-Reklama-

Kiedy dokładnie urodzę?

Data porodu, którą „szacuje” lekarz na pierwszej wizycie najczęściej nie pokrywa się z ostatecznym terminem rozwiązania. Dodatkowymi wskazówkami odnośnie daty porodu mogą być jednak inne niż termin ostatniej miesiączki wyznaczniki. Np. długość szyjki macicy.

-Reklama-

Data porodu ustalana przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki bywa datą bardzo szacunkową. Tylko 5% kobiet rodzi dokładnie w przewidzianym terminie. Większość ciąż kończy się po terminie a trochę mniej przed. Dlaczego? Bo ta prognoza sprawdza się zwykle tylko w przypadkach równych 28-dniowych cyklów, a wiadomo, że nie każda kobieta może się nimi pochwalić.

termin porodu
Długość szyjki macicy a termin porodu

Naukowcy z Thomas Jefferson University w Pensylwanii przeprowadzili badanie na ponad 700 ciężarnych i doszli do wniosku, że przy pomocy dopochwowego USG można dokładnie zmierzyć długość szyjki macicy i tym samym określić termin porodu.
Jak wiadomo, szyjka macicy im bliżej porodu, tym staje się krótsza. Dokładny jej pomiar możliwy jest jednak przy pomocy USG. I tak – gdy szyjka pod koniec ciąży mierzy ponad 3 centymetry, daje to mniej niż 50% szans na poród w ciągu najbliższych 7 dni. Gdy jednak szyjka jest skrócona do 1 centymetra, oznacza to, że na 85% kobieta urodzi za około tydzień. W przypadku szyjki o długości 0,5 centymetra – mamy już 94% szans na poród w ciągu najbliższych kilku dni (ale nie przekraczających tygodnia).

Data z USG a data z miesiączki

Dzięki wysokiej jakości ultrasonografom można dokonać bardzo dokładnego pomiaru dziecka i na tej podstawie określić wiek ciąży. Często termin ten nie pokrywa się z terminem wyliczonym przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki kobiety, czego powodem bywa różna wielkość dziecka – często nie odpowiadająca średnim przyjętym w danym tygodniu. Wielkość dziecka może mieć podłoże np. genetyczne i nijak się mieć do wieku ciąży. Dlatego termin porodu przewidziany podczas normalnego USG nie powinien być żadnym wyznacznikiem.

Najbardziej miarodajnym i pewnym jest USG wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, gdy większość dzieci rozwija się i rośnie w podobnym tempie. Określony wówczas przewidywany termin porodu jest wśród wszystkich badań USG najbliższy prawdzie (margines błędu to 10 dni).
Jeśli zaś USG wykonywane jest między 21 a 30 tygodniem ciąży – margines błędu dotyczący wieku ciąży wynosi 14 dni, przy późniejszych badaniach USG zakres błędu to aż 21 dni.

Gdy znasz datę zapłodnienia

Czasem jest tak, że dokładnie wiemy, kiedy nastąpiło poczęcie. Znajomość tej daty może pomóc nam określić koniec ciąży z dużą dokładnością. Wystarczy dodać do tej daty 267 dni.

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również