Jazda na rowerze to jedna z ulubionych aktywności kobiet. Coraz popularniejsze rowery miejskie sprawiły, że wiele osób odkryło przyjemność z przemieszczania się na dwóch kółkach. To jeden z tych sportów, przy których nie męczymy się zbytnio (mamy na myśli jazdę rekreacyjną a nie zawodową), a jednocześnie dbamy o swoją dobrą formę i zdrowie.
Gdy przychodzi moment na macierzyństwo, wiele miłośniczek rowerowych przejażdżek odstawia rower na kilka miesięcy, obawiając się o zdrowie i bezpieczeńswo – swoje i dziecka. Czy to uzasadnione zachowanie? Czy rzeczywiście w ciąży nie wolno jeżdzić na rowerze? Dlaczego jazda na rowerze w ciąży może być niebezpieczna? A może wystarczy tylko większa uważność? Co sądzą lekarze?
Czy można jeździć na rowerze w ciąży?
Gdyby zapytać o to lekarzy, zdania byłyby podzielone, ale część odpowiedzi będzie brzmiała: TAK, ALE….
Rower to nie jest całkiem bezpieczny środek transportu. Nie znamy rowerzysty, który choć raz nie zaliczyłby poważnego upadku. Z drugiej strony sama jazda na rowerze pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, więc pod tym kątem jest aktywnością dobrą dla każdego. Zatem co przeważa – wady czy zalety?
Jeśli zastosujesz się do poniższych porad, jazda na rowerze w ciąży może przynieść wiele dobrego i nie musisz rezygnować z tego rodzaju aktywności. Musisz jednak pamiętać, by maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie czujesz się pewnie podczas jazdy na rowerze i masz obawy, odłóż ten rodzaj sportu na czas po ciąży. Także wtedy, gdy wsiadając na rower odczuwasz dyskomfort spowodowany np. bólem pleców, nie powinnaś zmuszać swojego organizmu do takiej aktywności.
- Zapytaj o zgodę swojego lekarza prowadzącego
Każda aktywność sportowa w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. To on najlepiej wie, jak rozwija się płód i czy nie ma ryzyka poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeśli twoja ciąża jest zagrożona jakimś ryzykiem, z pewnością nie otrzymasz zgody na rower. Ale jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a ty się świetnie czujesz – prawdopodobnie dostaniesz zielone światło.
- Rower stacjonarny jest bezpieczniejszy
Jeśli masz wybór między rowerem stacjonarnym a normalnym, wybierz trening w domu. Rower stacjonarny jest bezpieczniejszy pod kątem upadków – trudniej z niego spaść, nie ma też ryzyka kolizji z czymś na drodze. Jedyna rzecz, o jakiej należy pamiętać, to by nie szarżować z tempem jazdy. Ważne, by utrzymywać swoje tętno na zdrowym poziomie – do 140 uderzeń na minutę.
W przypadku normalnego roweru największym niebezpieczeństwem jest upadek – tym bardziej, że kobiety w ciąży miewają problemy z równowagą. Spadnięcie z roweru może się naprawdę źle skończyć. Już samo ostre hamowanie może przycisnąć twój brzuch do kierownicy, a to już bardzo niebezpieczne. Dlatego zanim zdecydujesz się na przejażdżkę rowerową w ciąży, rozważ, czy możesz zagwarantować sobie pełne bezpieczeństwo. Zwykle na jeżdżenie na rowerze w ciąży decydują się te kobiety, które przed ciążą dużo jeździły i mają doświadczenie. Ich pewność za kierownicą rowerową jest większa, ale też wyższe umiejętności sprawiają, że jeżdżą po prostu bezpieczniej.
- Pamiętaj o nawodnieniu
Jeśli wybierasz się na rower w ciąży, unikaj upalnej pogody, nie jedź w słońcu i pamiętaj o nawodnieniu. W ciąży zapotrzebowanie organizmu na wodę jest większe, więc musisz często pić.
- Bądź bezpieczna na drodze
Po pierwsze zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Sprawdź dokładnie rower przed jazdą, dopompuj koła, skontroluj hamulce. Nie wolno zapominać o kasku na głowie i jeśli jeździsz po zmroku – o włączonych światłach. W pochmurny dzień załóż na siebie kolorowe ubranie albo takie z odblaskami. Wybierz bezpieczną dla siebie trasę – omijaj ruchliwe ulice, jedź po ścieżkach rowerowych z dala od samochodów, by nie wdychać spalin. Nie wybieraj się na rower, gdy warunki na zewnątrz stanowią niebezpieczeństwo dla ciebie. Silny wiatr, mokra i śliska nawierzchnia to nie są odpowiednie warunki do jazdy na rowerze.
- Nie jedź sama
Jeśli wybierasz się na przejażdżkę rowerową, zawsze zabieraj ze sobą towarzystwo. To zapewni ci ochronę i pomoc w razie potrzeby.
Do kiedy można jeździć w ciąży na rowerze?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od samopoczucia, choć odradza się wsiadanie na rower w trzecim trymestrze ciąży, gdy brzuch jest już duży i może przeszkadzać w jeździe. Najbezpieczniej jest jeździć na rowerze w pierwszym trymestrze i na początku drugiego, o ile nie przeszkadzają w tym uciążliwe ciążowe objawy np. mdłości lub problemy z równowagą.