-Reklama-

W co grają przedszkolaki? Poznaj gry, które kochają małe dzieci!

Ferie zimowe to wspaniały czas i doskonały moment, by spędzić wspólne chwile w rodzinnym gronie. Często jednak jest to również nie lada wyzwanie dla dorosłych, którzy odpowiadają za wymyślanie nowych zajęć. Wiedzą o tym zwłaszcza rodzice maluchów, które wyjątkowo szybko się nudzą i niemal całkowicie polegają na naszej pomysłowości.

-Reklama-

Choć wielu rodzicom wydaje się, że gry planszowe to zabawa raczej dla dzieci w wieku szkolnym, tak naprawdę możemy je wykorzystywać znacznie wcześniej. Na rynku znajdziemy wiele tytułów odpowiednich już dla czterolatków, które, dzięki oparciu o proste mechanizmy, wspierają dziecko w rozwoju intelektualnym i odkrywaniu świata.

Wciągające historie

Wszyscy kochamy bajki. Zarówno te opowiadane, jak i czytane, zapraszają dzieci do fantastycznych światów i pozwalają rozwijać wyobraźnię. W przystępny, metaforyczny sposób uczą o przyczynach i skutkach ludzkich działań, a dzięki zawartym morałom przekazują ważne prawdy i życiowe lekcje.

W grze Opowiadanki uczestnicy mają wpływ na kształt snutych historii. We wskazanych momentach będziemy wybierali postaci, które dołączą do bajki, a ich charakterystyczne cechy będą mogły zmienić bieg wydarzeń. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Opowiadane historie nie przestaną bawić, gdy będziemy mogli je modyfikować, a dzieci zyskają doskonałą okazję do obserwowania ciągów przyczynowo-skutkowych.

Spokojny sen

Z opowiadaniem historii nierozerwalnie związany jest również temat snów – w końcu bajki na dobranoc mają ułatwiać zasypianie i zapewniać spokojny odpoczynek. Niestety, jakkolwiek mocno byśmy się nie starali, od czasu do czasu przytrafia się nam koszmar. W takim wypadku warto mieć ze sobą bohaterskiego, pluszowego obrońcę!

Pluszowych snów to gra utrzymana w bajkowym klimacie, a jej mechanizm opiera się o szacowanie wielkości. W każdej rundzie losujemy jeden kafelek koszmaru. Ale spokojnie, nie jest wcale taki straszny! Naszym zadaniem jest wybranie spośród dostępnych obrońców takiego, który swoim rozmiarem zasłoni kafelek, będąc jednocześnie możliwie jak najmniejszym. W ten sposób maluchy uczą się obserwacji i oceniania rozmiarów.

Dynamicznie i ciekawie

Aby pobudzić dziecięcy umysł do działania, nawet w wolnym czasie, warto wybierać gry opierające się o refleks i spostrzegawczość. Oferują one krótkie i dynamiczne rozgrywki, które chcemy powtarzać raz za razem. Co więcej, doskonale nadają się do zabawy w zróżnicowanym gronie: czy to ze starszym rodzeństwem, czy też na przykład z dziadkami. Taki trening mózgu przyda się każdemu, niezależnie od wieku!

Doskonałym przykładem będą tutaj Dobble: popularna gra z charakterystycznymi, okrągłymi kartami. Podczas zabawy naszym zadaniem jest rozpoznawanie par identycznych symboli. Dowolne dwie karty z talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek, a my musimy wypatrzeć go i nazwać zanim zrobią to przeciwnicy. Co ważne, Dobble występują w wielu wersjach dostosowanych już dla czterolatków. Aby ułatwić dziecku zabawę i dodatkowo je zachęcić, możemy wybrać grę z bohaterami Psiego Patrolu, Kicią Kocią czy zwierzętami.

Poznawanie świata

Większości z nas gry planszowe kojarzą się wyłącznie z rozrywką. I słusznie, bo taki jest ich nadrzędny cel: mają przede wszystkim bawić. Wiele tytułów powstaje jednak z myślą o rozwijaniu konkretnej wiedzy lub umiejętności. Takie gry pod płaszczykiem doskonałej zabawy przemycają ważne treści i przygotowują dziecko do późniejszych szkolnych wyzwań.

Taką właśnie grą jest BrainBox – seria utrwalających wiedzę karcianek, które wykorzystują trening pamięci, by poszerzać wiedzę. Do wyboru mamy wiele wersji skoncentrowanych na konkretnych tematach, a dla najmłodszych przeznaczone są dwie: Obrazki oraz abc. Obie skupiają się na wzbogacaniu dziecięcego słownictwa, odkrywaniu najbliższego otoczenia oraz nauce alfabetu, kolorów, cyfr. Podczas zabawy staramy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów prezentowanego obrazka, a następnie odpowiadamy na przypisane do niego pytania.

Po drugiej stronie

Wspomniane wyżej zapamiętywanie to jedna z kluczowych umiejętności, jakie nabywamy w dzieciństwie. Sprawność mózgu zaowocuje nie tylko w czasie nauki szkolnej, kiedy przyjdzie nam zapamiętywać materiał z wielu różnych przedmiotów, ale też w dorosłym życiu. Dobra pamięć sprzyja przyswajaniu nowych umiejętności i wiedzy, a to z kolei wpływa na naszą zdolność adaptacji i sprawne rozwiązywanie problemów.

Najbardziej znaną zabawą wspierającą trening zapamiętywania jest oczywiście memo – zestaw kartoników z symbolami, które zakrywamy, by następnie szukać wśród nich par. To wyjątkowo uniwersalne zadanie, na tyle proste, że twórcy gry Jungle Speed Kids postanowili dodać do niej zręcznościowe urozmaicenie. W tej zabawie uczestnicy rywalizują ze sobą, poszukując fragmentów układanki, a osoba, która zlokalizuje parę, zanim odpowie, będzie musiała chwycić stojący na środku totem. Dodatkowy element rywalizacji sprawia, że dzieci chętniej skupiają się na zadaniu.

Wspólny cel

Gry planszowe to również ważne narzędzia w rozwoju umiejętności społecznych. Jako zabawy analogowe i grupowe doskonale uczą komunikacji, przestrzegania reguł, a także tego, że nie zawsze możemy wygrywać. Jest jednak pewna szczególna grupa gier, które wyjątkowo silnie wiążą się z interakcją: mowa tutaj o zabawach opartych na współpracy.

Gry kooperacyjne warto wykorzystywać od najmłodszych lat, dbając, by każdy członek grupy miał równie ważny głos i wpływ na podejmowane decyzje. Doskonałym wstępem do takich zabaw będzie Koncept Kids – Zwierzaki, czyli wariacja na temat kalamburów. W czasie rozgrywki dorosły przekazuje hasło (nazwę zwierzęcia) za pomocą planszy pełnej obrazków symbolizujących kolor, cechy szczególne, miejsce występowania czy pożywienie. Na podstawie otrzymanych wskazówek grupa stara się odgadnąć, o jakie zwierzę mogło chodzić. Oprócz cennych dyskusji w ramach drużyny, Koncept zapewnia okazję do poszerzania słownictwa i naukę operowania kategoriami nadrzędnymi.

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również