Poronienie – temat tabu
Cisza, która zbyt często towarzyszy problemom poronienia, czyni je tematem tabu. A być może wyjście z takiego kręgu milczenia, stanowiłoby pomoc nie tylko dla kobiety, ale także dla najbliższych – partnera, rodziny, przyjaciół – którzy chcą, ale nie zawsze wiedzą jak mogą zapewnić jej wsparcie po trudnych przeżyciach. Wiele kobiet zadaje sobie pytania: Dlaczego tak się stało? Czy mogłam temu zapobiec? Czy to się powtórzy? Jakie badania powinnam zrobić….?
Warto aby każda kobieta i jej najbliżsi mieli świadomość, że w tej sytuacji mogą liczyć na pomoc wielu specjalistów – położnych, ginekologów, położników, psychologów, neonatologów. To oni pomagają im zrozumieć zarówno fizyczne, jak i emocjonalne reakcje kobiety. Pomagają się odnaleźć w zakresie procedur postępowania i dokonywaniu świadomych decyzji i wyborów. Kobiety muszą mieć prawo do emocjonalnych świadectw, wzruszających opowieści o osobistych przeżyciach, tak by te ciężkie chwile choć trochę stały się lżejsze. Ale co istotne, każda z nich powinna znać swoje prawa, wśród których znajdują się: prawo do opieki medycznej (każda ciężarna na terenie Polski jest objęta ubezpieczeniem), prawo do informacji i podejmowania decyzji, opieki psychologa, intymności i szacunku, a także prawo do rejestracji, pogrzebu i pochówku dziecka (niezależnie od czasu trwania ciąży).
Gdzie szukać pomocy?
Co istotne kobiety mogą także szukać informacji i wsparcia w organizacjach społecznych i w grupach nieformalnych, takich jak:
– Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu
– Fundacja Ciche Skrzydła
– Fundacja Nagle Sami
– Fundacja Ernesta
– Fundacja Tęczowy Kocyk
Opieka i edukacja
Opieka nad pacjentkami będącymi w tych szczególnych sytuacjach jest więc niezwykle ważna, przy czym ma wyjątkowo złożony charakter. Wciąż niedoceniana jest konieczność edukacji rodziny i przyjaciół o psychospołecznych aspektach prokreacji (w tym o niepowodzeniach prokreacyjnych), aby mogli tworzyć bardziej przyjazne i wspierające rodziców środowiska. Kobiety w wieku prokreacyjnym, powinny być objęte edukacją w zakresie sposobów mobilizowania wsparcia dla siebie w razie niepowodzenia prokreacyjnego, tak aby mogły dawać sobie wzajemne wsparcie. Bo któż lepiej zrozumie uczucia i emocje kobiety, która sama straciła dziecko…?
autor: położna Małgorzata Drężek – Skrzeszewska, laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal
_______________________
Położna na medal to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 30 września 2022 r. Głosy na nominowane położne można oddawać do 31 grudnia 2022 r. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info
Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal, a pomysłodawcą i głównym organizatorem AMA – Akademia Malucha Alantan oraz Zakłady Farmaceutyczne UNIA.