Kosmetyki na problemy
Kosmetyki są często znajdowanym pod choinką prezentem. Jeśli są wybierane z rozwagą, mogą stanowić bardzo dobry świąteczny upominek. Co innego, jeśli wybierzemy kosmetyk niwelujący niedoskonałości ciała np. balsam na cellulitis, żel przeciwtrądzikowy czy antyperspirant. Taki prezent może skutecznie popsuć humor osobie, która go otrzymuje, bo jest wyraźnym sygnałem, że dostrzegamy u tej osoby pewne niedoskonałości. Czy ktoś to lubi?
Poradniki
Nie ma nic gorszego niż prezent w postaci poradnika z „życzliwymi” radami typu: jak schudnąć, jak mieć powodzenie u płci przeciwnej, jak zdradzać w ukryciu, jak oszczędzać itd. Taki prezent może sprawić, że osoba go przyjmująca będzie czuła się zażenowana, bo uświadomi sobie, że ktoś dostrzegł jej słabości. W święta nie róbmy za nauczyciela. Z tego samego powodu nie kupujmy pod choinkę również słowników, szczególnie ortograficznych.
Skarpetki i majtki
To jedne z najpopularniejszych podarunków świątecznych. Chociaż są to rzeczy niezwykle praktyczne, większość z nas nie lubi znajdować je pod choinką. To oklepany pomysł, mało wyszukany i dlatego nie sprawia żadnej radości. Podarowanie majtek lub kompletu bielizny pociąga za sobą dodatkowe ryzyko – doboru złego kroju i rozmiaru. Poza tym to prezent bardzo osobisty i nie każdy chciałby go rozpakowywać przy wszystkich. Jeśli zatem chcesz podarować ukochanej komplet bielizny, zrób to przy innej okazji.
Darmowe gratisy, firmowe próbki
Jeśli nie mamy pieniędzy na kupienie prezentu, lepiej zrobić coś samemu, niż dawać komuś w prezencie próbkę, którą dostaliśmy w sklepie jako gratis albo darmowy gadżet z logo jakiejś firmy. Osoba, która otrzyma taką niespodziankę, prawdopodobnie domyśli się pochodzenia prezentu i nie będzie zadowolona. Wręczanie takich upominków jest nietaktowne, a już zupełna wpadka jest wtedy, gdy przedmiot jest wyraźnie oznaczony jako gratis (ma np. napis „for free”).
Sweter z reniferem, kubek z Mikołajem
Prezenty tzw. sezonowe albo jak kto woli – o krótkim terminie ważności, zalewają sklepowe półki w okresie przedświątecznym. Są to m.in. ubrania ze świątecznymi motywami, kubki i krawaty z mikołajem, świeczki w kształcie choinek czy sympatyczne pluszowe bałwanki. Kupowanie tych produktów w ramach świątecznych prezentów jest zabiegiem nieprzemyślanym. Bo chociaż sweter z reniferem może być wyjątkowo uroczy, to jednak nadaje się do noszenia tylko w grudniu. Później staje się już tylko zbędną rzeczą w naszej szafie.
Śmieszne i erotyczne
Święta nie są dobrym okresem na wręczanie prezentów śmiesznych lub odważnych. Erotyczny gadżet to ostatnia rzecz, jaką chcemy znaleźć pod choinką. Osoby z dużym poczuciem humoru powinny chociaż na czas świąt powstrzymać się od robienia innym żartów. Wręczanie prezentów nie powinno stawiać nikogo w niezręcznej sytuacji i narażać na ośmieszenie.
Zwierzęta
To bardzo zły pomysł z dwóch powodów. Po pierwsze to narażanie na stres samego zwierzęcia, które w głośnej i tłocznej atmosferze nagle zmienia swoje środowisko; po drugie to prezent obarczony ogromnym ryzykiem odrzucenia. Zwierzę nie jest przedmiotem, więc jeśli nie sprawia radości, nie może być rzucone w kąt. Pamiętajmy, że posiadanie pupila to długoterminowa odpowiedzialność i nie każdy jest na nią gotowy.
Nietrafione prezenty dla dzieci
Najczęstszy błąd, jaki się popełnia wybierając prezenty świąteczne dla dzieci, to niedostosowanie upominku do wieku dziecka. Jeśli nastolatce kupimy lalkę Barbie, rocznemu maluchowi damy grzechotkę, a trzylatka obdarujemy kilkudziesięcioelementowymi puzzlami – niezadowolenie gwarantowane. A ponieważ dzieci nie potrafią ukrywać swoich uczuć i udawać emocji, bardzo łatwo zaburzyć radosną atmosferę świąt np. wybuchem histerii . By tego uniknąć, warto czytać zalecenia na opakowaniach zabawek albo o pomoc w zakupie prosić sprzedawców.
Sprzęty kuchenne i do sprzątania
W dzisiejszych czasach zanika sztywny podział ról w rodzinie. Kobiety nie chcą być kojarzone jedynie z domowymi obowiązkami i dziećmi. Każda sugestia spychająca je do roli kucharki i sprzątaczki może je obrazić, dlatego na gwiazdkowe prezenty dla kobiet, nie wybierajmy sprzętów jednoznacznie kojarzonych z domowymi obowiązkami. Paniom nie należy prezentować sprzętów kuchennych, ani przyborów do sprzątania. W zamian lepiej kupić coś bardziej osobistego.
Prezenty przechodnie
Unikajmy wręczania prezentów, których sami chcemy się pozbyć. To trochę jak „śmierdzące jajo”, które najchętniej podrzucilibyśmy komuś innemu. Należy pamiętać, że za każdym razem istnieje jednak ryzyko, że prawda wyjdzie na jaw, gdy np. świadkiem przekazywania prezentu będzie osoba, która jako pierwsza obdarowała nas niechcianym przedmiotem. Zupełnie najgorszą sytuacją jest jednak ta, kiedy na skutek przechodzenia prezentu z rąk do rąk, po jakimś czasie trafia on w końcu w ręce pierwotnego darczyńcy.
Pieniądze
To już totalne pójście na łatwiznę. Pieniądze zwykle dajemy wtedy, gdy nie mamy pomysłu na prezent. O ile imieniny czy urodziny to dobra okazja do wręczenia koperty, o tyle w święta Bożego Narodzenia powinniśmy się bardziej wysilić. Trochę dziwnie wygląda koperta pod choinką. Jeśli już naprawdę nie mamy pomysłu na zakup, lepiej dać bliskiej osobie voucher o jakiejś wartości zamiast pieniędzy.
Nie kuśmy losu!
Ostatnimi rzeczami, przed wyborem których ostrzegamy, są przedmioty związane z zabobonami. Należy pamiętać, by nie dawać w prezencie butów, które oznaczają odejście, pereł symbolizujących łzy, nożyczek przepowiadających zerwanie więzi, a także zegarka przypominającego o zbliżającej się śmierci. Choć symbolika tych przedmiotów ma swoje źródła w odległej historii, nadal istnieje wiele osób, które w nią wierzy.