Odpowiednia profilaktyka związana z dbałości o zdrowie intymne pozwala na utrzymanie wysokiej jakości życia i uniknięcie niechcianych stanów chorobowych, np. zakażeń bakteryjnych czy wirusowych. Świadoma nastolatka czy kobieta powinna umieć dostosować sposób intymnej pielęgnacji do własnych potrzeb, wynikających z wieku, stanu organizmu, obciążenia i intensywności życia seksualnego. Niewłaściwe dbanie o siebie może spowodować liczne problemy ze zdrowiem, których można się ustrzec. Świadomość buduje się również przez edukację, dlatego warto śledzić korzystne i mające pozytywny wpływ na wiedzę kobiet działania takich organizacji jak Fundacja ‘Kwiat Kobiecości’, która od lat uczy Polki jak dbać o siebie w tym zakresie. Na co należy zwrócić uwagę?
Właściwa higiena to podstawa
Dbałość o odpowiednią higienę intymną zaczyna się już przy kąpieli. Zadbanie o cenną mikrobiotę miejsc intymnych oraz utrzymanie ich właściwego pH to podstawa dla utrzymania naturalnego stanu pochwy. Należy używać płynów o przeznaczeniu do higieny intymnej (lub takich, jakie zalecił nam lekarz) oraz unikać zbyt częstego mycia okolic intymnych. Należy pielęgnować je codziennie, ale nie częściej niż dwa razy dziennie (z wyjątkiem okresów wzmożonej potliwości, wydzielania śluzu lub miesiączkowania). Myjąc miejsca intymne najlepiej używać ręki (nie gąbki lub innego rodzaju myjki, które bywają siedliskiem np. bakterii), podmywać się od pochwy do odbytu (by nie przenosić zarazków) oraz unikać długich, gorących kąpieli. Te elementy codziennej pielęgnacji są ważne, bo w całości przekładają się na ogólny, pożądany dobrostan okolic intymnych.
Postaw na przewiewną i nieuciskającą odzież
Obcisłe ubrania – spodnie, bielizna, rajstopy, legginsy – mogą podrażniać delikatne części intymne, co w konsekwencji może doprowadzić do dyskomfortu oraz powstania obtarć. Co więcej, jeśli nosimy części garderoby zrobione z nieprzepuszczalnych materiałów, to uniemożliwiamy skórze prawidłowe oddychanie, przez co bardziej się pocimy i stwarzamy bakteriom środowisko do rozwoju. „Prawdą oczywistą” jest fakt, że należy codziennie zmieniać bieliznę, a dodatkowo unikać syntetycznych materiałów (i postawić na bawełnę) oraz nosić najwygodniejsze i nie wżynające się rodzaje bielizny – zwykłe majtki zamiast np. stringów (na co dzień). Oczywiście we wszystkim ważny jest umiar, więc czasem można pozwolić sobie na „małe szaleństwo”, ale wskazane jest, by nie obciążać organizmu ponad normę.
Kluczem są właściwa wiedza i profilaktyka
Z wiedzą na temat higieny intymnej bywa różnie. Niektóre kobiety nabywają ją głównie ze szkoły (np. za pośrednictwem zajęć z wychowania seksualnego), inne od mam, starszych sióstr lub koleżanek, a jeszcze inne czerpią ją od specjalistów (np. lekarzy) lub z Internetu. Wszystkie dziewczyny i kobiety powinny mieć takie same możliwości dostępu do tej wiedzy, ale świat nie jest idealny – jakość wiedzy przekazywanej w szkole jest różna, mamy lub siostry nie zawsze mają chęci i czas, by udzielać odpowiednich porad. Do lekarza-ginekologa chodzimy sporadycznie, a w Internecie lub od koleżanek można uzyskać bardziej lub mniej sprawdzone informacje. Nie zawsze pamiętamy też o regularnych konsultacjach i badaniach, które umożliwiają wcześniejsze wykrycie błędów higieny intymnej lub ukrytych chorób, takich jak nowotwory, np. rak jajnika lub szyjki macicy.
Sprawdź co wiesz na temat zdrowia intymnego
Właściwa edukacja i sprawdzone źródła wiedzy są najważniejsze w pozyskiwaniu informacji dotyczących najlepszych praktyk dbania o zdrowie. Dlatego też marka Tantum Rosa i Fundacja ‘Kwiat Kobiecości’ rozpoczęły ogólnopolskie badanie wiedzy Polek w zakresie profilaktyki zdrowia intymnego. Akcja ta ma na celu edukację kobiet w każdym wieku na temat prawidłowej pielęgnacji, profilaktyki i dbałości o miejsca intymne oraz wspieranie inicjatywy walki z rakiem szyjki macicy. Marka Tantum Rosa, wspierając działania fundacji i troszcząc się o zdrowie kobiet, chce je zachęcić do wypełniania ankiety. Dlatego też za każde jej wypełnienie na stronie https://tantumrosa.pl/ankieta/ przekaże 3 zł dla Fundacji ‘Kwiat Kobiecości’, pomagającej walczyć z rakiem szyjki macicy. A więc przystępując do badania same pomagamy fundacji w zdobywaniu środków na jej działania.
Zadbaj o siebie
Kobieta w zależności od wieku powinna dbać o siebie i swój organizm w odpowiedni sposób. Dobieranie dobrej jakości kosmetyków, stosowanie się do porad od specjalistów i budowanie świadomości na temat zdrowia oraz edukacja w jego zakresie leżą u podstaw tej dbałości. Ponieważ „człowiek uczy się całe życie”, a profilaktyka pomaga ustrzec się przed problemami zdrowotnymi w późniejszym czasie, warto odpowiednio wcześniej zainteresować się edukacją i praktykami w zakresie zdrowia intymnego – swojego i najbliższych, by zadbać o siebie już tu i teraz.