Za co odpowiada flora bakteryjna jelit?
Flora bakteryjna jelit pełni głównie funkcje metaboliczne. Dzięki niej rozkładają się resztki pokarmowe, wpływa ona także na metabolizm tłuszczów oraz uczestniczy w syntezie niektórych witamin. Mało tego, poprawia przyswajalność minerałów oraz elektrolitów. Warto też wiedzieć, że wspomaga ona trawienie laktozy i reguluje poziom cholesterolu. Trzeba podkreślić, że jest ważna nie tylko dla zdrowia jelit, ale także dla całego układu pokarmowego i organizmu. Jeśli flora bakteryjna jest zrównoważona, organizm dobrze broni się przed szkodliwymi drobnoustrojami i infekcjami, jest też mniej narażony na choroby nowotworowe.
Czym odbudować nasz mikrobiom jelitowy?
Gdy trzeba odbudować florę bakteryjną jelit, np. po kuracji antybiotykami lub w podróży ze zmianą strefy klimatycznej, można zdecydować się na naturalne sposoby lub na suplementy wspomagające pracę jelit. Pamiętaj o tym, że długotrwałe zaburzenie mikrobiomu jelitowego może prowadzić do wystąpienia różnych chorób. Na szczęście przywrócenie równowagi flory bakteryjnej jelit nie jest trudne. Zobacz, co Ci w tym pomoże!
Produkty bogate w błonnik
Błonnik nie ulega trawieniu, natomiast jest cenną pożywką dla flory jelitowej. Dużo błonnika zawierają płatki owsiane, otręby, pieczywo żytnie i razowe, a także ryż i kasze. Znajduje się on także w warzywach strączkowych.
Naturalne probiotyki i prebiotyki
Do naturalnych probiotyków i prebiotyków zalicza się głównie produkty fermentowane, czyli jogurty, kefiry i kwaśne mleko. Wymienić tu trzeba również cebulę i czosnek oraz banany, pora i cykorię. W przypadku dzieci mogą sprawdzić się także produkty zawierające bakterie probiotyczne takie jak Lactobacillus rhamnosus, które możemy znaleźć w https://www.acidolac.pl/produkty/dla-niemowlat-i-dzieci/acidolac Są to bakterie kwasu mlekowego będące jednymi z najczęściej badanych i najskuteczniejszych bakterii probiotycznych. Produkty Acidolac to suplement diety. Zawierają składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie mają właściwości leczniczych.
Kiszonki
Od dawna wiadomo, że kiszonki zawierają dobre bakterie probiotyczne. Warto zatem jeść kiszone ogórki i kapusta, a także kwas chlebowy. Do kiszenia nadają się też: papryka, burak, cebula, fasola i większość warzyw.
Nisko przetworzona żywność
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nisko przetworzona żywność, w przeciwieństwie do produktów wysoko przetworzonych, nie przyczynia się do powstawania niebezpiecznych czasem stanów zapalnych w jelitach. Żywność wysoko przetworzona wspiera rozwój szkodliwej flory bakteryjnej!
Jak długo trwa odbudowa flory jelitowej?
Odbudowa flory jelitowej to często kwestia indywidualna. Może ona trwać kilka tygodni, ale niekiedy trzeba kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach jeszcze dłużej.
Jak widać, przywrócenie równowagi florze bakteryjnej jelit nie jest ani skomplikowane, ani wymagające. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po różne produkty dostarczające dobrych bakterii organizmowi. Co prawda, najmłodsi niekoniecznie przepadają za kiszonkami, ale na szczęście nie tylko takie produkty stają się ratunkiem, gdy żywych drobnoustrojów korzystnie wpływających na stan zdrowia dziecka jest za mało.
Źródła:
- 1. https://cordis.europa.eu/article/id/90877-the-mighty-power-of-gut-microbes/pl
- 2. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/50983/44410
- 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26900391/