Codzienność mamy bywa bardzo wyczerpująca. Masa obowiązków związanych z wychowaniem dzieci, ale też z domem. Niewiele jest w tej codzienności także miejsca i czasu na zwykłe przyjemności. Dlatego też to właśnie my – mamy tak bardzo doceniamy drobne akcenty, które choć wydawać by się mogło są tak bardzo przyziemne, bywają dla nas bardzo często odskocznią od codziennej monotonii.
Jedną z takich rzeczy – drobnych codziennych przyjemności jest np. wypicie kubka ciepłej kawy. Aby przyjemność z picia kawy była faktycznie odczuwalna, dobrze jest zainwestować w odpowiedni sprzęt – ekspres do kawy. Tylko jak go wybrać, skoro oferta na rynku jest tak bogata? Tyle modeli i funkcji dostępnych w tych urządzeniach.
Jeśli marzy ci się kawa niczym z włoskiej kawiarni, przeczytaj ten poradnik i porównaj wszystkie za i przeciw konkretnym ekspresom. Zanim tak się stanie, zobaczmy najpierw jaki mamy wybór, jeśli chodzi o ekspresy do kawy.
Wybierając ekspresy do kawy, mamy do wyboru:
Ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem tzw. automatyczne – to grupa ekspresów, w których kawa jest przygotowywana z bezpośrednio zmielonych ziaren. Jest to możliwe dzięki temu, że mają one wbudowany młynek do mielenia. W tego typu ekspresach możemy sterować wielkością kawy i przyrządzić np. espresso lub tradycyjna americanę oraz jej mocą – to ważne, jeśli lubisz np. po południu wypić nieco słabszą kawę, a rano mocniejszą i z dodatkiem mleka. Bardzo często w automatycznych ekspresach jest także umieszczona dysza do spieniania mleka. Większość tego typu ekspresów ma także opcję zrobienia dwóch kaw jednocześnie, a co jak co, ale oszczędność czasu w przypadku mamy, to bardzo ważny asprekt. Dzięki temu, w warunkach domowych możemy przyrządzić prawdziwe włoskie cappuccino lub latte. Większość tego typu ekspresów ma także opcję zrobienia dwóch kaw jednocześnie, a co jak co, ale oszczędność czasu w przypadku mamy, to bardzo ważny aspekt. Kupując ekspres z tej grupy, warto także zwrócić uwagę na to, czy ma funkcję automatycznego czyszczenia. Ekspres wymaga bowiem stałego, bieżącego czyszczenia. Wadą tego ekspresu jest na pewno głośny tryb pracy. A to głównie za sprawą właśnie wbudowanego młynka, który mieli – dosyć twarde przecież – ziarna kawy. Przy małym dziecku, może to się okazać dosyć uciążliwe.
Ekspres kapsułkowy – to prosty w budowie, niewielkich rozmiarów ekspres, bardzo popularny w wielu gospodarstwach domowych. Wadą tego typu ekspresów na pewno jest to, że działają one na określony typ kapsułek – jeden pasujący do danego modelu. Decydując się więc na określony model, musimy sprawdzić na jakie kapsułki działa i czy będziemy mieć stały dostęp do nich (kupna) w przyszłości. Warto też sprawdzić jaką moc, ewentualnie smaki mają kapsułki pasujące do ekspresu – czy będą nam odpowiadać. Chodzi zarówno o smaki, jak i cenę. W większości ekspresów kapsułkowych, zrobimy kawę w jednym standardowym rozmiarze. Ekspresy kapsułkowe są bardzo zgrabne, mają zwykle elegancki i ciekawy design. Możemy także znaleźć modele w nieoczywistych – jeśli chodzi o ekspresy – kolorach jak czerwony, niebieski czy żółty. Jeśli ktoś lubi takie dodatki, to również z tego powodu warto zdecydować się na taki ekspres.
Dosyć istotną zaletą tego typu ekspresów kapsułkowych jest ich cena wyjściowa – samego urządzenia. Są zdecydowanie tańsze od swoich automatycznych kolegów. Ekspres kapsułkowy możemy kupić już za około 200zł.
Tego typu ekspresy mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi na pewno doceniają design samego urządzenia, jak i szybkość wykonania kawy. Oportuniści zaś są zdania, że prawdziwa, najlepiej smakująca kawa to ta przyrządzana z prawdziwego ekspresu, naturalnych ziaren.
Kawa z ekspresu kapsułkowego ma faktycznie specyficzny i unikatowy smak. Pozostaje też kwestia ekologii, bo po każdej zrobionej kawie zostaje opakowanie po kapsułce.
Ekspres do zabudowy – jeśli jesteśmy na etapie projektowania nowej kuchni lub remontu, warto rozważyć kupno tego typu ekspresu. Funkcjonalnie jest on bardzo podobny do pierwszego z naszej listy, z tą różnicą, że nie jest to sprzęt wolnostojący, a jest wbudowany w strukturę kuchenną tak jak np. piekarnik. Większość tego typu ekspresów ma także spieniacz do mleka ze specjalnym dedykowanym dzbankiem. Zaletą tego rozwiązania na pewno – oprócz ładnego designu – jest oszczędność miejsca na blacie kuchennym. A wiemy przecież, że przy małych dzieciach, każdy dodatkowy fragment miejsca roboczego jest na wagę złota. Jeśli zdecydujemy się na tego typu ekspres, warto sprawdzić dokładnie wymiary – urządzania te nie mają ustandaryzowanych wymiarów. Szczególnie warto pamiętać o głębokości, by nie wystawał z mebla, w który jest wmontowany.
Wadą tego ekspresu jest na pewno cena. Zapłacimy za niego od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.