Ciąża jest stanem wyczekiwanym przez większość kobiet. Kiedy test pokazuje wynik pozytywny, następuje radosny czas odliczania do końca 40. tygodnia i narodzin potomka.
Tydzień 1
W tym tygodniu kobieta ma swój ostatni okres i od tego momentu rozpoczyna się ewentualna ciąża. Każda menstruacja w życiu kobiety jest fizjologicznym przygotowywaniem się do ciąży. Dzięki temu lekarze wyznaczyli miarę, dzięki której można oszacować, kiedy nastąpiło zapłodnienie i wyznaczyć przypuszczalny termin porodu (na ogół 40 tygodni od wystąpienia ostatniej miesiączki).
Tydzień 2
W pęcherzykach w jajnikach dojrzewają komórki jajowe, a ukrwiona błona śluzowa zaczyna pokrywać macicę. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, to tkanka się złuszczy i zostanie wydalona wraz z niezapłodnionym jajeczkiem jako kolejny okres.
Tydzień 3
W momencie zapłodnienia dziecko otrzymuje indywidualny kod genetyczny decydujący o jego cechach osobniczych, takich jak: płeć, kolor oczu i włosów, typ budowy ciała, temperament i rysy twarzy, a także inteligencja, zdolności, choroby i alergie, skłonność do otyłości czy wczesnego łysienia. Kiedy pęcherzyk Graafa w macicy pęka, uwalnia gotowe do zapłodnienia jajeczko. W ciągu kolejnych 24 godzin najszybszy plemnik przedostaje się do jajeczka i się z nim łączy. Każde z nich wnosi po połowie materiału genetycznego. Pod koniec 3. tygodnia powstaje kulka (zwana morulą) o średnicy nie większej niż 0,1 cm, z moruli powoli zaczyna powstawać mały człowiek.
Tydzień 4
W tym tygodniu zaczyna bić serce, powstają zawiązki kończyn, wątroby, płuc, żołądka, płytek ocznych i uszu. Spóźniający się okres dla większości kobiet jest pierwszym objawem ciąży. Wraz z nim mogą występować takie oznaki jak tkliwość piersi, bóle pleców czy głowy. O innych wczesnych objawach ciąży przeczytasz tutaj.
Tydzień 5
Zarodek zaczyna przybierać walcowaty kształt, jego długość to około 2 mm. Powstają pierwsze mięśnie, chrząstki, zaczyna kształtować się twarz, dłonie i stopy. Do poprzednich objawów ciąży dochodzą kolejne: senność, poranne nudności, zachcianki jedzeniowe czy wyczerpanie. Jeśli do tej pory kobieta nie przyjmowała kwasu foliowego niezwłocznie powinna zacząć to robić, gdyż zapobiegnie w ten sposób powstawaniu wad układu nerwowego dziecka. Należy również bezwzględnie zrezygnować z używek takich jak alkohol i papierosy, a także ograniczyć spożywanie kawy.
Tydzień 6
Zarodek w macicy posiada już głowę, tułów i ogonek. Jego wielkość od czubka głowy do pupy wynosi 4 mm. W tym tygodniu zawiązują się zęby i następuje dalszy rozwój układu pokarmowego. Niestety, mdłości mogą przybrać na sile i być coraz bardziej dokuczliwe.
Tydzień 7
Ten tydzień to czas kształtowania się podniebienia, języka, żuchwy i mięśni twarzy. Zarodek zwiększył swoją wielkość dwukrotnie w stosunku do poprzedniego tygodnia. Powiększająca się macica zaczyna uciskać na pęcherz i ciężarna coraz częściej musi odwiedzać toaletę. Mdłościom zaczyna towarzyszyć zmęczenie. W tym tygodniu lekarze zwykle zlecają laboratoryjne badania krwi i moczu.
Tydzień 8
Różnicowane się narządów płciowych, nabieranie rysów twarzy, kostnienie kręgosłupa – to dzieje się z zarodkiem w 8. tygodniu. Dzięki pojawieniu się błędnika i ucha wewnętrznego po obu stronach szyi dziecko staje się coraz czulsze na ruch i zmiany pozycji ciężarnej.
Tydzień 9
Zarodek mierzy już około 30 mm i zaczyna poruszać się w brzuchu matki. Uwydatniają się poszczególne części ciała, a szczególnie twarzy: dolna szczęka, uszy przesuwają się ku bokom głowy, a oczy ku przodowi. Głowa niezmiennie przylega do klatki piersiowej. Organizm kobiety zaczyna produkować coraz większe ilości krwi, więc jej ciało pokrywa się siateczką żył.
Tydzień 10
To w tym tygodniu dziecko staje się płodem. Ponieważ większość jego narządów wewnętrznych jest już wykształcona jest ono mniej narażony na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Brzuch robi się coraz większy, trawienie ulega spowolnieniu, by krew mogła pobrać jak najwięcej substancji odżywczych i przekazać je płodowi.
Tydzień 11
To tydzień aktywnego wzrostu wątroby, która wypełnia powoli całą jamę brzuszną. Dziecko waży 8 gramów – tyle, co płaska łyżeczka cukru. Mdłości ustępują, poprawia się samopoczucie ciężarnej. Rozluźniające się naczynia krwionośne i zawirowania związane z ilością krwi mogą powodować tymczasowe zawroty głowy. W 11-13 tygodniu wykonuje się pierwsze USG płodu, przy odrobinie szczęścia można wtedy poznać płeć dziecka.
Tydzień 12
Włosy i paznokcie – to na ich rozwoju koncentruje się ten tydzień. Ilość płynu owodniowego systematycznie wzrasta, więc dziecko porusza się coraz swobodniej. Więcej o rozwoju dziecka w tym tygodniu przeczytasz tutaj.
Tydzień 13
Kształtują się jelita maluszka, a równocześnie przemieszczają się na swoje miejsce – ich dotychczasowy rozwój przebiegał wewnątrz pępowiny. Następuję rozwój strun głosowych. Stabilizuje się poziom hormonów ciężarnej, a wraz nim jej nastrój.
Bardzo ważne jest, by kobieta nie lekceważyła żadnych niepokojących objawów i informowała swojego lekarza prowadzącego o każdym występującym plamieniu, krwawieniu czy bólu brzucha. Jednocześnie warto pamiętać, że ciąża to nie choroba, więc nie trzeba zmieniać całego trybu życia, a jedynie go zmodyfikować i zrównoważyć. Należy pamiętać, że to okres intensywnego wzrostu dziecka, więc warto zrezygnować z niebezpiecznych aktywności (np. uprawiania sportów ekstremalnych bądź takich czynności, które wymagają wzmożonego wysiłku), które mogą zagrozić jego rozwojowi.