. Oprócz walorów wizualnych, komody są też jednymi z najbardziej uniwersalnych mebli – mogą służyć do przechowywania ubrań, bielizny, ale też zabawek i wszystkich małych i większych skarbów. Nad komodą możemy powiesić obrazki dziecięce lub zdjęcia rodzinne. To dodaje temu miejscu wyjątkowego charakteru i tak potrzebnej przytulności.
Tkaniny – to one najlepiej ocieplają wnętrza
Co to dużo mówić – nic tak nie dodaje przytulności wnętrzu jak tkaniny – wszelkie poduszki, koce, zasłony, firany, sprawiają, że wnętrze staje się bardziej miękkie, delikatne – takie dziecięce. I choć zwykle z doborem dodatków „łóżkowych” jak poduszki, narzuty, koce nie mamy problemu to już z firanami bardziej. Nasza porada jest taka, by firany i wszelkie tekstylne dodatki do pokoju dziecka nie były dobierane w sposób chaotyczny, a zrównoważony. Bardzo często mamy tendencję to kupowania tych rzeczy przy okazji, bez przemyślenia i jakieś głównej koncepcji – to błąd. Bo choć poduszka w myszkę miki i kocyk w koniki pony oddzielnie wyglądają bardzo fajnie, to razem – w jednym pomieszczeniu tworzą niepotrzebny chaos. Dodatki, choć są dopełnieniem, uzupełnieniem całości też powinny jakoś ze sobą korespondować i tworzyć wspólną całość. Fajną bazą – punktem wyjścia dla wszystkich innych elementów aranżacji są właśnie dobrze dobrane firanki. I nikt wcale nigdy nie powiedział, że w pokoju dziecięcym muszą być one kolorowe lub mieć jakieś bajkowe wzory. Wprost przeciwnie – pokój dziecka to także jego miejsce odpoczynku, ukojenia. Malec po aktywnym dniu w przedszkolu czy szkole, także potrzebuje chwili wytchnienia. Nawet, jeśli tego nie zaplanujemy, w pokoju dziecka i tak znajdzie się dużo rozpraszaczy – zabawek etc.
Warto, by pokój dziecka był miejscem, w którym może odnaleźć spokój, wyciszyć się i to powinniśmy brać pod uwagę aranżując to wnętrze.