Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – co to takiego?
RKO to nowe, wprowadzone w 2022 roku świadczenie dla rodziców posiadających więcej niż jedno dziecko. Ma przysługiwać na drugie i kolejne dzieci, które nie są starsze niż 35 miesięcy. Świadczenie to ma wesprzeć rodziców w łączeniu obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem z pracą zawodową. Dzięki dodatkowym środkom, rodzice będą mogli np. opłacić żłobek dla dziecka lub wynająć opiekunkę, by sami mogli pracować.
Ile wynosi kwota Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?
Zgodnie z ustawą, świadczenie ma wartość 12 000 złotych. Zostanie wypłacone rodzicom w kwocie 500 złotych co miesiąc (przez 2 lata) lub 1000 złotych (przez rok). To rodzice decydują, która forma wypłaty ich bardziej interesuje. Kapitał jest wypłacany w formie bezgotówkowej, na wskazany przez rodzica numer konta bankowego.
Komu przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
Najważniejsze jest to, że świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Jest za to inny warunek – kapitał jest wypłacany na drugie i kolejne dziecko między 12. a 35. miesiącem życia.
Jak i gdzie złożyć wniosek RKO?
Wniosek można złożyć jedynie w postaci elektronicznej poprzez Portal Empatia MRiPS, PUE ZUS czy też bankowość elektroniczną. Choć przyjmowaniem wniosków zajmuje się ZUS, nie można załatwić tego stacjonarnie.
Kiedy można złożyć wniosek?
Bardzo ważne jest dopilnowanie terminu składania wniosku. Wniosek o wypłatę świadczenia można składać już od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 13 miesięcy. Dopilnowanie tego terminu jest bardzo ważne, jeśli środki mają być wypłacone w pełnej wysokości.
Uwaga! Jeżeli złożymy wniosek później, środki będą wypłacane dopiero od miesiąca złożenia wniosku, a więc finalnie będzie to mniej niż 12 tysięcy złotych.