Dlaczego w ciąży nie mam ochoty na seks/dlaczego mam większą ochotę na seks?
Jedna i druga reakcja jest w ciąży prawidłowa. To, że wiele kobiet chwali się większym libido podczas ciąży nie oznacza, że jego brak jest czymś niepokojącym. Popęd seksualny u ciężarnych jest bardzo różny i zależy od poziomu hormonów, ale też od nastawienia psychicznego. Część kobiet odczuwa większe libido, bo ma poczucie, że może uprawiać bezpieczny i nieskrępowany seks bez zabezpieczenia. Inne przyszłe mamy bardzo obawiają się stosunku, boją się poronień i dlatego te ich obawy zabijają spontaniczność w łóżku.
Czy ochota na seks może się zmieniać w poszczególnych trymestrach?
Oczywiście, że tak. Wpływają na to hormony oraz ciążowe dolegliwości. Pierwszy trymestr zwykle bywa najgorszy pod tym względem. Kobieta odczuwa uciążliwe mdłości, jest wiecznie zmęczona. Ostatnią rzeczą, o jakiej myśli, jest seks. W drugim trymestrze zwykle sytuacja jest lepsza. Ustają uciążliwe dolegliwości, wielkość brzucha nie przeszkadza w łóżku, kobieta ma więcej energii a ciążowe hormony tylko sprzyjają popędowi seksualnemu. W trzecim trymestrze bywa bardzo różnie. Czasem fizyczność i związane z nią utrudnienia (duży brzuch, rozstępy, cellulit, opuchnięte nogi) wpływają na zniechęcenie do seksu. Kobieta może czuć się nieatrakcyjna i obawiać się reakcji swojego partnera. Unika więc zbliżeń. Jeśli akceptacja swojego ciążowego ciała jest duża a przyszła mama i dziecko dobrze się czują – seks w trzecim trymestrze może być prawdziwym spełnieniem.
Jak wytłumaczyć partnerowi, że nie mamy ochoty na seks w ciąży?
Kluczem do porozumienia jest szczera rozmowa. Partner powinien wiedzieć, że czas ciąży bywa nieprzewidywalny a odczucia ciężarnych mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie. Kobieta w ciąży też powinna wykazać jakieś zrozumienie dla swojego mężczyzny. W końcu seks to nie tylko penetracja. Wiele przyjemności można sobie sprawić podczas intymnych pieszczot.
Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
Jest, jeśli nie ma ku niemu przeciwwskazań tzn. ciąża nie jest zagrożona, dziecko dobrze się rozwija a przyszła mama świetnie się czuje. Nie ma ryzyka uszkodzenia worka owodniowego przy zwykłej penetracji. Wody płodowe bardzo dobrze chronią malucha i amortyzują wszelkie wstrząsy. Podczas seksu, gdy ciężarnej jest przyjemnie – miłe uczucia odczuwa również dziecko. Swoboda i rozluźnienie mamy wpływa na dobrą kondycję dziecka.
Jakie są przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży?
Ze współżyciem należy się wstrzymać, gdy kobieta krwawi w ciąży, przyjmuje leki na podtrzymanie, grozi jej przedwczesny poród lub poronienie, cierpi ona (lub jej partner) na choroby przenoszone drogą płciową. Z seksem należy się powstrzymać także na końcówce ciąży – by nie wywołać przedwczesnego porodu.
Jak sobie radzić z dużym brzuchem podczas seksu?
Najważniejsze dla bezpieczeństwa kobiety i jej nienarodzonego dziecka jest ustalenie takich pozycji seksualnych, które nie będą stwarzać ryzyka urazu. W ciąży poleca się następujące pozycje seksualne: na jeźdźca, na łyżeczkę, na pieska. Odradza się pozycję klasyczną, gdy partner leży na partnerce.
Czy rzeczywiście orgazm w ciąży jest intensywniejszy?
Zazwyczaj tak, potwierdzają to przyszłe mamy. Ze względu na większe uwrażliwienie (unaczynienie) okolic intymnych i większą produkcję śluzu szyjkowego, seks jest lepszy. Kobieta zwykle ma większe doznania także ze względu na otwarty umysł podczas stosunku oraz brak obaw dotyczących zawodności środków antykoncepcyjnych.
Czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna?
Oczywiście, że tak. Masturbacja to dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają w ciąży o wiele większe potrzeby seksualne niż ich mężczyźni. Rozładowanie napięcia seksualnego służy wszystkim i z pewnością nie jest zagrożeniem dla ciąży (jeśli to nie jest ciąża wysokiego ryzyka). Zagrożeniem nie jest również używanie wibratora w ciąży.
Czy seks oralny w ciąży jest bezpieczny?
Nie ma przeciwwskazań dla uprawiania seksu oralnego w ciąży, jeśli partnerzy mają na to ochotę. Jedyną rzeczą, jakiej partner powinien się wystrzegać, to wdmuchiwanie powietrza do pochwy kobiety.
Czy seks analny w ciąży jest bezpieczny?
Jeśli dbamy o higienę, nie ma przeciwwskazań do tego typu stosunków. Trzeba pamiętać, że ciężarna jest bardziej podatna na infekcje intymne i układu moczowego, dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo takiego stosunku. Tak, by bakterie z odbytu nie dostały się do pochwy. Ponadto, seks analny może być w ciąży bolesnym doświadczeniem (większa wrażliwość narządów), dlatego partner powinien być bardzo delikatny.
Czy dziecko może poczuć seks rodziców?
Twoje dziecko nie jest neurologicznie zdolne do stwierdzenia, że uprawiasz seks i jest dobrze amortyzowane przez płyn owodniowy. Nie grożą mu wiec żadne urazy, a jedyne co maluch może odczuwać to kołysanie (dla niego przyjemne). Jeśli twoja ciąża przebiega bez problemów i czujesz się dobrze, uprawiaj seks nawet w zaawansowanej ciąży.
Czy seks może wywołać poród?
Sam seks nie wyzwala skurczów, a hormony, które wydzielają się w jego trakcie u kobiety. Lekarze jednak nie mają stu procentowej pewności, że seks może przyspieszyć poród. Nie wiadomo bowiem, czy skurcze, które mogą być wywołane podczas stosunku seksualnego są na tyle silne, by wywołać poród. Jeśli kobieta rzeczywiście zacznie rodzic po odbyciu stosunku seksualnego, można wysnuć wniosek, że po prostu jej organizm i tak by podjął taką próbę w najbliższym czasie.
Przeczytaj również:
Seks po porodzie – drugi pierwszy raz