Co to jest myślenie strategiczne?
Jest to umiejętność umysłowa polegająca na odpowiednim sposobie rozumowania. Dzięki myśleniu strategicznemu jesteśmy w stanie planować działanie, przewidując jego skutki. Znając swoje możliwości i biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, jesteśmy w stanie podjąć jak najbardziej racjonalną decyzję, by dała ona jak najkorzystniejsze skutki w przyszłości. W myśleniu strategicznym mamy więc rozumowanie długofalowe i wielowymiarowe (bierzemy pod uwagę przeszłość, teraźniejszość i przyszłość), jest to przeciwieństwo decydowania spontanicznego, gdy nie kalkulujemy, a szybko podejmujemy działanie.
Co to jest myślenie logiczne?
To również ważna umiejętność umysłowa. Jest to po prostu rozumowanie, czyli zdolność do integrowania informacji. Logika to domena ludzkiego umysłu. Jest bardzo potrzebna w życiu. Pozwala nam zrozumieć sens niektórych zjawisk, różnic i podobieństw między rozmaitymi rzeczami oraz rozwiązywać problemy. Dzięki logicznemu myśleniu odróżniamy się od zwierząt i choć to umiejętność każdego człowieka, nie każdy ma ją rozwiniętą na tym samym poziomie
Dlaczego warto pogłębiać te umiejętności u dziecka?
Umiejętności umysłowe są potrzebne do życia. Logiczne i strategiczne myślenie odgrywa ogromną rolę w poznawaniu świata. Ćwiczenie tych umiejętności poszerza horyzonty, rozwija i pobudza mózg. Najlepszym sposobem na pogłębianie umiejętności umysłowych u dziecka jest właściwa zabawa. Wówczas nasza pociecha nie ma świadomości, że się czegoś uczy – przychodzi jej to naturalnie i z przyjemnością. Tak jest na przykład w trakcie grania w gry planszowe, dlatego planszówki to świetny pomysł na logiczne i strategiczne myślenie.
Które gry planszowe uczą strategicznego i logicznego myślenia
Poniżej prezentujemy przykłady gier, które się najlepiej sprawdzają jako wsparcie w rozwoju umysłowym dziecka. To tytuły, które w szczególności potrafią nauczyć dziecko rozumowania.
Kroniki Zamku Avel – gra od 8 lat
Gra przygodowa, a przy tym kooperacyjna. Wymaga współpracy między graczami i uczy sprawczości. Rozgrywka jest wieloetapowa, a każdy etap ma wpływ na powodzenie kolejnego, więc trzeba przewidywać następstwa każdego ruchu. Jak w dobrej grze strategicznej – istotne jest przygotowanie do stoczenia pojedynku. Od tego przygotowania zależy ostateczny sukces, więc podejmując decyzję, gracze ponoszą jej konsekwencje na dalszym etapie gry.
Architekci 7 Cudów Świata – gra od 8 lat
Gra, w której budujemy Cuda Świata. Do tego potrzebujemy odpowiednich elementów, które zdobywamy w trakcie rozgrywki. Naszym celem jest dobrać odpowiednie części, by stworzyły budowlę, którą sobie zaplanowaliśmy. Mamy więc przykład gry, która uczy myślenia strategicznego na najprostszym poziomie. Kilkulatek szybko zrozumie mechanizm powstawania budowli i będzie kierował swoją grą tak, by zbudował swój cud jako pierwszy. Grunt to umieć wykorzystywać nadarzające się okazję do realizowania własnego celu. Taka strategia!
Domek – gra od 7 lat
Niezwykle przyjemna gra, w której próżno szukać negatywnej interakcji. Choć każdy gracz gra na siebie, nie ma ostrej rywalizacji. Gra przebiega w przyjemnej atmosferze, co wpływa na pozytywne wrażenia dziecka. Celem gry jest stworzenie (wyposażenie) swojego wymarzonego domu. Gracze podczas rozgrywki zbierają karty, które są elementami składowymi domu i tworzą z nich swoją wymarzoną przestrzeń. Nie można jednak robić tego spontanicznie, bo najważniejsze to zbudować takie wnętrza, które będą funkcjonalne i estetyczne. Trzeba więc planować zdobywanie konkretnych, pożądanych elementów, a nie zbierać wszystko jak popadnie. Dziecko musi więc zastanawiać się, co do siebie pasuje, a następnie tak kierować grą, by na koniec powstał jego wymarzony dom.
LogiQuest – Zip City – gra od 8 lat
Gra, która ma ruchomą planszę, a na niej strategiczne elementy, które trzeba rozsądnie rozmieścić. Wszystko po to, by na przechylonej planszy uwolnić i poprowadzić odpowiednio specjalne kulki. Celem gry jest doprowadzenie kulek z pozycji startowych do końcowych i to od strategii układania kafelków na planszy zależy powodzenie naszej misji. Gra bardzo wciąga, bo jest inna niż wszystkie. Przypomina nieco uproszczoną wersję kulodromu i jest dość dynamiczna. Dziecko uczy się, że każdy jego ruch pociąga za sobą ruch kulki, wcale nieprzypadkowy. Trzeba więc trochę główkować, by trasa kulki przebiegła według planu.
Wsiąść do pociągu: Widmo – gra od 6 lat
To uproszczona wersja gry Wsiąć do Pociągu. Idealna dla kilkulatków. Dzieci łączą ze sobą miejsca zlokalizowane na planszy przy pomocy wagoników pociągu. Nie mogą być to jednak przypadkowe wagoniki, więc wszystko zależy od samego dziecka – czy uda mu się połączyć miejsca jednym kolorem. By to zrobić, musi podczas rozgrywki podejmować właściwe, przemyślane, strategiczne dla przebiegu gry decyzje.
Artykuł powstał we współpracy z marką Rebel