Grupa krwi dziecka jest bardzo ważna do określenia. Ma istotne znaczenie w przypadku choroby, zabiegu operacyjnego, przeszczepu narządu lub wypadku. Znajomość grupy krwi pozwala między innymi na bezpieczną transfuzję. Grupy krwi w większości nie są uniwersalne, nie powinno się ich łączyć, stąd bardzo ważne jest dokładne ich określenie.
Grupa krwi dziecka – jaka będzie?
Jeśli rodzice posiadają różne grupy krwi, niemożliwe jest określić jaką grupę krwi będzie miało dziecko. Oczywiście są wskazania, które zawężają ten wybór do dwóch, trzech a czasem czterech grup, ale trudno jest wskazać po samej grupie krwi rodziców konkretny jej rodzaj.
W Polsce najpopularniejszą grupą krwi jest A Rh+, na drugim miejscu 0 Rh+, na trzecim B Rh+. Najrzadziej występuje grupa AB Rh-. Grupa krwi jest dla nas na całe życie – nigdy się nie zmienia (istnieje tylko taka możliwość w przypadku przeszczepiania szpiku kostnego).
Grupa krwi ma ogromne znaczenie w ciąży. Gdy mamy niezgodność grup krwi lub czynnika Rh, może to być powodem konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny może być niebezpieczny dla dziecka, dlatego każda przyszła mama ma badaną grupę krwi w ciąży i w razie ryzyka konfliktu jest poddana odpowiedniemu leczeniu.
Grupa krwi dziecka po porodzie – dlaczego może być inna?
Badanie grupy krwi dziecka tuż po urodzeniu nie jest w pełni wiarygodne. Po pierwsze, po porodzie w żyłach dziecka mogą znajdować się jeszcze przeciwciała z krwi matki, na skutek „wymieszania się” grup krwi. Ponadto sam układ AB0 wykształca się dość długo i stabilizuje się do 18. miesiąca życia dziecka. Zatem pierwsze badanie krwi dziecka może np. wykazać, że ma ono grupę A, a po dwóch latach okaże się, że to grupa B. Grupa krwi dziecka jest stała, ale po prostu zbyt wczesne wykonanie badanie na jej określenie nie jest w stanie dać dokładnego wyniku.
Kiedy zrobić dziecku badanie grupy krwi?
Nawet, jeśli w książeczce zdrowia dziecka masz wpisaną grupę krwi określoną tuż po porodzie, w rzeczywistości może się ona różnić od tej zbadanej później. Najbardziej wiarygodne badanie grupy krwi dziecka odbędzie się po drugim roku życia malucha. Wówczas bardzo łatwo jest określić dokładną grupę krwi. W związku z tym, warto zrobić takie badanie dziecku, nawet jeśli nie ma ku temu wskazań. Otrzymasz dokument, który dobrze jest wpiąć w dziecięcą książeczkę zdrowia i zachować na przyszłość.